Atskatoties uz virtuālo gājienu „Uzvelc tautastērpu par godu Latvijai" 4. maijā, Latvijas Nacionālais kultūras centrs ir izveidojis videoklipu, kas atspoguļo dalībnieku gatavošanos un došanos gājienā neparastos apstākļos – vienatnē vai kopā ar ģimeni.
Tautastērpu gājiens 4. maijā notiek kopš 2016. gada, taču šogad ārkārtējās situācijas laikā tas notika virtuāli – dalībnieki ievietoja savas fotogrāfijas sociālajos tīklos.
Kā informē organizatori, gājienā piedalījās vairāk nekā četri tūkstoši tautastērpu nēsātāju Latvijā un ārvalstīs. Vairāki no viņiem gatavošanos un došanos gājienā savā pagalmā, tukšās pilsētas ielās vai pa lauku celiņiem iemūžināja arī video formātā. Samontējot ar mobilajiem tālruņiem uzfilmētos, dalībnieku iesūtītos video kadrus, tapa kopīgs vēstījums par ilgām būt atkal kopā un apņēmību, neraugoties uz apstākļiem, uzvilkt tautastērpu un uzmirdzēt par godu Latvijai.
Virtuālā gājiena dalībnieku publicētās fotogrāfijas, kurām tika pievienots tēmturis #tautastērpugājiens, jau drīzumā tiks apkopotas, un kā vēsturiska liecība tās būs skatāmas Latvijas Nacionālā kultūras centra tīmekļvietnē.
– Tautastērps ir mana kā latvietes būtība. Tautastērpu iegādājos pirms vairākiem gadiem, un, tā kā esmu jau gados, to iegādājos jo vairāk tāpēc, lai tērps paliktu manai mazmeitai un mazmazmeitai, – laikrakstam atzīst madoniete Veneranda Peļņa. – Madonai raksturīgais tautastērps allaž mani ir priecējis, tas austs vilnā, un mani fascinē arī citi latviešu tautastērpu tik dažādie un krāšņie brunči.
Tā kā Veneranda Peļņa dzied Madonas kultūras nama senioru korī „Mantojums" un kordiriģente Ināra Stepāne arī viņai atsūtīja ierosmi piedalīties 4. maija virtuālajā gājienā, uzvelkot savu tautastērpu, koriste labprāt atsaucās patriotiskajai idejai.
– Uzaicināju savu mazmazmeitiņu, vai viņa būtu ar mieru nofotografēties kopā ar mani, – atceras koriste. – Madara atbildēja, ka labprāt to darītu, bet viņai nav tautastērpa. Tad sarunājām, ka mazmazmeitiņa uzvilks baltu blūzi un melnus svārkus un es viņai uzsiešu tautisku jostu. Tā arī Madara sapucējās, diena bija skaista, un mēs aizbraucām pie strūklakas un nofotografējāmies. Pļavā ziedēja mārpuķītes, spīdēja saule, strūklakā izgaismojās varavīksne, un mēs bijām ļoti priecīgas par šo skaisto brīdi, par Latviju un pašas par sevi. Vēlāk fotogrāfiju nosūtīju uz Facebook, un šai dienā daudzi cilvēki sociālajos tīklos bija ielikuši savu foto, kurā viņi redzami tautastērpā.
– Mums pagastā ir divi deju kolektīvi, viens koris un amatierteātris. Tā kā amatierteātra dalībniekiem tautastērps nav īsti viņu „lauciņš", akcijai uzrunāju vidējās paaudzes un senioru deju kolektīvus, kā arī kori „Lai top!", – „Staram" atklāj Ļaudonas pagasta kultūras nama vadītāja Signe Prušakeviča. – Visiem trim kolektīviem ir pašvaldības gādāti tautastērpi, pie tam tie bija mājās pie kolektīvu dalībniekiem. Ikvienu rosināju piedomāt pie bildēm, lai fotogrāfijas ir radošas un interesantas, un saņēmu foto ar skaistiem dabasskatiem, patiešām ļoti pārdomātas fotogrāfijas. Cilvēki bildējās gan individuāli, gan pārī, jo īpaši senioru deju kolektīvā piedalās vienas ģimenes cilvēki, līdz ar to viņi iesūtīja fotoliecības, kur ģimenes pārstāvji – vīrs un sieva – ir kopā. Bija arī fotogrāfijas ar bērniem, jo korī „Lai top!", piemēram, dzied Karlsonu ģimene, kurā ir pieaugušie un jauniešu vecuma bērni.
Jautāta, kā darbojās ar iesūtīto fotomateriālu tālāk, Signe Prušakeviča vēsta, ka visus mirkļus salika videoklipā kā sveicienu 4. maija svētkos un izveidoja arī fotokolāžu ar bildēm. – Jāsaka gan, ka šonedēļ deju kolektīva vadītāja atsūtīja vēstuli, ka viņa kultūras centra mājaslapā nav ieraudzījusi ļaudoniešu bildes. Ņemot vērā fotogrāfiju lielo apjomu, iespējams, kaut kas vēl nav pievienots. Tā kā man ir e-pasta adrese, sūtīšu mūsu pagasta bildes atkārtoti, – tā Signe.
Kultūras nama vadītāja priecājas par to, ka šo akciju ļaudonieši uztvēra ļoti sirsnīgi un atbildīgi: – Tas vien, ka varam parādīt mūsu puses dabu un cilvēkus, visus radoši atraisīja. Zinu, ka dalībnieki kopīgi salikto video pārsūtīja saviem draugiem un radiem, tā ka finālā ir ļoti jauks rezultāts. Arī Ļaudonas Facebook kontā ielikām izveidoto materiālu, dalīšanās ar to bija plaša. Domāju, ka atskatu bilžu veidā ievietosim arī vietējā avīzē.
Kultūras nama pārstāve neslēpj, ka idejai atsaukties cilvēkus rosināja ārkārtējā situācija valstī, tas, ka nevar satikties, koncertēt, līdz ar to akcija bija sava veida sveiciens un kopības izjūta, ietērpjoties tautastērpos, apliecināt piederību latviskajam.
15.05.2020.