Tā kā ārkārtējā situācija Latvijā ir pagarināta līdz 9. jūnijam, mācību process skolās joprojām notiek un notiks attālināti. Kā šai periodā klājas Cesvaines vidusskolas kolektīvam, uz sarunu aicināju skolas direktoru Didzi Bauni.
– Mums iet dažādi, bet skolotājiem, protams, ir skumīgi, ka skolā nav bērnu, un arī no skolēnu puses dzirdams, ka viņiem pārsvarā gribētos atgriezties savā skolā, – aicināts uz sarunu, vēsta Cesvaines vidusskolas direktors Didzis Baunis. – Tāpat kā visā valstī mācības Cesvaines vidusskolas audzēkņiem notiek attālināti, tiek izmantota
E-klase, Zoom platforma, WhatsApp un citi palīglīdzekļi.
Vaicāts par skolas 12. klases audzēkņiem, direktors teic, ka absolventu klasē ir 14 jaunieši. – Bija paredzēts, ka 12. klases skolēniem eksāmenus organizēsim kopā ar Madonas novadu, bet tagad izskatās, ka eksāmenus organizēsim savā skolā. Izvēles eksāmens būs četriem jauniešiem un vienam cilvēkam atsevišķi. Centralizēto eksāmenu laikā visus 14 varēsim aicināt vienā telpā, nevajadzēs papildu novērotājus, jo vienā telpā, ievērojot distanci, drīkst uzturēties 25 cilvēki.
Uz jautājumu, vai divpadsmitajiem eksāmenu sesija sagādās papildu raizes, direktors atbild apstiprinoši: – Droši vien, ka situācija psiholoģiski būs neērta, un ja vēl būs vajadzīgas sejas maskas, tas radīs papildu stresu. Šobrīd par sejas maskām skaidru ziņu nav – Valsts izglītības satura centra vadītājs Guntars Catlaks ir teicis, ka, ja ievēro 2 metrus un ir līdz 25 cilvēkiem telpā, sejas maskas nav nepieciešamas, bet līdz galam tas vēl īsti man nav skaidrs. Sejas maskas jāpasūta, tās centralizēti piegādās Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvji. Ikdienā neviens skolēns sejas maskā nestaigā, tāpēc būs ļoti apgrūtinoši, ja, ienākot eksāmena telpā, tā būs jāliek. Cilvēkam radīsies diskomforts, elpošana nebūs tik viegla, un psiholoģiski neparastais aprīkojums novērsīs uzmanību no eksāmenu uzdevumu uztveres. Ceru, ka tomēr varēsim bez sejas maskām iztikt.
Aicināts pastāstīt par absolventu atvadīšanos no skolas, iestādes direktors atklāj: – Izlaidums, protams, nenotiks, labi, ka visi paspējām tikties skolas Žetonu vakarā. Tas notika februāra vidū, un, kā zināms, Žetonu vakars ir pat gaidītāks un košāks nekā izlaidums. Tajā jaunieši apliecina savu radošumu, savstarpējo saskaņu. Izlaiduma vietā šogad rīkosim svinīgu mirkli, un tas notiks tad, kad būs sertifikāti un varēs izsniegt atestātus. Divpadsmitajiem pasākums varēs notikt visiem kopā, devītie gan būs jādala divās daļās, jo viņu ir vairāk nekā 25. Uzskatu, ka ir svarīgi sanākt kopā, svinīgi parakstīties par atestāta saņemšanu un pateikt ceļavārdus skolas beidzējiem.
Ierunājoties par attālināto mācīšanos, Didzis Baunis komentē:
– Mūsu skolotāji nu jau ir pieraduši pie jaunajiem apstākļiem, zina, cik daudz uzdevumu skolēniem uzdot, lai nebūtu pārslodzes. Ārkārtējās situācijas sākumā no vecākiem un skolēniem saņēmām informāciju, ka audzēkņiem, gatavojot uzdoto, pie datora jāsēž pārāk ilgi. Tagad tas ir izlīdzinājies, slodze attālinātajā procesā nav lielāka kā parasti.
