SIA "Jaunzemnieki Z" dārzniecības "Puķu sēta" saimniece Inita Zepa par šo sezonu saka: – Nevaru stopkrānu noraut un savām puķēm pateikt, lai nesteidzas ziedēt, kamēr neiznīks koronavīruss un dzīve atgriezīsies normālās sliedēs.
Dārzniecībā "Puķu sēta" patlaban agrāk kā citus gadus zied lielziedu, sīkziedu, nokarenās un parastās atraitnītes, turklāt dažādās krāsu gammās. Šogad ziemas nav bijis, tikai neilgi sala periodi, un siltumnīcās visa atraitnīšu ziedēšana sākusies ātrāk.
Inita Zepa atklāj, ka šo pirmo pavasara puķu audzēšanā specializējas jau daudzus gadus, bet nekad nav bijis tā, ka ziemas miera perioda vispār nav, un atraitnītēm neliels sals tomēr ir vajadzīgs, citādi tās uzvedas dīvaini – zied agri, un visu laiku ziediem nepieciešama īpaša aprūpe.
– Ja reiz agri sāk ziedēt, arī mana vēlēšanās bija atraitnīšu realizāciju uzsākt ātrāk, lai pirmie ziedi priecē acis un sirdi, bet diemžēl ārkārtas situācija ievieš savas korekcijas. Tādam "stop!" neviens nebija gatavs.
Uzziedējušas arī citas pavasara puķes – dārza prīmulas, kas sacenšas krāšņumā ar atraitnītēm, bet Inita dalās savās bažās, vai šis puķu daudzums ārkārtas situācijā būs vajadzīgs.
– Dārzniecības sezona sākusies agri un cerīgi, ieguldījumi ir lieli, bet kā būs ar realizāciju, patlaban nevaru paredzēt. Lielveikals "Depo", ar ko sadarbojos, pirmo puķu partiju nepaņēma, un neviens nevar pateikt, vai atteikums ilgs tikai nedēļu vai ilgāku laiku. Taču mēs visi esam ķēdītē sasaistīti, un cieš jau ne tikai tūrisms un ēdināšana. Nevaru iedomāties nozari, kuru koronavīrusa izraisītā krīze neskartu. Man ir atbildība gan savu darbinieku, gan to firmu priekšā, no kurām ņemu izejmateriālus,
kaut arī ir pagarināts atmaksas termiņš. Nav zināms, kāda izvērtīsies situācija ar vīrusa "Covid-19" izplatību, vai ārkārtas situācija beigsies 14. aprīlī, kā valstī noteikts. Ja viss notiks pakāpeniski, kā paredz infektologi, tad viss būs kārtībā. Lietuvā jau ir aizvērti visi citi veikali, izņemot pārtikas tirdzniecību.
Puķes tikmēr zied, labi, ka tās ir podiņos, nav grieztie ziedi. Arī darbiniekus netaisos atlaist, jo no aprīļa dārzniecībā darbarokas būs vēl vairāk vajadzīgas. Tāpēc ir liela jautājuma zīme, kā viss izvērtīsies.
Zemnieku saimniecībām ir cita situācija, jo pārtika būs vajadzīga vienmēr, bet puķes nav pirmās nepieciešamības prece. Vīrs jau mani mierina, ka SIA "Jaunzemnieki Z" ir vairākas nozares, viena otru var grūtākā situācijā pastutēt. Būtu riskanti strādāt tikai ar puķēm.
Atraitnītes ir salcietīgas, iztur līdz -5 grādu spēcīgu salnu, bet salā cieš ziedi, bojā to izskatu.
Šī ziemošana bija tikpat kā bez sniega un sala, ļoti maz uzspīdēja saule. Lai arī varētu likties, ka kurināmais ietaupīsies, tā nebija, jo, kad nav saules, kas sasilda, jākurina arī pa dienu, jo ir mitrums. Ja ir saule, dienā var nekurināt, tad saules stari piesilda siltumnīcas, – stāsta Inita.
Laika prognozēm dārznieki vienmēr seko līdzi, bet sanāk, ka lielākais sals var uznākt tad, kad to vairs negaida – pavasarī.
