Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Mācību gada izskaņa skolā

INESE ELSIŅA

Autors • 26.05.2020.

Mācību gada izskaņa skolā
Burtu lielums

Vispārizglītojošo skolu kolektīvi šonedēļ aizvada pēdējo mācību nedēļu visā šajā mācību gadā.

No šoka līdz ieguvumiem

– Prieks, ka esam izturējuši, – smaidot atzīst Madonas pilsētas vidusskolas direktore Inese Strode. – No pirmā apjukuma, neziņas un bailēm esam nonākuši līdz mācību gada izskaņai, atraduši pozitīvo pat šajā neparastajā un grūtību pilnajā situācijā. Divu pēdējo mēnešu laikā esam iepazinuši visas pārmaiņu emocijas, sākot no šoka un bailēm, kā ar attālināto mācību procesu tikt galā, līdz realitātei, ka trijās nedēļās ieradumus spēj mainīt gan pedagogi, gan skolēni. Protams, negribētu, lai situācija atkārtojas, lai vēlreiz nonākam līdzīgā apstākļu gūstā, ka ir tukša skola un mācību darbs klātienē tiek pārtraukts. No iepazītā esam guvuši arī praktisku labumu, papildinot zināšanas tehnoloģijās, ko skolēni min kā lielāko ieguvumu, tāpat ieguvums ir bērnu patstāvības un atbildības pieaugums.

Trīspusēja pateicība
Vislielāko pateicību attālinātajā mācību gaitā skolas direktore izsaka skolēniem un pedagogiem, bet īpaši akcentē bērnu vecāku ieguldījumu, jo pilsētas vidusskolā mācās visu vecuma posmu audzēkņi, un 1.-2. klases skolēni bez vecāku līdzdalības vieni paši ar mācībām un pašorganizēšanos galā nebūtu tikuši. Tāpat papildu stress bija un ir 9., 12. klašu audzēkņiem, jo viņi gatavojas pārbaudījumiem un skolas beigšanai.
– Mūsu skola piedāvā arī neklātienes apmācību, un nākotnē viena daļa no mācību formām, iespējams, varētu palikt attālinātā mācīšanās, – vēl kādu ieguvumu vai atradumu uzsver Inese Strode, piebilstot, ka tiešās komunikācijas, kas ir tik nozīmīga pusaudžu attīstībai, pandēmijas laikā tomēr pietrūka visvairāk.
– Līdz ar to izvērtējām, kas ir vissvarīgākās lietas mūsu darbā – ko var aizstāt ar tehnoloģijām un ko nevar. Kur priekšroka ir e-videi un kur – satikšanās priekam un dzīvajam vārdam, – komentē direktore.

Divpadsmitie gatavojas eksāmeniem
Pagājušajā nedēļā skola uzsāka tiešsaistes konsultācijas 12. klašu audzēkņiem. – Tas bija tik neparasti, ka pēc divu mēnešu pārtraukuma divpadsmitie uz skolu nāca mazliet apjukuši.
Eksāmenus Madonas pilsētas vidusskolā kārtos divu 12. klašu audzēkņi, plus neklātienes nodaļas beidzēji – kopumā 50 audzēkņi. Visu trīs 9. klašu skolēniem, kopumā 65 audzēkņiem, eksāmeni šogad nenotiks.
Pirmais eksāmens divpadsmitajiem paredzēts 2. jūnijā, un tas būs svešvalodā nedaudz saīsinātā formā, tomēr iekļaujot eksāmenā arī sarunas daļu.
– Divpadsmitajiem ir jādod iespēja sevi pierādīt, cik viņi bijuši atbildīgi un ir zinoši, – komentē direktore.
Jautāta par eksāmenu praktisko pusi, Inese Strode skaidro: – Tā kā nekādas citas aktivitātes skolā šai laikā nenotiks, varēsim nodrošināt nepieciešamos drošības attālumus – vismaz 4 kvadrātmetrus katram audzēknim un vēl vairāk. Katrā klasē būs apmēram astoņi 12. klases audzēkņi. Sejas masku izmantošanu audzēkņiem piedāvājām jau konsultāciju laikā, esam nodrošināti ar nepieciešamajiem aizsardzības līdzekļiem, bet sekojam līdzi ieteikumiem, kādi tie būs saistībā ar sejas masku lietošanu. Svarīgi, lai zāles nav stiprākas par slimību, jo, ja maskas traucē un rada milzu diskomfortu, ka nevar strādāt, divpadsmitie ir pilngadīgi un, neapdraudot citus, var lēmumu šai jomā pieņemt paši. Skolotāji ir strādājuši gan sejas maskās, gan sejas aizsargos, līdz ar vīrusa apdraudējuma mazināšanos ceru, ka mums ļaus rīkoties tā, lai tas netraucētu eksāmeniem.