Taujāts par viedierīcēm, vai visiem skolas bērniem mājās ir dators un interneta pieslēgums, Didzis Baunis atbild apstiprinoši: – Katram bērnam mājās ir kāda viedierīce, procesa gaitā gan secinājām, ka dažiem jāpiešķir skolas dators. Ir, piemēram, daudzbērnu ģimenes, kurām tas nepieciešams, līdz ar to vairākus skolas datorus kā palīdzību aizvedām šīm ģimenēm. Tagad visi skolēni ar viedierīcēm ir nodrošināti, izņemot vienu, kuram drukājam darbus, uz skolu pēc tiem brauc viņa vecāki, tad skolēns izpilda uzdoto, un vecāki ved izpildīto darbu atpakaļ. Problēma ir tā, ka šai ģimenei mājās nav interneta pārklājuma.
Uz jautājumu par brīvpusdienām gūstu atbildi, ka atbalstu šai ārkārtas periodā saņem tikai daļa Cesvaines vidusskolas skolēnu: – Mēs ņēmām vērā valdības rekomendācijas, un pārtikas pakas ceļo pie skolas 1.-9. klašu skolēniem, kuri nāk no trūcīgajām, maznodrošinātajām vai daudzbērnu ģimenēm. Pakas izvadā skolas darbinieki divreiz mēnesī. Cenšamies paku sagatavot tā, lai tā derētu visiem, lai tur līdzās makaroniem, putraimiem būtu arī cīsiņi, žāvēta desa atbilstošā iepakojumā, olas, maize… Konsultējoties ar PVD, nolēmām siltu ēdienu uz vietas negatavot, jo problēmas sagādā šāda ēdiena fasēšana un nogādāšana.
– Viss it kā notiek, bet personīgi man ir nedaudz skumja izjūta, – neslēpj direktors. – Vadības darbs nav apstājies, jādomā, kā organizēt eksāmenus, visas saimnieciskās iestrādnes. Skolas viesnīcā lielākos apjomos šobrīd rit remontdarbi. Vēlamies, lai telpas audzēkņiem būtu ne tikai piemērotas, bet arī estētiski noformētas, lai patīkami tajās uzturēties. Pie skolas savukārt esam uzstādījuši āra trenažieri, tajā vienlaikus varēs darboties līdz 15 cilvēku liela grupa. Trenažieris domāts sporta stundām, jo jaunais mācību saturs paredz vienu sporta stundu nedēļā pavadīt ārā, svaigā gaisā. Uzskatu, ka tas ir ļoti pareizi. Vēl mums ir plāns pie skolas izbūvēt sporta laukumu, tā ka ieceres ir, tās tikai jārealizē. Tiek saskaņotas tāmes, pamazām ejam uz priekšu. Lai cik jocīgi būtu, esam ietaupījuši līdzekļus un par tiem veicam darbus.
Lūgts komentēt konkrētāk, direktors atklāj: – Līdzko valstī sākās ārkārtējā situācija, Cesvaines vidusskolā atslēdzām apkuri, un mums ir pāris tūkstošu eiro liels ietaupījums. Nenotiek arī skolēnu pārvadāšana ar autobusiem, un ir vēl citas pozīcijas, kur līdzekļi tiek ietaupīti. Nav jēgas gaidīt un šo naudu krāt, jādara darbi, kas mums ir ļoti svarīgi. Tā kā skolēnu internāta ēkā šobrīd nav, drīkstam iecerētos darbus darīt. Līdz rudenim internāta ēkā gaidāmas lielas izmaiņas. Veicam istabiņu kosmētisko remontu, vestibila kosmētisko sakārtošanu, tajā iekļaujot grīdas seguma nomaiņu. Arī ēkas ārpusē plānotas pārmaiņas – vēlamies izbūvēt pandusu, lai ieeja kļūtu pievilcīgāka un pakāpieni neradītu problēmas. Gan ēkas fasāde, gan iekštelpas līdz ar to izskatīsies daudz citādāk.
13.05.2020.