Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Darbu atsāks amatiermākslas kolektīvi

INESE ELSIŅA

Autors • 01.06.2020.

Darbu atsāks amatiermākslas kolektīvi
Burtu lielums

Valdība lēmusi, ka no 1. jūnija ir atļauts atsākt organizētu amatiermākslas kolektīvu – koru, deju kolektīvu, pūtēju orķestru, kokļu mūzikas ansambļu, vokālo ansambļu, amatierteātru, folkloras kopu, etnogrāfisko ansambļu, tautas mūzikas grupu (kapelu), tautas lietišķās mākslas studiju vai pulciņu un citu amatiermākslas kolektīvu – darbību.

Mēģinājumi drīkst notikt iekštelpās un ārtelpās, vienlaikus stingri ievērojot ar kultūras ministra rīkojumu izdotā sanitārā protokola prasības.

Aizvadītās nedēļas piemēri muzeju darbības un profesionālo mūzikas kolektīvu mēģinājumu procesa atsākšanā liecina, ka kultūras jomas cilvēki, ievērojot prasītos drošības noteikumus, spēj veiksmīgi atgriezties ierindā.
– Tā kā svarīga ir amatierkolektīvu darba nepārtrauktība, kas saistīta ar latviešu tautas kultūras tradīcijām, dziesmu un deju svētku kustības uzturēšanu, mākslinieciskās pašdarbības kolektīviem ir būtiski tikties un strādāt katram savā jomā, – apstiprina Madonas pilsētas kultūras nama direktore Ilze Šulce. – Mūsu iestādes kolektīvi darbību atsāks no 2. jūnija. Deju kolektīvi, atbilstoši prasībām un sanitārajiem noteikumiem, jau darbojās iepriekš, jo tiek īstenots projekts pilsētas svētkiem – iefilmētas dejas, kuras kolektīvu dalībnieki izdejoja pa vienam, vēlāk materiāls tiks samontēts un veidota kolāža, kas būs skatāma pilsētas svētku laikā.
Pilsētas svētkiem pie vides objekta „Mana Madona" kultūras nama kolektīvi gatavo tautas deju „Plaukstiņpolka", skvērā būs sarūpēts īpašs piedzīvojums jaunākajiem pilsētniekiem – labirints, bet māju pagalmos 6. jūnijā uzstāsies R. Blaumaņa Madonas Tautas teātra aktieri.
Tā kā kultūras namā darbojas ne tikai kolektīvi, kas tradicionāli saistīti ar dziesmu un deju svētku kustību, vaicāju par to atgriešanos ierastajos dzīves ritmos.
– Jā, mums ir arī līnijdeju, vēderdeju dejotāji, un no 2. jūnija šie kolektīvi tāpat varēs atsākt mēģinājumu procesu, – komentē iestādes vadītāja. – Pārējie, cik būs atļauts, varēs pulcēties un pārrunāt nākotnes nodomus un plānus, bet koriem un pūtēju orķestriem, ievērojot prasīto 2 metru distanci starp cilvēkiem, normāli strādāt ir īpaši grūti.
Vasara daudziem ir atvaļinājumu laiks, un amatiermākslas kolektīviem šovasar plānotās aktivitātes – lokālie dziesmu svētki, dažādi koncerti – ir atceltas. Līdz ar to mēģinājumu procesam, šķiet, īsti nebūtu mērķa.
– Vasara patiešām ir atvaļinājumu laiks, – piekrīt Ilze Šulce. – Nedomāju, ka pašdarbnieku darbošanās vasaras periodā būs saspringta. Sazināšanās noteikti tiks uzturēta, kaut atvaļinājumos kolektīvu vadītājiem ir jāiet, lai atpūstos un jaunajā sezonā varētu pilnvērtīgi strādāt.
Jautāta, vai pandēmijas laikā kolektīvu vadītāji bija darba attiecībās, Ilze Šulce skaidro: – Attālināti darbs notika. Vadītāji sazinājās ar kolektīvu dalībniekiem, strādāja pie jaunām programmām. Uzskatu, ka kolektīva vadītājs nekad nepārstāj domāt par savu kolektīvu – tā vizuālo, saturisko un garīgo piepildījumu. Līdz ar to pēc ārēji it kā klusinātā perioda parādīsies daudz labu lietu. Aizvadītais periods īpaši grūts bija maksas pulciņu vadītājiem, un kultūras nozare vīrusa ierobežojumu laikā, protams, ir cietusi visvairāk.
Patīkami, ka darbu ir atsācis kinoteātris „Vidzeme", 25 cilvēki uz konkrēto filmas seansu drīkst būt skatītāju zālē. Darbojas arī tēlotājas mākslas studijas „Madona" dalībnieki, viņi glezno mājās, sazinās ar kolektīva vadītāju. – Mazajiem kolektīviem ir vieglāk, – neslēpj Ilze Šulce. – Vokālā grupa, vokālais ansamblis, tāpat folkloras kopa „Vērtumnieki" – visi uzsāk klātienes mēģinājumus.
Jautāta par kultūras piedāvājumu Jāņos, iestādes vadītāja konkrētu atbildi nesniedz: – Viss ir neziņā ievīts, šobrīd atbildi sniegt nevaru, neko apsolīt negribu. Kaut ko noteikti piedāvāsim, domājam par nelielu teātra izrādi skvērā pie kultūras nama, bet laiks rādīs. Ieceri, ko bijām izlolojuši gadu iepriekš, nevarēs īstenot – bija doma par lielu pūtēju orķestru koncertu. Zinot, ka latvieši Jāņus un Līgo svētkus svin, pieļauju, ka valdība piedāvās iespējamos variantus, kā šogad svētkus atzīmēt. Cerams, ka aizliegumi tiks atcelti, bet, ja paliks distancēšanās ierobežojums (2 metru attālums), tas darbošanos krietni apstādinās un ierobežos.


02.06.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px