No 16. aprīļa līdz 15. maijam Latvijā notiek parakstu vākšana par grozījumiem likumā „Par valsts pensijām", kas paredz uzlabot simtiem tūkstošu pensionāru stāvokli, kas šobrīd nepiedodami zemo pensiju dēļ ir nožēlojams. Jau šobrīd paredzams, ka nepieciešamais parakstu skaits tiks sasniegts, tomēr nedrīkst aizmirst, ka katra Latvijas pilsoņa atbildība ir parakstīšanās par pensiju likuma izmaiņām.
Visnepareizāk būtu ļauties valdības iemidzinošajiem solījumiem un aizbildinājumiem, kad valdība un Saeimas koalīcija mēģina atrunāt iedzīvotājus doties uz referendumu. Vēl vairāk – nedrīkst pakļauties valdības draudiem, ka ar parakstiem pensiju sistēma tiks iznīcināta un tad pensijas nebūs nevienam.
Nav noslēpums, ka Latvijas pensionāru dzīves kvalitāte ir nožēlojama un cilvēka cienīgai dzīvei neatbilstoša. Apstākļi, kādos dzīvo Latvijas pensionāri, ir kritiski un Eiropas Savienības dalībvalstij necienīgi. Nav pieļaujama situācija, ka valsts, kas var atļauties izgāzt miljoniem latu dažādu nejēdzīgu projektu realizācijai, nevar nodrošināt pensijas, kas būtu vismaz iztikas minimuma līmenī.
Katram parakstam par grozījumiem pensiju likumā ir neatsverama nozīme. Pirmkārt, tāpēc, lai pensionāri varētu saņemt cilvēka dzīvei cienīgas pensijas. Otrkārt, tāpēc, lai valdošie politiķi mainītu savu attieksmi pret iedzīvotājiem. Mūsu valstī ir pietiekami daudz iespēju, lai varētu realizēt sociāli atbildīgu valsts politiku. Tāda ir nepieciešama ne tikai attiecībā pret pensionāriem, bet arī darba ņēmējiem, uzņēmējiem un studentiem. Valdības argumenti, ka ar šiem grozījumiem tiks sagrauta pensiju sistēma, ir nepatiesi.
Ierosinātie grozījumi likumā „Par valsts pensijām" nesagraus pensiju sistēmu valstī. Šie grozījumi aicina valdību mainīt likumu „Par valsts pensijām" tā, lai simtiem tūkstošu pensionāru savās vecumdienās varētu saņemt cilvēka dzīvei cienīgu pensiju. Līdz šim valdība vien spējusi šo sistēmu slavināt un aicināt pensionārus vēl nedaudz paciesties, norādot uz valsts straujo ekonomisko augšupeju. Varbūt, ka šī sistēma kādreiz būs efektīva tiem, kas tagad strādā. Taču šobrīd jau daudzus gadus tā ir galēji netaisnīga pret tiem cilvēkiem, kas lielāko mūža daļu nostrādājuši padomju laikos.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 19.04.2008.
Autors: JĀNIS DINEVIČS
LSDSP priekšsēdētājs
OĻĢERTA SKUJAS foto