Šobrīd, kad ārkārtējās situācijas laikā darbs lielākoties norisinās attālināti, paralēli ikdienas pienākumiem tiek veikti arī citi darbi, kam iepriekš tika atlicināts mazāk laika. Tāpat tiek strādāts, plānojot jaunas iespējas un pakalpojumus, lai sniegtu palīdzību tiem, kam tā šābrīža situācijā nepieciešama vairāk.
Arī kopienas centrā „Baltā ūdensroze" darbs nav apstājies. Tiek apzināti klienti, piedāvājot attālinātus pakalpojumus, sarunas. Joprojām norit darbs pie Mātes un bērna atbalsta centra labiekārtošanas, kā arī virkne citu pasākumu.
Aizvadītajā ceturtdienā trīspadsmit iepriekš apzinātie klienti saņēma pārtikas pakas, par kurām parūpējās kopienas centrs sadarbībā ar diakonijas centru.
Valstī noteiktajā ārkārtējas situācijas laikā arī diakonija meklē risinājumus, kā labāk un pilnvērtīgāk šajā laikā sniegt sociālos pakalpojumus, kas būtu nepieciešami cilvēkiem.
– Pateicoties Diakonijas centra valdes priekšsēdētājas Sigitas Dišleres radošai pieejai sadarbībā ar visu dienas centru darbinieku komandu gan Rīgā, gan Madonā, ir izveidotas vairākas grupas, kas plāno un organizē iespējas šīs palīdzības sniegšanā, tostarp ir izveidots krīzes tālrunis, tapšanas stadijā ir mājaslapa „Gribu dzīvot!" u. c. Apzinot cilvēku vajadzības un nepieciešamību, gan uzrunājot ziedotājus, gan paši meklējot atbalstu, šādi sniedz palīdzību tiem cilvēkiem, kam tā visvairāk šajā laikā nepieciešama, – pastāsta Rudīte Kumsāre. – Gada sākumā pie mums centrā viesojās Madonas baptistu draudze ar saviem draugiem no Nīderlandes, un viņi ziedojumā atstāja simt eiro, un šī ir tā reize, kad daļa no ziedojuma nonāks pie līdzcilvēkiem pārtikas paciņās. Aizvadītajā ceturtdienā šīs paciņas tika izdalītas. Arī šobrīd turpinām apzināt cilvēku vajadzības, lai arī turpmāk sniegtu šādu praktisku palīdzību.
Paralēli ikdienas darbam ciešā sadarbībā ar uzņēmēju Neldu Janoviču norit arī darbs kopienas centra otrajā stāvā, labiekārtojot Mātes un bērna atbalsta centru. – Ņemot vērā, ka pašreiz mūsu centrs nodrošina arī pašizolācijas pakalpojumu, telpu labiekārtošana notiek iespēju robežās. Ir iegādāta sadzīves tehnika, gultas, gultasveļa. Nākamais solis ir dažu izlietņu nomaiņa un mēbeļu iegāde. Ir uzrunāts galdnieks, kurš veiks pielāgojamu mēbeļu izgatavošanu virtuvei un vannasistabai. Plānots uzrunāt arī novada audējas, kuras varētu noaust tepiķīšus pie māmiņu gultām. Cenšamies atbalstīt mūsu novada uzņēmējus, – skaidro Rudīte Kumsāre. – Pašlaik tiek labiekārtotas trīs istabas, bet kopumā to ir piecas. Šobrīd ir skaidrs, ka tiks iekārtotas visas telpas pilnībā. Tāpat ir plānots uzaicināt mākslinieci, kura varētu profesionāli ieraudzīt telpu māksliniecisko noformējumu. Ir patīkami, ka arī līdzcilvēki iesaistās atbalsta centra tapšanā. Arvien biežāk mūs uzrunā atbalstītāji un piedāvā savu palīdzību. Tas ir īpašs, emocionāls brīdis. Un, ja kāds vēlas, sazinoties ar dienas centru, var iesaistīties un palīdzēt. Tāpat pie mums var interesēties, ja kādam nepieciešama palīdzība, piemēram, ar auto sēdeklīti, bērnu gultiņu vai kādu citu nepieciešamu lietu.
Pašlaik tapšanas stadijā ir mājaslapa gribudzivot.lv. Diakonijas centrā ir izveidota grupa, kas veic šo darbu. Viss norit attālināti, un tiek ieguldīts liels komandas darbs.
Darbs attālināti dienas centrā norisinās ik dienu. Lielākoties tiek apzināti klienti un sniegta nepieciešamā palīdzība attālināti.
– Šajā situācijā lielāka uzmanība tiek vērsta arī uz klientiem, kuri ikdienā nav sastopami zupas virtuvē. Vispirms jautāju, vai nepieciešama kāda palīdzība, bet bieži vien viņiem nepieciešamas tikai sarunas, jo trūkst komunikācijas iespēju. Līdz šim notika dažādas nodarbības, aktivitātes. Tagad ir neziņa, cik ilgi dzīvosim šādā režīmā. Fiziskā distancēšanās ir ļoti nozīmīga, bet sociālajai saziņai jākļūst vēl ciešākai, – uzsver Kristīna Gribonika – Arī pati darbojos vairākās diakonijas centra izveidotajās grupās, un šobrīd tiek saņemts ļoti daudz informācijas, kurai ikdienas darbā neatlika laika. Ir grupa, kurā gatavojam dažādus uzdevumus – krustvārdu mīklas, mandalas un citus uzdevumus, ko dodam cilvēkiem uz mājām, lai ir iespējams darboties. Procesu noteikti atvieglotu interneta pieejamība, bet ne visiem klientiem tas ir pieejams. Cenšamies nodrošināt pakalpojumus, arī esot viņiem mājās.
Jau 3. jūnijā paredzēta videokonference „Gribu dzīvot", un tajā piedalīsies pazīstami un zinoši lektori. Konference ir laba iespēja, kuru varēs izmantot jebkurš, iepriekš tai piesakoties. Sākotnēji tika plānots, ka konference būs viens no vairākiem pasākumiem pirms Mātes un bērna atbalsta centra atvēršanas, bet valstī esošā situācija ir ieviesusi savas korekcijas, un citi pasākumi pašlaik ir atcelti. Konference jau sākotnēji tika plānota attālināti, līdz ar to tā notiks.
Tāpat norit darbs pie jaunu pakalpojumu ieviešanas un nodrošināšanas.
– Pavisam nesen Labklājības ministrijā tika piereģistrēts jauns sociāls pakalpojums – dienas aprūpes centrs personām ar garīga rakstura traucējumiem. Jau šobrīd šie cilvēki apmeklē dienas centru, bet turpmāk šis pakalpojums tiks nodrošināts atsevišķi, – pastāsta Kristīna Gribonika.
06.05.2020.