Šodien, 31. martā, Madonas novada pašvaldības domes sēde sociālās distancēšanās nolūkos pirmoreiz notiks attālināti – videokonferences režīmā.
Pirms tam, 26. martā, tika pārbaudīts, kā darbojas jaunā programma „Zoom", kuru no vairākiem tehniskajiem risinājumiem par visefektīvāko rīku ir atzinušas arī vairākas citas pašvaldības Latvijā. „Zoom" ir videokonferenču un tiešsaistes sapulču e-platforma, ko iespējams izmantot ne tikai domes komiteju un domes sēžu attālinātai norisei, bet arī skolas mācību procesā attālinātu videokonferenču veidošanai.
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs sarunā „Staram" atzina, ka 26. martā veiktais izmēģinājums ir bijis veiksmīgs.
– Viss izdevās, saslēdzāmies gan audio, gan video režīmā. Paralēli tam pieslēdzāmies arī „Nameja" programmai, kurā bija ievadīts domes sēdes protokola uzmetums. Imitējām balsošanu un pārliecinājāmies, ka tas arī darbojas. Kāds laiciņš, protams, pagāja, kamēr 16 deputāti no 17 pieslēdzās „Zoom", tai skaitā no Rīgas un citām vietām. Biju pat pārsteigts, ka viss tik veiksmīgi darbojās. Paldies IT speciālistiem, kas tik tiešām ieguldīja lielu darbu, lai jauno sistēmu iedzīvinātu un tā darbotos! – uzsvēra Agris Lungevičs.
Vaicāts par nolikuma izmaiņām, kas nepieciešamas, lai domes sēdes varētu norisināties attālināti, viņš informēja, ka šis jautājums arī tika pārrunāts ar deputātiem. Viņi noraidīja priekšlikumu sapulcēties pie domes ēkas un par grozījumu veikšanu Madonas novada pašvaldības nolikumā nobalsot klātienē. Turklāt balsojums par šādām izmaiņām tiks iekļauts domes sēdes sākumā un balsošana notiks, izmantojot „Nameja" programmu.
Par nodokļa termiņa pārcelšanu
Viens no svarīgākajiem jautājumiem, par ko būs jālemj deputātiem šajā sēdē, ir nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņa pārcelšana, kas skar daudzus iedzīvotājus, it īpaši tos, kam nav iespēju veikt maksājumus elektroniski.
– Sagatavotais priekšlikums paredz pirmo samaksas termiņu noteikt 30. jūniju, bet droši vien par to būs diskusija un, iespējams, deputātiem būs arī citi ierosinājumi. Diemžēl šobrīd uz e-pastu daļai iedzīvotāju ir nosūtīts atgādinājums par nekustamā īpašuma nodokļa samaksas pirmo termiņu – 31. martu. Pašvaldība šādu paziņojumu izsūtīšanai izmanto ārpakalpojumu, un robots tos automātiski nosūtījis tiem, kas pirmo maksājumu līdz 31. martam nav veikuši, pie tam tas noticis brīdī, kad mēs lemsim par nodokļa samaksas termiņa pārcelšanu. Iedzīvotājiem, saņemot šādu atgādinājumu, var rasties jautājums, kāpēc tas tiek darīts. Pašvaldība nav varējusi to apturēt, jo lēmums vēl nav pieņemts. Taču iedzīvotāji var būt mierīgi, jo tā nebūs, ka pašvaldība krīzes apstākļos, kad valstī izsludināta ārkārtas situācija, liks nekavējoties veikt nodokļa maksājumu un rēķinās kavējuma naudu. Pašvaldības rīcība būs pretēja – tiks lemts par nekustamā īpašuma nodokļa samaksas termiņa pagarinājumu, – akcentēja Agris Lungevičs.
Lems par vadītāju iecelšanu
Domes sēdē paredzēts izskatīt arī jautājumu par pārvaldes vadītāja Dzelzavas un Sarkaņu pagastā iecelšanu amatā, kā arī par pārvaldes vadītāja Aronas un Lazdonas pagastā iecelšanu amatā.
Domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs informēja, ka tas ir jau izskatīts uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejā un tiek plānots, ka pretendenti uz šiem amatiem arī piedalīsies domes sēdē attālināti. Viņiem tiks nodrošināta iespēja pieslēgties domes sēdei videokonferences režīmā no datoriem, kas paredzēti ziņotājiem, līdz ar to būs iespēja plašāk iepazīstināt ar sevi, atklāt savu redzējumu par pagastu attīstību, atbildēt uz deputātu jautājumiem.
– Šobrīd pašvaldības izpilddirektorei, kam jāpārvalda četri pagasti un jāveic savi tiešie pienākumi, ir ļoti liela slodze. Turklāt konkurss ir noslēdzies, amatu pretendenti ir izvērtēti. Iecelšanai Dzelzavas un Sarkaņu pagasta pārvalžu vadītāja amatā tiek virzīts Sandis Kalniņš, bet Aronas un Lazdonas pagasta pārvalžu vadītāja amatā – Reinis Silups, – informēja Agris Lungevičs.
Domes sēdē tiks lemts arī par Kalsnavas pagasta pirmsskolas izglītības iestādes „Lācītis Pūks" vadītājas iecelšanu amatā. Kā esam informējusi iepriekš, uz šo amatu pieteicās tikai viena pretendente, kas ir saņēmusi atbalstu izglītības un jaunatnes lietu komitejā.
31.03.2020.