Šā gada sākumā, līdz 12. janvārim, Madonas novada pašvaldība aicināja ikvienu piedalīties nelielā aptaujā, izsakot viedokli par Jaunā gada sagaidīšanas tradīcijām un alternatīvām, 2021. gadu sagaidot.
Krāšņas raķetes gaisā – tas ir skaisti un saviļņojoši, tieši tādēļ ik gadu Saieta laukumā gadumijā pulcējas tūkstošiem cilvēku. Taču nereti dzirdam viedokli, ka uguņošana – tā ir nauda vējā, bīstamība dzīvniekiem un dabai. Arī starp Latvijas pašvaldībām gadumijā izskanēja varbūtība no uguņošanas atteikties.
Ir zināms, ka ik gadu Madonas novada pašvaldība Jaunā gada pirotehnikas salūtam izlieto ap 2500 eiro. Taču aptauju veicām, lai uzzinātu iedzīvotāju domas par tā nepieciešamību, par iespējamiem citiem risinājumiem un to izmaksām. Aptauja bija anonīma.
Sakām paldies par lielo atsaucību, salīdzinoši īsā laika sprīdī saņēmām 742 elektroniski aizpildītas un 2 – laikrakstā „Stars" aizpildītas anketas.
Prieks par aptaujā pārstāvētajām visām vecuma grupām, vislielāko atsaucību iegūstot no 20 līdz 50 gadu vecuma ļaudīm.
Pēc iegūtajiem rezultātiem varam secināt, ka katru gadu salūtu apmeklē ap 28,4%, bet gandrīz katru gadu – 35,4% iedzīvotāju, kas nozīmē, ka šī ik gadu ir visai ierasta tradīcija lielākajai daļa Madonas novada iedzīvotāju, viņu viesiem, radiem un draugiem.
Taču jautājumā par to, vai pirotehnikas salūts ir nepieciešams, esam saņēmuši ļoti neviennozīmīgu vērtējumu – 47,7% iedzīvotāju atbildējuši – „jā", savukārt, 46,8% –
„nē". Domas dalās. Cik daudz ir salūta piekritēju, tikpat daudz ir alternatīvu un jaunu iespēju atbalstītāju.
Lielai daļai iedzīvotāju salūts patiešām ir kopāsanākšanas iemesls un ikgadēja tradīcija. Cilvēki kopumā atzīst, ka 2500 eiro nav lieli finanšu resursi un neko esošajā kārtībā nevajadzētu mainīt. Salūts rada svētku noskaņu, brīnuma gaidīšanas un satikšanās prieku. Tomēr pretēju viedokli pauž tie, pēc kuru domām salūts nebūtu jāfinansē no nodokļu maksātāju naudas. Par to, kā lietderīgāk šos naudas resursus izmantot, domas varam sadalīt divās grupās: liels vairums iedzīvotāju salūta vietā labprātāk redzētu vienotas koncepcijas izstrādi pilsētas un arī pagastu Ziemassvētku noformējumā, neizslēdzot iespēju piesaistīt māksliniekus, bagātināt rotājumus, svētku dekorācijas un gaismas virtenes, veidot krāšņas instalācijas vai jaunus vides objektus, vairāk izgaismot ēkas, centrālo laukuma egli, lielākās ielas un populārākās pastaigu vietas. Šādā veidā ieguldīta nauda gada tumšākajā laikā ienestu vairāk gaismas cilvēkos un šādus rotājumus būtu iespējams baudīt daudz ilgāku laiku kā salūtu. 10 minūšu vietā – 2 mēnešu prieks. Savukārt, otra daļa iedzīvotāju labprātāk šos finanšu līdzekļus novirzītu citiem mērķiem – piemēram, dažādu sociālo jautājumu risināšanai (slimiem bērniem, nabadzīgiem pensionāriem, invalīdiem), peldbaseina būvniecībai, dzīvnieku aizstāvībai, bērnu rotaļu laukumiņu uzlabošanai, ceļu remontiem, ēku atjaunošanai u. tml.
