Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Vidzemes jauniešu kamerorķestru festivāls

MĀRTIŅŠ BERGS, Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktors

Autors • 11.02.2020.

Vidzemes jauniešu kamerorķestru festivāls
Burtu lielums

22. februārī pulksten 16 Madonas kultūras namā notiks 20. Vidzemes jauniešu kamerorķestru festivāls, pulcējot astoņus orķestrus un piedāvājot programmu no klasikas līdz rokam.

Madonā Vidzemes jauniešu kamerorķestru festivāls notiks trešo reizi, taču ideja par šādiem orķestru mūzikas svētkiem radās 2000. gadā toreizējam Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktoram Artim Kumsāram. To realizēt apņēmās Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas direktors Aivars Tomiņš, kas nu jau 20 gadu ir festivāla organizators.
Pirmais festivāls notika Cēsīs 2001. gadā ar Cēsu, Valmieras, Madonas un Ogres mūzikas skolu stīgu orķestru piedalīšanos. Gadu gaitā dalībnieku un orķestru skaits ir audzis, un arī šogad festivālam pievienosies vairāki jauni orķestri. Festivāls ir ceļojošs un notiek reizi gadā. Sākotnēji tas izskanēja orķestru mājas pilsētās, vēlāk arī citās Vidzemes pilsētās – Madonā, Ogrē, Valmierā, Siguldā, Lēdurgā, Limbažos, Valkā, Alūksnē un Salacgrīvā.
Svarīgi atzīmēt, ka vēsturiski jauniešu orķestru kustības kontekstā šim festivālam ir nozīmīga loma, jo gadsimta sākumā Latvijā bija pavisam nedaudz šāda veida orķestru. Tieši Vidzemes orķestru festivāls kļuva par pirmo pasākumu Latvijā, kurš apvienoja vesela reģiona orķestrus un kļuva par pamatu apzinātai, saliedētai kolektīvās muzicēšanas attīstībai. Ļoti būtiski atzīmēt, ka 2005. gada Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos Vidzemes apvienotais simfoniskais orķestris kopā ar dažādu Rīgas mūzikas skolas jauniešiem Doma laukumā Rīgā sniedza atsevišķu koncertu ar vēlmi iekļauties dziesmu svētku kustībā.
2011. gadā, pat nenojaušot par Vidzemes orķestru festivālu, līdzīgs festivāls tika iedibināts arī Kurzemē, kas bija par pamatu jaunu orķestru veidošanai un līdzīgai attīstībai. Jaunās strāvas un tendences, kā arī jaunu orķestru veidošanās visā Latvijā noveda pie loģiska rezultāta, un 2012. gada nogalē tika nodibināta Latvijas orķestru asociācija (LOA), kas šobrīd apvieno gandrīz 1000 mūziķu no 30 Latvijas jauniešu un amatieru simfoniskajiem orķestriem, kamerorķestriem un stīgu orķestriem. Savas pastāvēšanas laikā ir realizēti četri vērienīgi LOA festivāli – Rēzeknē Latgales vēstniecībā „Gors", Daugavpils Vienības nama koncertzālē, koncertzālē „Cēsis" un Ventspils koncertzālē „Latvija", kā arī viens Baltijas valstu jauniešu un amatieru simfonisko orķestru festivāls Daugavpilī. Par godu Latvijas valsts simtgadei sadarbībā ar LNKC īstenots vērienīgs projekts – Latvijas jauniešu simfonisko orķestru lielkoncerts „Svētki ar orķestri". Kopš 2015. gada LOA ir Eiropas Orķestru federācijas biedrs. Pateicoties LOA aktivitātēm, 2015. gadā pirmo reizi vēsturē jauniešu simfoniskie orķestri (apmēram 800 dalībnieku) tika iekļauti oficiālajā dziesmu svētku programmā ar vērienīgu koncertu „Tūkstošbalsu simfonija".
20. Vidzemes jauniešu kamerorķestru festivāls šogad notiks dziesmu svētku zīmē, jo orķestru repertuārā tiks iekļauti arī tie skaņdarbi, kas skanēs Rīgā Lielajā ģildē 6. jūlijā XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku lielkoncertā „Simfoniskie rotājumi".


12.02.2020.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px