Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Biškopji dāvina medu mediķiem

IVETA ŠMUGĀ

Autors • 06.04.2020.

Biškopji dāvina medu mediķiem
Burtu lielums

Pagājušās piektdienas rītā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) Madonas brigādes atbalsta centra (BAC) dežūrbrigāde Madonā sagaidīja patīkamu pārsteigumu. Ar labdarības akcijas dāvinājumu – medu – ieradās Latvijas Biškopības biedrības (LBB) Madonas nodaļas vadītājs, ZS "Jaunspieķi" biškopis Jānis Puriņš.

Latvijas Biškopības biedrība pēc biškopes Ivetas Fricsones ierosinājuma 23. martā izsludināja labdarības akciju "Dāvini medu mediķiem un Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam!". Akcijai atsaucās 148 Latvijas biškopji, tostarp LBB Madonas nodaļas aktīvisti.

Akcijai no Madonas nodaļas bija atsaukušies vairāki biškopji, bet pirmajā tūrē medu mediķu veselībai sarūpēja: Dainis Īvāns no Aiviekstes pagasta "Īvāniem", Māris Gruduls no Murmastienes pagasta ZS "Šķesteri", Dace Gatere no Vestienas pagasta "Tolkas muižas" un LBB Madonas nodaļas vadītājs, ZS "Jaunspieķi" biškopis un veikala "Bitenieks" īpašnieks Jānis Puriņš. Kopā biškopji no visas Latvijas ir sarūpējuši 2197 kg medus, kas, iesaistot LBB nodaļu vadītājus un aktīvus biškopjus, tiek nogādāts NMPD un slimnīcām visā Latvijā, sākot no 2. aprīļa.
– Labdarības akcijas mērķis ir atbalstīt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekus un mediķus, kuri šajā saspringtajā laikā strādā paaugstināta riska apstākļos un visvairāk ir pakļauti inficēšanās riskam ar vīrusu "Covid-19". Tādā veidā mēs, Latvijas biškopji, sniedzam atbalstu mediķiem, kas rūpējas par mūsu iedzīvotāju veselību, – par akciju pastāstīja Jānis Puriņš.
NMPD Madonas BAC vecākais ārsta palīgs Aija Silupa pateicās dāsnajiem biškopjiem par medus dāvinājumu un atzīmēja: – Medus dāvinātāja Daiņa Īvāna tēvs kādreiz pie mums strādāja par ātrās palīdzības automašīnas šoferi, un tagad, medu saņemot, to atceramies. Esam ļoti priecīgi, ka vismaz tagad mūs kāds novērtē un atceras mediķus, kas atrodas vistrakākajā situācijā cīņā ar "Covid-19", jo vīruss apdraud arī mediķus. Cenšamies visus nosacījumus ievērot, un dienests mūs ir nodrošinājis ar individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, dezinfekcijas līdzekļiem. Lietojam maskas, respiratorus, ģērbjamies arī kombinezonos – pilnā ekipējumā, kad ir saskare ar "ārzemniekiem". Ir stresains laiks, bet katrs to uztver citādāk, un visi esam tikai cilvēki. Situācijas dežūrbrigādēm atšķiras, braucienus nosaka dispečeri, kas atrodas Rīgā. Dodamies izsaukumos, kas ir bijuši pat Rīgā.
Aija Silupa minēja, ka mediķus apdāvināja arī "Rimi" ar spēka pārtiku, "Cido grupa" – ar minerālūdeni "Mangaļi".
Lai stiprinātu imunitāti, vīrusu laikā medus un citi biškopības produkti ir ieteicami ikdienas uzturā. Īpaši cīņā ar vīrusiem tiek izcelta propolisa loma.
– Šajā laikā ir palielinājies pieprasījums pēc medus un citiem biškopības produktiem, – apstiprināja veikala "Bitenieks" saimnieks Jānis Puriņš.
