Pagājušajā nedēļā Madonas novada domē notika kārtējā darba sanāksme, kurā pašvaldības pārstāvji šoreiz sniedza plašāku informāciju un situācijas analīzi saistībā ar vīrusa infekcijas „Covid-19" izplatības ierobežošanu Latvijā un veiktajiem piesardzības pasākumiem arī Madonas novadā preses pārstāvjiem – Vidzemes televīzijas un laikraksta „Stars" žurnālistiem. Šajā sanāksmē piedalījās arī pašvaldības attīstības nodaļas vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Riekstiņa un sabiedrisko attiecību speciālists Egils Kazakevičs.
Darbs notiek attālināti
Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs uzsvēra, ka dzīve nav apstājusies, taču ieviesusi zināmas korekcijas.
– Strādājam citādāk, domājam citādāk un rīkojamies citādāk. Attiecībā uz pašvaldību – pamatnostādne, doma, aksioma, ko mēs mēģinām piemērot, ir darbs attālināti. Šādā režīmā strādā un savas funkcijas veic visi dienesti. Atbildam uz telefona zvaniem, e-pastu, iesniegumiem, viss notiek, bet iespējami maz ir komunikācijas klātienē, jo tas ir galvenais, lai šī vīrusa izplatība būtu pēc iespējas mazāka. Klātienes apmeklējumiem pašvaldības iestādes un to struktūrvienības ir slēgtas, to vadītājiem jānodrošina klātienes pakalpojumu sniegšana attālināti. Atcelti arī publiskie pasākumi, sapulces, gājieni, tāpat nenotiek mēģinājumi un citas aktivitātes. Aicinu arī visus novada iedzīvotājus stingri ievērot valstī noteiktos piesardzības pasākumus, mazāk būt kopā, mazāk tikties, mazāk būt veikalos un sargāt sevi. Situācija ar katru dienu kļūst nopietnāka, palielinās Latvijā inficēto skaits, bet Madonas novadā nav konstatēts neviens saslimšanas gadījums ar „Covid-19" vīrusu, – akcentēja Agris Lungevičs.
Drošība pirmajā vietā
Savukārt Madonas novada pašvaldības izglītības nodaļas vadītāja Solvita Seržāne atzina, ka skolēnu brīvlaiks šopavasar ir bijis citādāks, kad gan paši izglītojamie, gan viņu vecāki tika aicināti, lai tās būtu rimtas, apdomīgas, atturēties no pastaigām publiskās vietās, tā vietā lasīt grāmatas, klausīties mūziku utt., jo nekas šobrīd nav svarīgāks par drošību.
Viņa atzīmēja, ka liela uzmanība šajās dienās tika pievērsta, lai, sākot no pirmdienas, 23. marta, skolās mācību procesu organizētu attālināti. Šajā situācijā lielākais izaicinājums ir tas, ka jānodrošina ne tikai mājasdarbu uzdošana attālināti, bet arī konsultāciju sniegšana. Attiecībā uz pirmsskolas izglītības iestādēm, līdzīgi kā visā valstī, arī Madonas novadā darbs tiek organizēts dežūrgrupās.
Viņa informēja, ka arī Dzelzavas speciālajā pamatskolā netiks veidota dežūrklase, bet gan tiks nodrošināta mācīšanās attālināti. Tas attiecas arī uz profesionālās ievirzes skolām – mūzikas skolu, mākslas skolu, sporta un interešu izglītību.
Pa logu neielidos
SIA „Madonas slimnīca" valdes locekle, infektoloģe Astrīda Svilāne uzsvēra, ka darbs Madonas slimnīcā notiek, visi darbinieki strādā un tiek domāts par to, lai šajā krīzes situācijā tas noritētu kvalitatīvi un tiktu sniegti pakalpojumi, kaut ko ierobežojot un kaut ko varbūt attiecībā uz plānveida pasākumiem kādam arī atsakot.
– Mums ir jābūt gataviem uzņemt pacientus, kurus neuzņem klīniskās universitātes slimnīcas Rīgā. Tās tiek gatavotas iespējamam lielam pacientu pieplūdumam. Tas ir infektoloģijas centrs, kur tam tiek plānotas visas tur pieejamās gultas plus Stradiņa klīniskā slimnīca un vēl Austrumu klīniskā slimnīca, līdz ar to pacienti nepieciešamības gadījumā var tikt novirzīti arī reģionālajām un lokālajām slimnīcām. Tāpat, iespējams, būs jāpieņem visi apārstētie pacienti pēc pārdzīvotā akūtā perioda un terapijas kursa saņemšanas, kuri tiks pārvesti tuvāk dzīvesvietai vai vietām, kur ir pieejama specializēta palīdzība, – situāciju raksturoja Astrīda Svilāne.
Madonā patlaban ir atcelta plānveida palīdzība dienas stacionārā un ierobežota diennakts stacionārā, lai operācijas tiktu veiktas darba laikā līdz kādiem pulksten diviem, tad laiks ir jāatstāj neatliekamajai palīdzībai. Tas viss tiek darīts ar mērķi – gan lai taupītu resursus, gan lai neaizpildītu slimnīcā gultas, jo nepieciešamības gadījumā tām jābūt brīvām.
