Tā sacīja kāds aizvadītā Ziemassvētku sajūtu tirdziņa apmeklētājs Madonā, Saieta laukumā. Decembris tuvojas beigām, bet sniega baltuma kā nav, tā nav, un, ja nebūtu izrotāto eglīšu un mūzikas, Ziemassvētku vecīša, elfu, rūķu, pēc dabas tā arī nesaprastu, ka tā ir gada nogale, turklāt ziema.
Madonā aizvadīti pirms Ziemassvētkiem organizētie mājražotāju tirdziņi, kur varēja iegādāties gan gardumus svētku galdam, gan dāvanas saviem tuviniekiem un draugiem, kā arī novērtēt vietējo ražotāju darbu.
Uzņēmēju, mājražotāju, pašnodarbināto personu piedāvājumu varēja gan aplūkot, gan iegādāties tirdzniecības centrā "Konzums", bet Saieta laukumā otro gadu uzņēmēju tirdzniecības vietas bija pašvaldības no SIA "Mitthus" iegādātajos mazajos koka namiņos.
Par uzņēmēju uznācienu, koncertiem, radošajām darbnīcām trīs dienu garumā Ziemassvētku sajūtu tirdziņā parūpējās Madonas novada pašvaldība. Attīstības nodaļas speciāliste uzņēmējdarbības jomā Ilze Vogina saskaitīja, ka Ziemassvētku sajūtu tirdziņā ar savu produkciju piedalījās 39 mājražotāji un uzņēmēji. Viņa sacīja: – Radām šo pasākumu, lai svētku izjūta būtu novada iedzīvotājiem un viesiem. Mūsu doma ir dažādot piedāvājumu, un tas, manuprāt, izdevās. Nezinu, ko domā Madonas uzņēmēji, jo atsauksmes ir dažādas, bet tie, kas ieradās no citiem novadiem, bija priecīgi, pateicās gan par mājiņām, gan par atmosfēru un skaistumu. No vecākiem dzirdēju labas atsauksmes par radošajām darbnīcām, kas tika izvietotas kupola teltīs.
– Madonā bija sabraukuši arī mājražotāji no citiem novadiem, jo Ziemassvētku sajūtu tirdziņš te ir par velti. Kad mēs aizbraucam tirgoties, piemēram, uz Cēsīm, par tirdzniecības vietu ir jāsamaksā 100 eiro. Tāpēc nesaprotams, kāpēc šajā tirdziņā jāatbalsta citu novadu ražotāji, nevis vietējie, – sacīja kāda tirdziņa dalībniece. Viņasprāt, ja tirdziņu rīko Madonas novada pašvaldība, jāatbalsta savējie.
Uz šo pārmetumu Ilze Vogina atbildēja: – Ja gribas, lai uz Madonu atbrauc kāds ražotājs ar interesantu produktu, viņš ar kaut ko ir jāpievilina. Mūsējie, ja grib braukt uz tirdziņiem pie citiem, var piedalīties mārketinga aktivitāšu projektu konkursā un paprasīt finansējumu visām dalības maksām, visiem tirdziņiem, ko vēlas apmeklēt. Tas, ja to nezina vai neizmanto, ir cita lieta. Var vairāki uzņēmēji apvienoties, saplānot, kur un kādos tirdziņos piedalīsies, un projektu konkursā Madonas novada pašvaldība sniedz atbalstu. Vienkārši mūsu uzņēmēji šo iespēju neizmanto.
Par izjūtām vaicājot, katram tās bija citādas.
Jautāta, vai izdevās notvert svētku noskaņu, uzrunātā biškope Sigita Stafecka sacīja: – Arī man sniedziņu vajag, taču dabā vērojama globālā sasilšana, un, manuprāt, šie nav beidzamie gada nogales svētki bez sniega. Toties bišu vaska sveces pirka – svētku izjūtai.
"Sajūtu tirdziņā" uzrunātie vietējie pasākuma dalībnieki un uzņēmēji atzina, ka Saieta laukuma tirdziņā bijusi noskaņa, ko radīja izrotātās eglītes, spuldzīšu virtenes arī mūzika, ugunskurs ar tēju, arī tirdzniecība veikusies, īpaši sestdien, 21. decembrī, jo dienas garumā tirdziņu tomēr apmeklēja daudzi – gan madonieši, gan viesi. To varēja uzskatīt par vietējo uzņēmēju dienu. Protams, sniegu šogad pasūtīt nevarēja – deficīts.
Kā uzskata Ilze Vogina, "sajūtu tirdziņā" cilvēku plūsma nebija tāda, kāda tā ir Kartupeļu svētkos, bet, pēc novērojumiem vadoties, lielākoties visi bija mērķtiecīgi, zināja, pēc kā uz tirdziņu dodas. Šis nebija gadatirgus, bet svētku noskaņu tirgus.
Toties apmeklētāji, kas Saieta laukumā viesojās tikai vienu dienu, līdzīgi kā par kultūras programmu, vēlējās, lai iepriekš būtu zināma informācija, kurā dienā kuri uzņēmēji būs sastopami – lai varētu izvēlēties, kad doties uz tirdziņu.
Katru dienu viesojās mākslinieki. Ievas Sutugovas koncerts bija kupli apmeklēts, bet svētdien – pelēkajā un lietainajā dienā – bērnu pasākumos bija gaidīts lielāks interesentu pulks – ģimenes ar bērniem.
Arī tirdzniecības centrā "Konzums" tirdziņš norisinājās trīs dienas – 20., 21. un 23. decembrī. Dodoties pēc pārtikas produktiem, vienlaikus "Konzuma" tirdziņā varēja sagādāt neparastākas dāvanas.
No Aizkraukles bija atbraukusi skalu grozu, groziņu un somu pinēja, eņģelīšu tamborētāja Inga Kļava: – Par "Konzuma" tirdziņu uzzināju internetā, bet man ieteica paziņa, kura uz šejieni brauc un kurai te patīk. Domāju, ka arī es izmēģināšu. Patika tas, ka bija labi organizatori un arī atmosfēra. Cilvēkiem patīk mani pinumi, kas ir neierastāki, nekā no klūdziņām. Es izmantoju skalu, un groziņi ir liekami arī pie sienas. Šeit, Madonā, man patīk labāk nekā Aizkrauklē. Pati esmu dobelniece, man liekas, ka Madonā ir vairāk smaidīgāku, sirsnīgāku cilvēku, un tirdzniecības centrā "Konzums" ir silti.
Pirmo reizi uz tirdziņu "Konzumā" bija atbraukusi arī keramiķe Una Ļaha no Jelgavas. – Izlasīju internetā, nolēmu iegriezties savā bērnības zemē, jo tēvs ir no šejienes. Malači organizatori, jo ir silti, labi, kad atbrauc, uzreiz sagaida. Svētki nevienam neatnāk, ja nav kārtīgu darbdienu. Bija daudz "podu sastrādāts", bet dāvanām izpirka krūzītes, lielās bļodas, aromātiskās lampas, terīnes, sautējamos traukus. Mēs šeit esam vairāki keramiķi, bet katram ir savs stils, savs rokraksts, krāsas.
Adītāja Dace Babuka "Konzuma" telpās piedāvāja adījumus – cimdus, zeķes bērniem, arī pieaugušajiem. – Adījumus labi pērk, arī vīra gatavotās rotaļlietas bērniem.
Uz vaicājumu par to, kas rada svētku izjūtu, viņa atbildēja:
– Mazbērni ar savu prieku un pantiņiem, lai saņemtu dāvanas.
27.12.2019.