Pagājušajā trešdienā, 11. decembrī, svinīgā atmosfērā tika atklāts ilgi gaidītais Madonas tieslietu nams, kas ekspluatācijā nodots šā gada 21. novembrī. Šeit turpmāk atradīsies pirmās instances un apelācijas instances tiesu iestādes – Vidzemes apgabaltiesas tiesu nams Madonā un Vidzemes rajona tiesa Madonā, kā arī Valsts probācijas dienesta Madonas nodaļa.
Uz atklāšanu pulcējās plaša sabiedrība – goda viesi Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs, Tiesu administrācijas direktors (tobrīd vēl pienākumu izpildītājs), Vidzemes apgabaltiesas un Vidzemes rajona tiesas priekšsēdētāji, Valsts probācijas dienesta vadītājs, Madonas novada domes pārstāvji, tiesu darbinieki, tiesu izpildītāji, advokāti, prokurori, notāri, probācijas dienesta darbinieki, SIA „B&L" pārstāvji un būvnieki. Pirms svinīgās lentes pārgriešanas bija sirsnīgas uzrunas, laba vēlējumi tiesu darbiniekiem, pateicība projektā iesaistītajiem.
„Šodien mēs atklājam jauno un sengaidīto tieslietu namu Madonā – piepildījies sapnis, kas gadiem ilgi lolots. Tagad Madonā tieslietu iestādes ir apvienotas vienā ēkā, lai veicinātu tiesu pieejamību iedzīvotājiem," atklāšanas uzrunā uzsvēra Tieslietu ministrijas parlamentārais sekretārs Juris Jurašs.
Jauna, mūsdienu prasībām atbilstoša infrastruktūra, kas pielāgota tiesu darba specifiskajām vajadzībām un aprīkota ar modernām tehnoloģijām, ir nozīmīgs ieguldījums tiesu sistēmas attīstībā, akcentēja Juris Jurašs. Vienlaikus J. Jurašs norādīja, ka šodien ir priecīga un svarīga diena visiem, jo mūsdienīga darba vide un darba specifikai pielāgotas tiesu telpas nav tikai darbavietas tiesnešiem un tiesu darbiniekiem, bet arī veicinās tiesu sistēmas prestižu un kvalitatīvu pakalpojumu sniegšanu sabiedrībai, un vēlēja katram darīt savu darbu pēc labākās sirdsapziņas, darīt to, ko no mums visiem sagaida sabiedrība, – atklātu, godīgu un ātru pakalpojumu sniegšanu.
Juris Jurašs izteica pateicību visiem, kuri tika iesaistīti nama tapšanas procesā, lai šis sapnis piepildītos, – pašvaldības pārstāvjiem, privātajam partnerim, tiesas vadībai, darbiniekiem, īpaša pateicība tika izteikta Vidzemes rajona tiesas priekšsēdētāja vietniekam Aldim Stienim, kas devis būtisku ieguldījumu, lai Madonā tiktu īstenots tieslietu nama projekts.
Savukārt Vidzemes apgabala tiesas priekšsēdētāja Edīte Knēgere atzīmēja, ka Vidzemes apgabaltiesas Madonas tieslietu nama un Vidzemes rajona tiesas tiesneši un darbinieki var būt ļoti lepni, jo viņi vienīgie šobrīd Vidzemē varēs strādāt mūsdienīgā un modernā tiesu ēkā.
„Par sapni runāja arī parlamentārais sekretārs, un es gribētu par šo sapni pateikt to, ka Madonas rajona tiesas priekšsēdētājs Aldis Stienis par šādu ēku tiešām sapņoja ļoti sen. Pirms gadiem desmit šķita, ka tam mēs esam ļoti tuvu – zinājām jau zemesgabalu, mēs ar Stieņa kungu jau skatījām projektu un telpu plānojumu. Diemžēl ekonomiskā krīze ieviesa savas korekcijas, – sacīja Edīte Knēgere. „Toties šodien mums ir ēka, kur ir plānojums atbilstošs tiesu vajadzībām, jo ir atdalīta publiskā zona, apmeklētāju zona no konvoju zonas, kas ļaus tiesu darbiniekiem gan efektīvāk, gan arī drošāk veikt savus pienākumus. Es domāju, ka ar šo projektu ir panākts tas, ka ir stipri uzlaboti tiesu darbinieku darba apstākļi, jo līdz šim abām tiesām tie nebija ne tuvu apmierinoši.
