7. jūnijā apritēja 100 gadu, kopš dziesma „Dievs, svētī Latviju!" tika oficiāli apstiprināta par Latvijas Republikas valsts himnu.
Vārdus un mūziku tai sacerēja Baumaņu Kārlis. Himna pirmo reizi izskanēja 19. gadsimta otrajā pusē, kad latvieši sāka atklāti izpaust savu nacionālo identitāti. Baumaņu Kārlis bija pirmais Latvijas komponists, kurš dziesmas tekstā izmantoja vārdu „Latvija". Šī vārda nozīme vēl tikai sāka veidoties rakstnieku un aktīvistu prātos, un vārds tika izmantots, lai apzīmētu visus reģionus, ko vēsturiski apdzīvojuši latvieši. Lai gan lielākā latviešu daļa neuzdrošinājās sapņot par valsti, kas būtu neatkarīga no cariskās Krievijas, dziesma „Dievs, svētī Latviju!" bija spēcīgs katalizators, kas ļāva veidoties nacionālajai pašapziņai.
09.06.2020.