Laikraksta „Stars" 14. februāra numurā tika publicēta informācija par izmaiņām sadzīves atkritumu apsaimniekošanā. Pēc publikācijas izlasīšanas tika saņemta vēstule no Madonas iedzīvotājas Ritas.
Sieviete raksta: „Labdien! Lasot laikraksta 14.02.2020. numurā rakstu „Izmaiņas sadzīves atkritumu apsaimniekošanā", esmu neizpratnē, jo informācija, kas izvietota pie konteineru laukuma, nonāk pretrunā ar rakstā minēto informāciju. Pie konteineru laukuma ir plāksne, kurā norādīts, ka lielgabarīta atkritumus VAR novietot pie sadzīves atkritumu konteineriem, savukārt pēc rakstā minētā – atkritumu laukumos NEDRĪKST novietot lielgabarīta atkritumus. Domāju, ka liela daļa iedzīvotāju tādēļ arī novieto savus lielgabarīta atkritumus konteineru laukumos, ja reiz informatīvā plāksne informē par šādu iespēju."
Lai rastu atbildi uz Ritas jautājumu, sazinājos ar SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekli Oskaru Janoviču.
– Kamēr bija vienādi tarifi, tikmēr tika vākti arī lielgabarīta atkritumi, jo līdz tam to svars tika iekļauts kopīgajā atkritumu svarā un proporcionāli izdalīts uz visiem nodotajiem sadzīves atkritumiem. Mainoties „Vidusdaugavas SPAAO" noglabāšanas tarifiem (lielgabarīta atkritumiem tas tika paaugstināts no 90,94 EUR/t uz šobrīd esošo 111,47 EUR/t), no 2019. gada 14. oktobra liela izmēra atkritumus vairs SIA „Madonas namsaimnieks" nevāc, un tos var nodot tikai par maksu SIA „Vidusdaugavas SPAAO" atkritumu šķirošanas-pārkraušanas stacijā Augu ielā 29a Madonā. Maksa veicama skaidrā naudā pie svaru operatora, – skaidro Oskars Janovičs. – SIA „Madonas namsaimnieks" vārdā vēlos iedzīvotājiem pateikties par izrādīto interesi un atvainoties par radušos pārpratumu. Izvietojot jaunās zīmes, diemžēl ne visas vecās, kurās bija informācija par liela izmēra atkritumu izvešanu, tika noņemtas. Saņemot šo informāciju, tas nekavējoties tika novērsts.
Madonas novada pašvaldības saistošajos noteikumos Nr. 4 „Sadzīves atkritumu apsaimniekošanas noteikumi Madonas novadā" ir minēti atkritumu radītāju pienākumi.
– Punktā 4.1.5. minēts, ka iedzīvotāju pienākums ir uzturēt kārtībā un tīrībā atkritumu tvertņu laukumus, kas paredzēti sadzīves atkritumu savākšanai. Novietot īpašumā esošās vai lietošanā saņemtās atkritumu tvertnes tvertņu laukumos un nodrošināt specializētā transportlīdzekļa brīvu piekļūšanu atkritumu tvertnēm. Savukārt saistībā ar lielgabarīta atkritumu izvešanu punktā 4.1.12. minēts, ka iedzīvotāju pienākums ir nodrošināt atsevišķu atkritumu veidu (liela izmēra atkritumu, būvniecības atkritumu u. c., arī koku nobiru, lapu un zāles savākšanu – ja netiek veidots komposts) nogādāšanu pārstrādes vai apglabāšanas vietās – ar savu transportu vai izmantojot atkritumu apsaimniekotāja pakalpojumus, sedzot attiecīgās izmaksas, – stāsta Oskars Janovičs. – SIA „Madonas namsaimnieks" strādā atbilstoši šiem Madonas novada pašvaldības saistošajiem noteikumiem. Savākšanas tarifā ir iekļauta ārpus konteineriem novietoto sadzīves atkritumu un pie tiem attiecināmo atkritumu (piemēram, maisiņu) savākšana, bet ne lielgabarīta atkritumu vākšana. Šobrīd laukumos, kuros šie lielgabarīta atkritumi ir izvietoti, tiek pieaicināti kārtībnieki, lai noskaidrotu personas, kuras izvieto šos atkritumus. Šāda rīcība ir sodāms pārkāpums, tāpēc SIA „Madonas namsaimnieks" izsaka atzinību par sapratni, aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem un ievērot šos noteikumus. Tikai kopīgiem spēkiem mēs varēsim savu Madonu padarīt par sakoptu un patīkamu pilsētu.
25.02.2020.