„Covid-19" lielākoties izplatās gaisa pilienu veidā. Ņemot vērā, ka tā ir akūta elpceļu slimība, ar to cīnīties ir grūti, jo cilvēks nevar pārtraukt elpot. Elpojot, runājot, klepojot, šķaudot šis vīruss arī izplatās.
– Visus aicinu ievērot piesardzību, pēc iespējas mazākus un īsākus savstarpējos kontaktus – ārsti infektologi iesaka ne ilgāk par 15 minūtēm. Nav teikts, ka jāatrodas pilnīgā izolācijā, kaut gan ir valstis, kur ir aizliegta iziešana uz ielas, bet Latvija vismaz pagaidām nav to vidū. Taču bez vajadzības nav nekur jāiet, tāpat to nevajag darīt baros, bet doties pa vienam, ja nu patiešām ir tāda nepieciešamība. Ļoti svarīgi ir ievērot higiēnas prasības. Rokas jāmazgā pēc pieskaršanās rokturiem, slēdžiem, arī viedierīcēm utt. Nomierināšanai varu pateikt, ka šis vīruss nav tāds, kas kaut kur noslēpies uzklups. Šis vīruss ir dzīva cilvēka indikators, tas var dzīvot un attīstīties tikai dzīvā cilvēkā. Tas kādu laiku var saglabāties uz virsmām, bet ne vairoties. Ja cilvēks ir ievērojis visus piesardzības pasākumus, inficēšanās risks ir ļoti mazs. Ja cilvēks uzturas mājās, nekur neiet, vīruss pa logu neielidos, – skaidroja Astrīda Svilāne.
Viņa atzina, ka inficēšanās risks pastāv visām iedzīvotāju grupām, arī tiem, kas sevi uzskata par pietiekami veseliem, kuriem ir arī ļoti laba imunitāte.
– Es kā ārsts infektologs ar daudzu gadu pieredzi vēršu uzmanību uz tā saucamajām zibensveida formām, kas skar tieši jaunus, spēcīgus cilvēkus, kuriem saslimstot atbildes reakcija ir tik spēcīga, ka cilvēka organisms iznīcina pats sevi, – būt piesardzīgiem un atturēties no bravūrības aicināja Astrīda Svilāne.
Statusu pagarinās automātiski
Arī Madonas novada pašvaldības sociālā dienesta vadītājs Gundars Riekstiņš uzsvēra, ka svarīgākā un galvenā vēsts, ko viņš var pavēstīt, ir tā, ka sociālā nozare Madonas novadā turpina funkcionēt, protams, ņemot vērā ierobežojumus, ko šis laiks un izsludinātā ārkārtas situācija valstī uzliek. Pirmkārt, tās ir ilgstošas aprūpes sociālās iestādes jeb pansionāti. Tiesa, visos četros Madonas novada pansionātos ir noteikta karantīna, un ir arī pārtraukta jaunu iemītnieku uzņemšana, tāpat ārpusģimenes aprūpes centrā ir noteikta karantīna, kā arī darbu ir pārtraucis dienas centrs Parka ielā 6. Vienīgi tur pusdienlaikā zupas virtuvē tiek izdalīts ēdiens, ievērojot stingri noteiktās prasības, proti, tas tiek izdalīts tikai līdzi ņemšanai, tāpat piegādāts tikai vienreizējās lietošanas traukos.
Netiek sniegti sociālās rehabilitācijas pakalpojumi bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, tas uz laiku ir pārtraukts. Darbu ir pārtraucis arī pašvaldības zobārsts.
– Pats sociālais dienests turpina strādāt. Taču arī mēs līdz saprātīgam minimumam cenšamies samazināt tiešos kontaktus ar klientiem. Tie klātienē tiek pieņemti tikai tad, ja citādi nevar un objektīvi tas patiešām ir nepieciešams, bet pārējos gadījumos viss notiek attālināti, galvenokārt pa telefonu, tāpat ir elektroniskās iespējas, ar mums var sazināties caur e-pastu, www.latvija.lv. Katrā ziņā tā nav, ka sociālais dienests būtu iebarikādējies un no visa norobežojies, bet tas tiek darīts, lai ierobežotu cilvēku nevajadzīgu pārvietošanos un savstarpēju kontaktēšanos. Diemžēl ne visi to saprot un pauž neizpratni par ieviestajiem piesardzības pasākumiem. Taču, lai saslimtu, nevajag jau 50 cilvēku, pietiek ar diviem – vienu, kas izplata vīrusu, un otru, kas inficējas, – uzsvēra Gundars Riekstiņš. Viņš informēja, ka pieejams ir mājas aprūpes pakalpojums, ko Madonas novadā sniedz „Latvijas Samariešu apvienības" mājaprūpes dienests, kā arī vērsa uzmanību, ka izskaņai tuvojas gan marts, gan pirmais ceturksnis, bet sociālā palīdzība, kā zināms, ir saistīta ar dažādiem statusiem – gan trūcīgā, gan maznodrošinātā iedzīvotāja statusu.
– Tiem, kurus tas skar, es gribētu nodot vēsti, ka šobrīd nekas nav jādara, nekur nav jādodas – mēs šo statusu pagarināsim automātiski: visticamāk, darbspējīgajiem – uz trim mēnešiem, pensionāriem – uz pusgadu, – piebilda Gundars Riekstiņš.
24.03.2020.