Madonas novada dome kārtējā sēdē 28. maijā izskatīja jautājumu par atkritumu apsaimniekošanas līguma pārslēgšanu ar SIA „Madonas namsaimnieks".
Kā domes sēdē informēja Madonas novada pašvaldības izpilddirektora vietnieks Āris Vilšķērsts, šis jautājums tika izskatīts divu komiteju – uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas; finanšu un attīstības komitejas – sēdē.
Saskaņā ar likuma „Par pašvaldībām" 15. panta pirmās daļas 1. punktu pašvaldības autonomajās funkcijās ietilpst organizēt iedzīvotājiem komunālos pakalpojumus, tai skaitā sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.
Atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likuma 18. panta sestajai daļai, pašvaldība slēdz līgumu ar atkritumu apsaimniekotāju, kurš izraudzīts publisko iepirkumu vai publisko un privāto partnerību regulējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un attiecīgajā sadzīves atkritumu apsaimniekošanas zonā pēc iepriekšējā līguma darbības termiņa beigām veiks sadzīves atkritumu savākšanu, tai skaitā dalīto savākšanu, pārvadāšanu, pārkraušanu, šķirošanu un uzglabāšanu vai mājsaimniecībās radīto būvniecības atkritumu savākšanu, pārvadāšanu, pārkraušanu, šķirošanu un uzglabāšanu.
Kad nepiemēro
Publisko iepirkumu likuma 4. panta pirmajā daļā noteikts, ka šo likumu nepiemēro tādas personas veiktajiem būvdarbiem, piegādēm vai sniegtajiem pakalpojumiem, kura atbilst visām šādām pazīmēm: 1) tā atrodas tādā pasūtītāja kontrolē, kas izpaužas kā tiesības ietekmēt kontrolētās personas darbības stratēģiskos mērķus un lēmumus, vai tādas personas kontrolē, kuru minētajā veidā kontrolē pasūtītājs; 2) vairāk nekā 80 procentu no tās darbībām veido konkrētu uzdevumu izpilde kontrolējošā pasūtītāja vai citu minētā pasūtītāja kontrolēto personu interesēs; 3) tajā nav tiešas privātā kapitāla līdzdalības, izņemot tādu privātā kapitāla līdzdalības veidu, kas atbilstoši komerctiesības regulējošiem normatīvajiem aktiem un Līgumam par Eiropas Savienības darbību neietver tiesības ietekmēt un kontrolēt tās lēmumus un kam nav izšķirošas ietekmes uz to.
Termiņš beidzas 30. jūnijā
Šāgada 30. jūnijā beidzas termiņš līgumam, kas 2015. gada 27. jūlijā noslēgts starp Madonas novada pašvaldību un SIA „Madonas namsaimnieks" par sadzīves atkritumu savākšanu, uzglabāšanu, pārkraušanu un pārvadāšanu, kā arī sadzīves atkritumu dalīto savākšanu Madonas novada Aronas pagastā, Barkavas pagastā, Dzelzavas pagastā, Lazdonas pagastā, Liezēres pagastā, Ļaudonas pagastā, Mētrienas pagastā, Ošupes pagastā, Praulienas pagastā, Sarkaņu pagastā un Madonas pilsētā.
Lai nodrošinātu pašvaldības autonomās funkcijas – sadzīves atkritumu apsaimniekošanas – izpildi, nepieciešams noslēgt līgumu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu iepriekš minētajās Madonas novada teritorijās. Tā kā SIA „Madonas namsaimnieks" atbilst Publisko iepirkumu likuma 4. panta pirmajā daļā noteiktajām pazīmēm, lai nodrošinātu sabiedrības interesēm atbilstošu kvalitatīvu un ekonomiski izdevīgu atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu ar mazāko finanšu līdzekļu un mantas izlietojumu, kā lasāms domes lēmuma konstatējošajā daļā, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas līgums slēdzams ar SIA „Madonas namsaimnieks".
Saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likuma 18. panta septīto daļu minēto līgumu pašvaldība un atkritumu apsaimniekotājs slēdz uz laiku, kas nav īsāks par trim gadiem un nav ilgāks par septiņiem gadiem.
Līgums līdz 2027. gadam
Dome ar balsu vairākumu, deputātam Andrejam Ceļapīteram balsojot „pret", deputātiem Artūram Čačkam un Kasparam Udrasam „atturoties", nolēma noslēgt līgumu ar SIA „Madonas namsaimnieks" par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Madonas novada Aronas pagastā, Barkavas pagastā, Dzelzavas pagastā, Lazdonas pagastā, Liezēres pagastā, Ļaudonas pagastā, Mētrienas pagastā, Ošupes pagastā, Praulienas pagastā, Sarkaņu pagastā un Madonas pilsētā uz laiku līdz 2027. gada 30. jūnijam.
