Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Ģimene darbojas pašizolācijas apstākļos

INESE ELSIŅA

Autors • 24.03.2020.

Ģimene darbojas pašizolācijas apstākļos
Burtu lielums

No 18. marta ērglēniešu Irēnas un Jāņa Rešņu ģimene dzīvo pašizolācijā – viņi nedrīkst kontaktēties ar citiem cilvēkiem, kas tuvāk par diviem metriem, jābūt uzmanīgam ar skartajām virsmām (piemēram, durvju rokturiem). Iemesls – ģimenes galvas atgriešanās no brauciena uz Franciju.

– Vīrs kopā ar bijušajiem darbabiedriem iznomāja busiņu un uz ārzemēm devās 7. martā. Rīgā atgriezās 14. martā, – stāsta Irēna Rešņa. – Kalnos viņš apaukstē-
jās – bija klepus, sāpēja kakls – līdzīgi simptomi „Covid-19" vīrusam, tādēļ pēc atgriešanās uzreiz interesējās, kur varētu nodot analīzes. Tā kā ikdienā viņš strādā Rīgā, no galvaspilsētas dzīvokļa zvanīja uz iespējamiem tālruņa numuriem un noskaidroja, ka Gulbja laboratorijā analīzes var nodot tikai 1. aprīlī. Zvanot uz citiem norādītajiem tālruņa numuriem, saprata, ka ar savu transportlīdzekli var doties uz īpašu telti Rīgā, kur, ja ir slimības simptomi, tiek nodrošināta iespēja pārbaudīties. Nākamajā dienā vīrs saņēma atbildi, ka vīruss viņu nav skāris, analīžu rezultāti ir negatīvi. Tomēr bija jāparaksta dokuments, ka ieturēs pašizolāciju līdz brīdim, kad būs pagājušas divas nedēļas, kopš izbrauca no pēdējās ārvalsts, kurā bija socializējies.

Ģimene dzīvo pašizolācijas apstākļos
Tā nu kopš 17. marta vakara, kad Jānis Rekšņa atgriezās Ērgļos, visa ģimene dzīvo mājās. – Nekur neejam, līdz 27. martam esam pašizolācijas režīmā, – apliecina saimniece. – Izejam ārā tikai ap māju. Iespējams, varētu doties kaut kur dabā, bet situācija ir saspringta, vietējie cilvēki ļoti uztraucas. Divi līdzbraucēji, vīra bijušie kolēģi, Ērgļos bija redzēti, un cilvēki uzreiz pārmeta, asi nosodīja. Varbūt tas ir labi, jo liek uzmanīties, būt piesardzīgiem un apdomīgiem visiem.
Rešņu ģimene dzīvo savā vidē, pārtiku viņiem piegādā vīra vecāki, darba pienākumus ģimenes apgādnieks veic attālināti. Tā kā Rešņu ģimenes visi bērni ir skolēnu vecumā, šonedēļ, kad pēc pavasara brīvdienām izglītojamie atsāka mācības, ar negaidīti jaunu situāciju – mācībām e-vidē – ir saskārušies arī viņi.

Cilvēku drošībai
– Katrīnai ir 15 gadu, Valteram 13, Annai 8 gadi, – vaicāta par bērniem, precizē māmiņa. – Anniņai 13. martā bija dzimšanas diena, diemžēl tieši tad Ministru kabinets izdeva lēmumu, ka visās Latvijas skolās mācību process tiek apturēts, publiski pasākumi līdz 14. aprīlim tiek ierobežoti. Tā nu dzimšanas dienu kopā ar draudzenēm meitiņa svinēt nevarēja.
Pieņemot dzīvi pašizolācijā, par saskarsmi ar vīrusa nesto postu Irēna ne tik daudz baidās pati, viņa vairāk uztraucas, lai nebūtu tā pārnēsātāji citiem: – Esam atbildīgi un šai laikā mēģinām ievērot un visu darīt pēc valdības izdotajiem priekšrakstiem. Beidzamajā publiskajā Misē Ērgļos to uzsvēra arī priesteris Pēteris Alusiks, viņš lūdza slimības kontekstā ievērot laicīgās varas izdotos lēmumus.