Izlaiduma sarīkojumu nebūs
Jau zināms, ka izlaiduma klasiskā veidā šogad skolu beidzējiem nebūs.
– Devītajiem būs svinīga dokumentu izsniegšana pa klasēm, ko plānojam 13. jūnijā, ievērojot visus drošības pasākumus, – atklāj skolas direktore. – Divpadsmitajiem svinīgs pasākums tiks organizēts 24. jūlijā kopā ar sertifikātu saņemšanu. Par formu vēl lemsim. Visiem pārējiem audzēkņiem, sadarbojoties ar e-klasi, tiks nosūtītas elektroniskās liecības; protams, sagatavosim arī papīra liecības tradicionālā veidā, kuras ievietosim personas lietā, izsniegsim kā dokumentu mācības atkal uzsākot vai izsniegsim pēc pieprasījuma. Jāpiebilst, ka ne visiem audzēkņiem padevās attālinātais mācību darbs, vairākiem skolēniem būs mācību pagarinājums jūnijā-augustā, lai sekmīgi noslēgtu mācību gadu.
Būtiski, ka sekmīgajiem audzēkņiem skolas bibliotēka šīs nedēļas beigās un nākamajā nedēļā organizēs grāmatu nodošanas pasākumu, izmantojot atsevišķo 2. korpusa ieeju un sadalot skolēnu plūsmu pa laikiem. Tāpat vairāki skolēni izmantoja skolai atsūtītos mobilos telefonus un planšetes. – Visi skolēnu pieteikumi šai ziņā tika apmierināti, dažus izlaiduma klašu audzēkņus nodrošinājām ar skolas portatīvajiem datoriem, – atklāj vadītāja. – Tā kā lielākā daļa skolotāju strādāja attālināti no mājām, arī viņu darbu varējām nodrošināt, pateicoties skolas tehnoloģiskajām iespējām.

Sāksies pārbūves darbi
Lai Madonas pilsētas skolās sakārtotu un modernizētu mācību vidi, novada pašvaldība piesaistīja ERAF finansējumu, un šovasar arī Madonas pilsētas vidusskolā tiks uzsākti pārbūves darbi. – Esam dažu dienu attālumā no līgumu slēgšanas, iepirkuma procedūras ir noslēgušās, domes deputāti lems par finansējuma piešķiršanu pārbūvei, – gandarījumu pauž Inese Strode. – Darbu 1. kārta saistīta ar sporta zāles, aktu zāles un ēdamzāles remontu, un paralēli jūnijā tiks uzsākta stadiona pārbūve. Pēc tam jau nākamajā gadā sekos mācību korpusu pārbūve.
Projekta ietvaros skola jau saņēmusi jaunākās tehnoloģijas un ergonomiskās mēbeles. – Testējam šo mēbeļu kvalitāti, visu vēl neesam iegādājušies, – atzīst direktore.
– No tehnoloģijām esam iepirkuši skārienjutīgos ekrānus, pārvietojamo datorklasi, robotus, lādējamos skapjus planšetēm un portatīvajiem datoriem, tāpat dažādas iekārtas fizikas apmācībai. Gatavojamies jaunā kompetencēs balstītā mācību satura ieviešanai, modernie mācību līdzekļi tam palīdzēs.

Audzēkņu uzņemšana jau sākusies

Vaicāta par skolas nākotni – pirmo klašu audzēkņu uzņemšanu, Inese Strode atklāj, ka pieteikšanās 1. klasei rit jau kopš janvāra: – Šobrīd ir nokomplektētas četras klases. Pieteikšanās sākotnēji ritēja klātienē, tagad caur e-pastu, elektroniski. Atgādinām arī pirmsskolas izglītības iestādēm, lai vecāki to neatliek uz pēdējo brīdi. 10. klašu audzēkņiem savukārt piedāvāsim padziļināti apgūt fiziku, bioloģiju, programmēšanu, latviešu valodu, svešvalodu un vēsturi. Esam izsvēruši, ka tie ir priekšmeti, kas var ieinteresēt jauniešus. Bez tam skola pieteicās valsts aizsardzības mācībai, šogad 10. klasēs veidosim arī valsts aizsardzības mācības programmu.


27.05.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px