Iebilst pret pielikumiem
Pirms lēmuma pieņemšanas, kā liecina pašvaldības mājaslapā pieejamais domes sēdes audioieraksts, deputātu vidū notika arī diskusija. Deputāts Andrejs Ceļapīters iebilda pret sagatavotajiem pielikumiem, bet pašu lēmuma projektu atzina par korektu.
Deputāts uzsvēra, ka tie ir caurvīti ar iedzīvotājiem nedraudzīgām normām. Viņš minēja arī konkrētus piemērus – soda sankcijas 0,3% apmērā par katru dienu jeb 100% gadā, tāpat maksu 4,30 eiro apmērā (plus PVN) par līguma izmaiņām, 17 eiro (plus PVN) par konteineru nomaiņu un dažus citus.
– Ar šādiem ierakstiem šeit labi eksponējas monopolista pieeja attiecībā uz savu klientu. Tāpēc es aicinu vēl pastrādāt ar konkrētajiem līgumiem, atsevišķas normas padarot labvēlīgākas iedzīvotājiem, un tad slēgt līgumu par atkritumu apsaimniekošanu. Man nav iebildumu, ka šos pakalpojumus uzticam pašvaldības kapitālsabiedrībai, bet man ir pretenzijas pret pavadošajiem dokumentiem, kas ir pielikti pie šī lēmuma projekta, tāpēc aicinu šo jautājumu sadalīt divās daļās. Pirmais – mēs, tātad, pagarinām līgumu par atkritumu apsaimniekošanu ar mūsu uzņēmumu, bet nākamajās sēdēs apstiprinām līguma pavadošos dokumentus. Esmu gatavs balsot par lēmuma projektu bez pavadošajiem pielikumiem, – diskusijas laikā atzīmēja Andrejs Ceļapīters.
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons aicināja nenodarboties ar matemātiskām manipulācijām, norādot, ka skaidri esot pateikts, ka soda procenti maksimāli varot sasniegt 10%, un par 100% neesot nekāda runa, bet 0,3% tiekot paredzēti, lai rosinātu parādnieku ātrāk kustēties un parādu nestiept garumā. Tas esot tikai stimuls parādniekam doties uz uzņēmumu, lai slēgtu vienošanos par parāda nomaksu, samaksas termiņa pagarināšanu utt.
Andrejs Ceļapīters diskusijas turpinājumā arī akcentēja, ka visas administratīvās izmaksas ir iekļautas tarifā, tāpēc iekasēt papildu maksu par līguma izmaiņām neesot korekti. Tam I. Miķelsons nepiekrita, atzīmējot, ka tarifā ir iekļauta līguma vienreizēja noslēgšana, bet, ja iedzīvotājs kaut kādu iemeslu dēļ to vēlas pārslēgt atkal, atkal un atkal, tad attiecīgi ir jāmaksā. Šāda maksa tiekot paredzēta arī tādēļ, lai iedzīvotājus rosinātu pārdomāt līguma pārslēgšanas nepieciešamību.
I. Miķelsons arī uzsvēra, ka noteikumi attiecībā uz atkritumu apsaimniekošanu Madonas novadā neesot no zila gaisa radušies, bet ir bijuši spēkā arī laikā, kad kapitāla daļu turētāja pārstāvis SIA „Madonas namsaimnieks" bijis iepriekšējais novada domes priekšsēdētājs (A. Ceļapīters. – Red.).
– Par kādu cilvēku aizstāvību mēs tagad runājam? Kāpēc tas netika darīts iepriekš? Mums jau bija jāizņem vēl drakoniskāki iedzīvotājiem uzburtie iebiedēšanas nosacījumi, tāpat dažādie tarifa veidi, kas bija iekļauti iepriekš, atstājot tikai pašus loģiskākos, – retoriski jautāja Ivars Miķelsons.
Savukārt Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs pievērsās jautājuma būtībai.
– Mums jāizlemj, vai atkritumu apsaimniekošanu arī turpmāk deleģējam SIA „Madonas namsaimnieks" vai taisām iepirkumu. Tā kā Madonas novadā esam apvienojušies jau 11 gadu un attiecībā uz atkritumu apsaimniekošanu esam sadarbojušies ar pašvaldības uzņēmumiem, kurus pārvaldām un varam kontrolēt finanšu plūsmu un visu pārējo, uzskatu, ka atkritumu apsaimniekošanu arī turpmāk varam uzticēt „Madonas namsaimniekam". Nekādas jaunas prasības sagatavotajā līgumā jau netiek ietvertas. Pie tam arī tarifs ir labs, tāpat uzņēmuma sniegtais pakalpojums ir ļoti labs. Bet ja ir kādi priekšlikumi, tos vajag iesniegt, jo līgumu jau ir iespējams mainīt un pilnveidot, – aicināja Agris Lungevičs.
Šādu pieeju atbalstīja domes deputātu vairākums.
09.06.2020.