Dzīves ritma organizēšana
Tā kā Rešņu ģimene dzīvo privātā mājā, ikvienam ir iespēja iziet ārā, parosīties savas mājas pagalmā. – Laikapstākļi aizgājušajās dienās bija nemīlīgi, tomēr šo to pārkārtojām, pārkrāmējām, padarbojāmies arī ārā, – atklāj saimniece. – Noskatījos idejas internetā, bērniem izveidoju dažādus āra uzdevumus. To risināšanā iesaistījās pat lielā meita, laikam jau tāpēc, ka īsti nebija, ko darīt. Piemēram, atrast vairākas lietas: krokusu, riepas nospiedumu, kādu piepi. Lietainā dienā ko līdzīgu mēģinājām izspēlēt mājās. Bērniem svarīgi ir izkustēties, jo lielu daļu laika viņi pavada pie datoriem vai telefoniem. Vecākā meita labprāt lasa grāmatas.

Apņemšanās mācīties e-vidē
Rešņu ģimenes bērni ir apņēmības pilni mācīties attālinātajā e-vidē.
– Pirmā diena pierādīja, ka bērniem tas izdodas, – priecājas māmiņa. – Pirmklasniecei bija sagatavoti uzdevumi e-klasē, un skolotāja Sandra Stankeviča bija sagatavojusi uzdevumiem tādu kā špikeri prezentācijas veidā. Piemēram, kā soli pa solim veikt matemātikas uzdevumus – saskaitīšanu, atņemšanu, saistīto pierakstu ar iekavām. Sociālajās zinībās bija jāuzzīmē brīvdienu nedēļas aktivitātes, lapa jāpārdala trijās daļās, sagrupējot priecīgo, bēdīgo un ko vēlētos pajautāt skolotāja. Latviešu valodā pirmklasniecei bija jāizlasa dzejolis, pēc bildes jāsalīdzina, kas notiek pie mums un kas bildē. Pieejot pie loga, secinājām, ka viss ir līdzīgi, tikai sniega gan mums nav. Jau no rīta Annai uzdevumus pārrakstīju uz lapas, meita tos izpildīja burtnīcā. Pirmdienas stundu sarakstā viņai bija matemātika, sociālās zinības, latviešu valoda un mūzika. Paveikto matemātikā un latviešu valodā vajadzēja nofotografēt un caur WhatsApp aizsūtīt skolotājai. Lielie bērni uzdevumus savukārt pildīja datorā, viņi izmantoja internetu. Pirmklasnieces vajadzībām pielietojām viedtālruni, lai abiem vecākajiem bērniem būtu iespēja strādāt pie datoriem. Kādā brīdī internets nedaudz „uzkārās", bet viss tomēr atrisinājās un bija kārtībā.

Cītīgs darbs un labi starpbrīži
Doma, ja mācību darbs tālmācības vidē neizdosies, visiem skolēniem tiks pagarināts mācību gads, Rekšņu ģimenes atvasēm nav pieņemama. Vasarā viņi grib atpūsties, pavadīt laiku kopā, tāpēc tagad ir gatavi cītīgāk strādāt un pieņemt jaunos apstākļus.
– Mācības pirmdien bērni iesāka pulksten deviņos, noskaņojāmies darbam, bija arī starpbrīži, – dienas norisi atklāj Irēna. – Garākais starpbrīdis bija kopā ar popkornu, Anniņa smaidīja vien, ka šādi starpbrīži viņai ļoti patīk. Darbs jāpabeidz un uzdevumu atrisinājumi bija jāiesūta skolotājiem līdz pulksten 19.

Svarīgi noskaņoties un uzturēt garu
– Es pati daudz laika pavadu virtuvē, ir darāmais arī pie mājas apkopšanas, – vēsta saimniece.
– No līdzšinējās ikdienas mana dzīve krasi neatšķiras, jo algotā darbā neeju, ģimenei gatavoju maltītes, visus sagaidu mājās. Protams, šobrīd pietrūkst iziešanas kaut uz veikalu, bet, ja kādu brīdi tā jādzīvo, varu pieņemt un pielāgoties arī šādiem noteikumiem.
Nesen zvanīja draudzene, ar kuru sen nebijām sazinājušās, izrunājāmies no sirds. Viņa ieteica vairāk klausīties „Radio Marija Latvija", Kristīgo radio, ko arī bieži atceros un daru. Noklausījos Krusta ceļa lūgšanu, ko vadīja pazīstams priesteris, bija patīkami dzirdēt garīga cilvēka pārdomas un apjaust lūgšanas spēku.
Kad sāksies siltāks laiks, ap māju būs daudz darāmā. Jāveido puķu dobe, pasūtīju siltumnīcu (puiši jau gatavo koka siltumnīcu), drīz varēšu darboties arī ar zemes darbiem. Ir neparasts un grūts laiks, bet mums visiem kopā tas jāpārvar un jāiztur.


25.03.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px