Lai pie šāda rezultāta varētu nonākt, ir jāsaka paldies tiesu administrācijai, kas bija ieinteresēta uzlabot tiesu iestāžu darba apstākļus, kas kopā ar ministriju atrada tam līdzekļus, liels paldies jāsaka arī attīstītājam Mārim Štrombergam par uzņēmību, pacietību un izturību visā būvniecības procesā, kas nemaz nebija tik viegls. Vēl gribu uzsvērt, ka šī ēka ir jāpiepilda ar saturu un šo saturu var veidot tikai un vienīgi darbinieki, ko es arī novēlu. Un tas saturs būs ilgtspējīgs un labs tikai tik daudz, cik mēs katrs strādāsim un savā darbā ieguldīsim," uzsvēra Vidzemes apgabala tiesas priekšsēdētāja.
Vidzemes rajona tiesas priekšsēdētājs Jānis Grīnbergs uzrunas sākumā atzina, ka Madonas rajona tiesa, kopš septiņu rajona tiesu apvienošanas Vidzemē, telpu un darba apstākļu ziņā bija vienā no bēdīgākajām situācijām. Taču šobrīd sapnis ir piepildījies, un šobrīd tieslietu nams ir izvietojies ļoti modernās un plašās telpās. Jānis Grīnbergs atcerējās arī Valsts prezidenta Egila Levita neseno vizīti Madonā, kuras laikā viņš apciemoja arī topošo tieslietu namu, kad viņš, runājot par šo ēku un gaidāmajām pārmaiņām, izmantoja tādu terminu kā lietišķā kompetence. Proti, ka valstij vajag šo pakalpojumu piedāvāt ne tikai saturiski labu, bet piedāvāt to arī patīkamā vidē, lai cilvēks justos ērti, droši. Un šeit to tik tiešām ir izdevies piepildīt.
„Ar stāvokli, kādā strādā tiesneši un tiesa, valsts demonstrē arī savu attieksmi pret tiesiskumu. Šodienas piemērs ir vēl viens lielisks apliecinājums Latvijā tam, ka mums rūp, kādos apstākļos tiek spriesta tiesa," uzsvēra Valsts probācijas dienesta vadītājs Mihails Papsujevičs. Viņš atgādināja, ka probācijas dienests šajā ēkā ir sens īrnieks – kopš 2005. gada, piebilstot, ka viena no svarīgākajām lietām probācijas dienesta darbā ir cilvēka vērtēšana un saprašana, kas ir tie galvenie iemesli, kāpēc cilvēks izdara noziegumu. „Viens no būtiskākajiem faktoriem, kas to ietekmē, ir vide, apstākļi. Vide plašākā nozīmē. Gan runājot par infrastruktūru, gan par cilvēkiem, kuri ir blakus. Šeit vide ir domāta tam, lai darbinieki, kuri strādā, spēj arī klientiem palīdzēt mainīt viņu attieksmi pret lietām."
Arī Madonas novada pašvaldības vadītājs Agris Lungevičs klātesošos sveica ar ilga un mērķtiecīga darba rezultātu, uzsverot, ka jaunais tieslietu nams ir ļoti nozīmīgs arī Madonas pilsētai, Madonas novadam, Madonas kā reģionālā centra stiprināšanai. „Tas ir milzīgs solis Madonas pilsētas attīstībā. Jaunais tieslietu nams ir skaista, sakopta ēka pilsētas centrā." Agris Lungevičs atzīmēja, ka šis projekts ir unikāls, jo tapis publiskās un privātās partnerības rezultātā starp pašvaldību, valsti un uzņēmēju. „Tas ir sadarbības formāts, kas, manuprāt, ir mūsu Latvijas nākotne, kad uzņēmējs ar saviem resursiem var paveikt lietas, kas ir vajadzīgas valstij un valsts struktūrām, un pašvaldība ar saviem līdzekļiem var nākt palīgā un sakārtot infrastruktūru. Un tam jākļūst par piemēru!"
Pēc svinīgās lentes pārgriešanas ceremonijas sekoja telpu apskate, un viesi varēja pārliecināties par darbinieku lieliskajiem darba apstākļiem. Jāpiebilst, ka Madonas tieslietu namā šobrīd strādā trīs Vidzemes apgabaltiesas tiesneši un seši Vidzemes rajona tiesas tiesneši, kā arī 24 tiesu darbinieki. Abām tiesu iestādēm būs vienota kanceleja. Tieslietu namā atradīsies septiņas tiesas sēžu zāles. Telpas ir aprīkotas ar audioiekārtām un videokonferences iespējām. Tiesnešu darba zona ir nodalīta no apmeklētāju zonas. Iekļūšanai tieslietu namā tiks nodrošinātas drošības pārbaudes, ēkā ir paredzēta atsevišķa tiesājamo konvojēšanas zona, lai garantētu tiesas apmeklētāju un darbinieku drošību.
Savukārt pēc telpu apskates sekoja apsveikumi, kuros bija ne tikai pozitīvs vērtējums par plašajām un modernajām telpām, bet arī vēlējums būt arī turpmāk taisnīgiem Temīdas (taisnības dieviete sengrieķu mitoloģijā) aizstāvjiem.
17.12.2019.