Vaicāts, kā ir iesākusies jaunā sezona, biškopis sacīja: – Jau ir sākusies blīgznu ziedēšana, un pamanīju, ka arī mūspusē jau pūpoli zied. Katrā ziņā mazās biškopības saimniecības varēs kliedēt "garlaicību" un vienas mājsaimniecības lokā kopt savu dravu, kas ir ļoti piemērota nodarbe ārkārtējās situācijas laikā, kad noteikti pulcēšanās ierobežojumi. Neparastā ziemošana bez ziemas, bez sniega bitēm ir tīri labi patikusi. Biškopjiem, protams, bija bažas, bet kopumā ir labi. Daudzi bitenieki vēsta arī par zaudējumiem, bet domāju, ka daļa ir no varroatozes uzliesmojumiem, kas ir tik regulāri, ar ko netiekam galā, pat gadās pieredzējušajiem biteniekiem. Protams, kļūdījās arī tie, kas rudenī gribēja visu tik akurāti izdarīt, nosedza bites par daudz, it kā gatavodamies nopietnai un bargai ziemai. Arī tie palika zaudētājos, jo bites pārāk nemierīgi ziemoja, sāka priekšlaicīgi audzēt perus, jo bija pārāk silti nosegtas. Tā ka nevar arī pārcensties ar ziemas nosegumu, jo beidzamajos gados ziemas Latvijā ir siltas, tāpēc labāk nosegšanu veikt vēlāk, ar nokavēšanos, nekā priekšlaicīgi.
Kā koronavīrusa ierobežošanas dēļ valstī noteiktā ārkārtējā situācija ietekmē biškopju darbu? Uz to Jānis Puriņš atbildēja: – Diemžēl mums biškopības biedrībā nenotika otrais Madonas nodaļas seminārs, nenotika arī Vislatvijas biškopju pavasara konference, tāpat biškopju pārstāvju braucieni uz Baltkrieviju, kā arī dažas ekskursijas, arī par tuvāko laiku ir neziņa. Taču, kā jau visiem lauku ļaudīm, pavasara sezona ir sākusies, darba ir daudz. Tomēr veselība ir prioritāte, un cilvēki patlaban ļoti novērtē biškopības dabiskos līdzekļus, uztura bagātinātāji, lai arī tie ir populāri, var nedot gaidīto labumu. Veselīgs uzturs vienmēr būs cieņā, un biškopības produkti ir tā papildinājums. Biškopjiem ir priekšrocība, ka var strādāt neviena netraucēti katrs savā mājsaimniecībā. Ir tikai jācer, ka pietiks visu izejvielu, darbosies transports un arī servisa uzņēmumi.
Kā tiksim ārā no krīzes? Par to Jānis Puriņš dalījās savā spriedumā: – Pārmaiņas notiek tieši krīzē, kad cilvēki daudz pārdomā un pārkārto līdzšinējo darbību. Gan jau šajā krīzē katram ir arī kāds labs un pozitīvs moments. Ceru, ka valstī attīstīsies tieši vietējā ražošana, ka svarīga būs vietējā pārtika, jo līdz šim pastāvēja viedoklis – ja globālā mērogā nevaram būt konkurētspējīgi, tad labāk visu likvidējam un skrienam līdzi pasaules algām un cenām. Varbūt šajā ziņā kas mainīsies. Jau tagad ļoti labi parādās, ka darbojas tas, kas ir vajadzīgs. Bieži vien birokrātiskajā lokā gan kontrolētājs, gan kontrolējamais nospriež, ka ir daudz lieka, no kā vajadzētu atteikties, lai dzīve būtu racionālāka. Kad mēs sarunājāmies ar Daini Īvānu, mums pat radās asociācijas no barikāžu laika, ka tauta ir vairāk vienota, ir vairāki atbalsta un palīdzības piemēri. Manuprāt, grūtākais vēl laikam ir priekšā. Gribētos cerēt, ka inficēšanās līkne ar "Covid-19" būs lēzena. Taču līdz šim fronte bija redzama – jānorobežo tie, kas atgriezušies no ārzemēm, taču kā būs, kad sāksies "partizānu karš", kad parādīsies nesaprotami koronavīrusa inficēšanās gadījumi, varbūt psiholoģiski tad būs grūtāk. Taču ir jādomā pozitīvi, un prieks, ka līdz šim valdība ir darbojusies mērķtiecīgi, lai saslimstība nebūtu kā "pīķis". Jācer, ka visi būsim savākti, organizēti un atbildīgi, ka situācija nekļūs nekontrolējama.


07.04.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px