Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Valsts prezidents ar skolēniem pārrunā mūsdienu demokrātijas izaicinājumus

BAIBA MIGLONE

Autors • 08.06.2020.

Valsts prezidents ar skolēniem pārrunā mūsdienu demokrātijas izaicinājumus
Burtu lielums

5. jūnijā Rīgas pilī viesojās un ar Valsts prezidentu Egilu Levitu tikās Demokrātijas nedēļas eseju konkursa laureāti un viņu pedagogi no dažādām Latvijas sko-
lām – Ērgļu vidusskolas, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, Rēzeknes 3. vidusskolas un Valmieras Valsts ģimnāzijas.

„Ideja par Demokrātijas nedēļu dzima šeit, Rīgas pilī, kad pie Valsts prezidenta solidaritātes sarunu ciklā viesojās dažādu nevalstisko organizāciju pārstāvji, tai skaitā jaunieši. Izskanēja doma par demokrātijas svinēšanu, ko dzirdīgas ausis un darbīgas rokas attīstīja līdz Demokrātijas nedēļai maijā, kas būtu līdzvērtīga Patriotu nedēļai novembrī. Tas ir ļoti vērtīgi, ka jūs piedalījāties Demokrātijas nedēļas eseju konkursā, jo demokrātija nav tik pašsaprotama, kā tas šķiet. Kā jau jūs paši savās esejās rakstāt – Latvija nenokrita no gaisa, to vajadzēja izcīnīt, to vajadzēja gribēt. Pēc tam bija jāiestājas par demokrātiju, un tas ir jādara vēl aizvien. Ja to nedara, demokrātija sabrūk. Tāpat es ļoti priecājos par to, ka jūs, rakstot esejas, esat izzinājuši arī savas ģimenes vēsturi, jo valsts ir abstrakta, bet tā kļūst konkrēta caur cilvēkiem. Līdz ar to valsts vēsture vienlaikus ir arī cilvēku vēsture – jūsu vēsture, un tā vieno iedzīvotājus. Jūsu esejās tas labi parādās," uzrunājot skolēnus un pedagogus, teica Valsts prezidents Egils Levits.
Valsts prezidents ar skolēniem pārrunāja mūsdienu demokrātijas apdraudējumus un to, ar kādām metodēm demokrātiju var stiprināt. Skolēni uzsvēra ne tikai dezinformācijas un populisma bīstamību, bet arī kritiskās domāšanas un iesaistes mazināšanos, jo, citējot skolēnus, „demokrātija pieprasa domāšanu, ieinteresētību, pilsonisku aktivitāti un izglītošanos".
Pēc sarunas ar Valsts prezidentu skolēni un skolotāji devās ekskursijā pa Rīgas pili.
No 19. aprīļa līdz 4. maijam skolēniem un studentiem bija iespēja piedalīties Demokrātijas nedēļas eseju konkursā, atbildot uz jautājumiem: „Ko mani senči sagaidīja no Latvijas valsts pirms 100 gadiem un Atmodas laikos? Ko gaidu no savas valsts tagad?" Eseju garums varēja būt no 140 zīmēm, kas ir viens ieraksts mikroblogošanas vietnē Twitter, līdz aptuveni vienai lappusei. Skolēnu un studentu esejas vērtēja vadošo augstskolu docētāji, kā arī Vēstures un sociālo zinību skolotāju biedrība. Uzvarētājiem bija iespēja tikties ar paša izvēlētu politiķi. Ar Valsts prezidentu bija izvēlējušies tikties seši skolēni. Viņu vidū bija arī divas Ērgļu vidusskolas skolnieces – Katrīna Dudko, kam šis ir arī aktīvs eksāmenu laiks, un 11. klases skolniece Emīlija Zommere. Kā „Staram" uzsvēra Ērgļu vidusskolas direktores vietniece audzināšanas darbā Klinta Ieleja, abas meitenes aktīvi darbojas arī skolēnu domē. Katrīna bijusi gan domes prezidente, gan šogad – viceprezidente. Kopā ar meitenēm Rīgas pilī bija arī Ērgļu vidusskolas latviešu valodas un vēstures skolotāja Indra Rone.


09.06.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px