Taču – ja salūtam līdzekļi tiek iegūti no uzņēmēju un ziedotāju atbalsta – iebildumi sarūk.
Tāpēc būtiskākais ir izvērtēt, vai mūsu mērķis ir atteikties no salūta, lai ietaupītu (tādā gadījumā to ne ar ko citu nevajadzētu aizvietot), vai tāpēc, lai mazinātu stresu dzīvniekiem un piesārņojumu gaisā un meklētu citas, dabai, dzīvniekiem un cilvēkiem nekaitīgākas alternatīvas.
Kā citas, jaunās paaudzes idejas, aizstājot salūtu, anketās tiek minētas gaismas šovi, lāzeršovi, taču iedzīvotāji apšauba to redzamību, salīdzinot ar salūtu. Ņemot vērā arvien biežāk esošās siltās, bezsniega ziemas, tiek piedāvāts variants arī par ūdens strūklaku šovu, gaismas (degļu) šovu, līdzīgi kā tas ir bijis gaisa balonu festivālā. Pasaulē nupat moderni kļuvuši dronu šovi, taču pašvaldības budžets ir ierobežots, un, lai gan šis varētu būt vienreizējs un unikāls pasākums, jāatceras, ka – arī visai dārgs.
Lielai daļai iedzīvotāju labpatiktos kādu Latvijā atpazīstamu mūziķu uzstāšanās, krāšņi priekšnesumi, koncerts Saieta laukumā (vairāki respondenti izteikuši vēlmi pēc vērienīgas balles tieši gadumijā Madonas kultūras namā vai sporta hallē), lustes, ugunskuri, neliels tirdziņš ar gardumiem, karstajiem dzērieniem, karstvīnu, loterijas ar iepriecinošām balvām: piemēram, dāvanu kartēm pasākumu apmeklēšanai Madonas kultūras iestādēs – kultūras namā, kinoteātrī, muzejā, varētu notikt tautas sadziedāšanās, karaoke, pat karnevāls. Kāpēc gan nepiešķirt Jaungada naktij mazpilsētā īpašu maģiskumu un burvību, pieaicinot cirka un burvju māksliniekus, izveidojot laimes aku vai piedāvājot iespēju izliet laimi nākamajam gadam?
Jauka doma bijusi vairākiem respondentiem – laika atskaite uz ēkas sienas no 10 līdz 1, lai ikviens no jebkuras vietas to saredzētu un saprastu – ir sācies Jaunais gads! Tas, domājams, ir realizējams pat bez papildu izmaksām.
Iepriekšminētajos un daudzos citos gadījumos salūta nozīme saruktu un to būtu iespējams baudīt kaut uz ekrāna. Jāpiekrīt, ka ar salūtu grūti pārsteigt un tas vairs nav nekas oriģināls, tomēr varbūt varam meklēt iespējas salūta ideju integrēt ar kādu jaunu, citu šovelementu?
Sakām paldies par viedokļiem, izdomu un idejām, šis liek Madonas novada pašvaldībai analizēt iespējas un varbūt pat veikt daudz konkrētāku aptauju vēlāk. Esam saņēmuši patiesi daudz labu ierosinājumu.
Nevienas pārmaiņas nenotiek bez diskusijām un dažnedažādām replikām. Vienmēr kādam būs pretenzijas un iebildumi. Taču ir skaidri saprotams, ka nedrīkstam pazaudēt pašu galveno – kopābūšanu un satikšanās tradīciju, Jauno gadu sagaidot, tāpat arī vēlamies apliecināt, ka līdzīgi kā visā pasaulē cīnās par klimata pārmaiņām, arī mēs domājam par vides un ekoloģijas jautājumiem, kā arī, visbeidzot, mums rūp jūsu viedoklis un arī turpmāk labprāt šādu praksi iedzīvotāju aptauju veidā izmantosim, pieņemot visdažādākos lēmumus Madonas novada pašvaldībā.
Informāciju sagatavoja
ILZE RIEKSTIŅA,
attīstības nodaļas
vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste
31.01.2020.