Inita, raksturojot šīs sezonas īpatnības, uzsver: – Kopš ar atraitnītēm nodarbojos, šis bija pirmais gads, kad tās vispār neaizgāja ziemošanā. Palēnām pumpuri plauka, veģetācija notika, mums, jau no rudens sākot, bija liels darbs – nedrīkstēja ļaut šīm puķēm ziedēt, ziedi bija jānotīra. Manuprāt, tas nav normāli – jebkuras atkāpes no normas ir anomālija. Jebkurai kultūrai – gan lauksaimnieciskajām, gan augļukokiem – tomēr ziemā vajadzēja nedaudz rūdījuma. Ja sals uznāk, kā tagad, tad gan nav labi, jo, piemēram, kociņiem ir lieli pumpuri.
Kad puķu audzētājs skaidri zina, kam viņš strādā, ka varēs izaudzēto arī realizēt, tad ir cerīgs skats.
Inita dalās savās domās un neziņā, kas sagaida puķu audzētājus: – Vai tad rudenī varēja paredzēt, ka būs tāds "Covid-19"? Stādu audzētājiem vispirms ir lielā plānošana, un tā notiek jau vasaras beigās. Visi jaunstādi ir jāpasūta jau rudenī, parasti oktobrī visi pasūtījumi jau ir veikti. Visu jau esmu izdomājusi, ko audzēšu, sarēķinājusi, cik un ko audzēt, lai varētu pārdot. Ēdināšanas uzņēmums var iepirkto gaļu uz laiku iesaldēt, dārzeņus iekonservēt, puķu audzētājam tas stādu vilciens jau ir iekustināts, vagons aizgājis, vairs stopkrānu nevar noraut. Tā ka tagad vēl skaidri nezinu, vai varēšu lielveikaliem puķes pārdot un vai lielveikals "Depo" turpinās sadarbību tādā mērogā, kā līdz šim, vai būs pasūtījums, esmu nobažījusies. Neviens nezina, kā risināsies kopējā situācija. Ar atraitnītēm ir pilnas abas lielās siltumnīcas, jo biju sagatavojusies strādāt ar pilnu jaudu, un parasti pavasarī pieprasījums pēc atraitnītēm bija jūtams. Taču, ja pastāvēs jautājums – pirkt puķi vai maizi, tad izvēle droši vien būs par labu maizei. Visi jau esam savilkti vienā ķēdītē, un cietīs daudzas jomas. Dārzniekiem tieši tagad aktīvi sākas visi darbi un dīkstāvē nevaram doties, cerot uz kompensācijām.
Taču vēl ticu, ka, iestājoties siltākam, saulainākam laikam, ļaudis tomēr sarosīsies. Tieši tagad arī vairāk vajadzētu pastrādāt svaigā gaisā, dārzā. Pavasaris tomēr nav atcelts, un gan jau drīz aktīvākie puķu draugi un apkārtnes labiekārtotāji gribēs ko iestādīt. Tad pamazām iegādāsies arī pirmo krāšņumu – atraitnītes. Arī puķudobēs pilsētā pirmās tiek sastādītas atraitnītes. Vēl jau ir tikai marts, parasti aktivitāte sākas ar aprīli, lai gan šopavasar viss notiek ātrāk.
Inita atklāj, ka viņas mīļākā ir dzeltenā krāsa, tāpēc arī sastādīts tik daudz atraitnīšu saules krāsā. Labi, ka puķes ir podiņos, un tās ir gatavas vēl kādu brīdi gaidīt – līdz kļūs siltāks laiks, aktivizēsies pavasara darbi.
Vai darbs ar puķēm ir mazāk riskants, kad jāpiesargājas no bīstamā koronavīrusa? Inita dalās savās izjūtās: – Ja cilvēki būs prātīgi un ievēros karantīnu, varbūt vīrusa izplatību izdosies ierobežot. Par sevi runājot – esmu saņēmusi pnei-
mopoti, kas vēl darbojas. Nevaru atļauties slimot, iziet no ierindas, un pati nekad "zilās lapas" neesmu ņēmusi, jo esmu darba devējs un manu darbu neviens cits nedarīs. Tas nenozīmē, ka neslimoju, bet ir jābūt stiprai. Tāpēc ļoti sāp daudzu bezatbildība, ka tie, kuriem vajadzētu ievērot paškarantīnu, uz laiku ievērot atturību no sabiedriskajiem kontaktiem, to nerespektē. Būtu jāņem vērā infektologu ieteikumi, lai neveidotos lielais saslimstības pīķis.
24.03.2020.