Varakļānu novada pašvaldība ir veiksmīgi īstenojusi daudzus projektus, pie tam ne tikai Varakļānu pilsētā, bet arī pagastos.
Jau
daudzus gadus gan tūristus, gan vietējos iedzīvotājus priecē
izveidotais Martas Bārbales parks Murmastienē, kas kļuvis par daudzu
iecienītu apskates un atpūtas vietu.
Uz dzejnieces Martas Bārbales dzimtajām mājām brauc gan tūristu grupas (sezonā līdz 10), gan individuāli, tāpat ģimenes. Laba sadarbība pašvaldībai izveidojusies ar dzejnieces dzimtās mājas īpašniekiem. „Skalbjudambjos" visus laipni ar interesantu stāstījumu par dzejnieces daiļradi sagaida Margarita, kas uzpasē dzejnieces dzimtās mājas un ir gan kontaktpersona, gan gide.
Pirms diviem gadiem – 2018. gada maijā – svinīgi tika atklāts labiekārtotais stāvlaukums pie dzejnieces Martas Bārbales parka Murmastienē, kurš ved uz dzejnieces dzimtajām mājām „Skalbjudambji". Šo LEADER projektu īstenoja Varak-
ļānu novada pašvaldība. Tika veikti bruģēšanas darbi, izveidota neliela autostāvvieta, uzstādīti soliņi un atkritumu urnas, velosipēdu novietnes, apgaismes ķermeņi, izteiksmīga strūklaka, izveidots un uzstādīts informatīvais stends, kurā ievietota informācija par dzejnieces daiļradi, viņas dzīves gājumu un iespējām, ko piedāvā pastaigu taka parkā.
Varakļānu un Murmastienes pagasta pārvalžu vadītājs Jānis Mozga pirms diviem gadiem īstenoto projektu vērtē kā ļoti veiksmīgu, jo tas paver jaunas iespējas arī nākotnē.
– Stāvlaukumu labiekārtojām 2017. gadā. Togad stipri lija, bija plūdi, un tas sarežģīja būvdarbus. Viegli nebija, taču grūtības tika pārvarētas, visi darbi tika izdarīti, kā nākas, un nākamajā gadā jaunais autostāvlaukums svinīgi tika atklāts. Tā izveidē tika ieguldīts vairāk nekā 19 000 eiro. Eiropa šo projektu finansēja 75%, pašvaldība – 25% apmērā, – atklāj Jānis Mozga. – Šī vieta veidojas kā aktīva sadzīves vieta, jo turpat graviņā pie strūklakas svinam arī Jāņus, to apdzīvojam un apaudzējam ar dažādām aktivitātēm un saietiem. Šobrīd vēl nevaram pateikt, vai saistībā ar „Covid-19" izplatības ierobežošanu un noteiktajiem piesardzības pasākumiem te svinēt Jāņus varēsim arī šogad. Taču mūsu nākotnes plānos ietilpst uzbūvēt nelielu brīvdabas skatuvi muzikantiem un māksliniekiem, pašdarbniekiem. Spriežot pēc atsauksmēm, arī iedzīvotāji atbalsta mūsu ieceres, jo daudziem patīk te pulcēties, tas, ka te notiek pasākumi un ka pašvaldība darbojas šajā virzienā. Skatuve gan būs jāizbūvē par pašvaldības līdzekļiem, jo, kā esam pārrunājuši ar projektu vadītāju Aiju Ščucku, patlaban ES finansējums nav pieejams, bet, ja tiks atvērtas jaunas ES programmas, izmantosim arī šīs iespējas.
Varakļānu un Murmastienes pagasta pārvalžu vadītājs atzīst, ka ieguvēji esot visi, jo par vienu sakoptu un sakārtotu vietu pagastā kļuvis vairāk.
Bet viss aizsākās šī gadsimta sākumā, kad toreizējā pagasta un muzeja vadība, aktīvākie Murmastienes pagasta iedzīvotāji sprieda, kādu skaistu un paliekošu dāvanu sarūpēt Martai Bārbalei 70. dzimšanas dienā. Tā arī radās doma iestādīt Martas birzi par godu dzejnieces jubilejai.
– Zīmīgi, bet pēc bērzu kociņiem arī toreiz mēs braucām uz Madonas pusi – Kalsnavu. Tika iestādīti vairāk nekā 200 bērziņu. Birzs stādīšanā aktīvi iesaistījās iedzīvotāji, pašvaldības darbinieki, komunālā dienesta strādnieki. Interesanti, ka birzs veidošanā tika izmantoti ne tikai Kalsnavā iegādātie stādi, bet arī Murmastienē augušie. Jaunie bērzu kociņi tika pārstādīti no mežmalām un grāvmalām, kur tie neiederējās. Savukārt tie, kas palika pāri, tika iestādīti pie skolas un pie pagasta mājas. Skatoties pa logu, tagad ļoti labi var redzēt, cik glīti tie pa šiem gadiem ir izauguši. Arī Martas birzs ir sakuplojusi un zaļo. Katrā ziņā bērzi ir izauguši vareni, jo diezgan ilgs laiks ir jau pagājis – gandrīz divdesmit gadu, – sarunā atklāj Jānis Mozga.
29.05.2020.