Vairākumā pasaules valstu 5. decembrī tiek atzīmēta Starptautiskā brīvprātīgo diena. Šīs dienas mērķis ir pateikties brīvprātīgajiem par viņu ieguldījumu un palielināt sabiedrības informētību par devumu sabiedrībai.
Šajā sakarā 6. decembrī Rīgā notika Ieslodzījuma vietu pārvaldes un Valsts probācijas dienesta kopīgi organizētā gadskārtējā konference „Brīvprātīgi par drošāku sabiedrību – soli pa solim", kurā tikās šo jomu brīvprātīgie no visas Latvijas. Vienu no konferences atklāšanas uzrunām teica Valsts probācijas dienesta vadītājs Mihails Papsujevičs: „Esmu lepns par to, ka Latvijā ir cilvēki, kuri nesavtīgi ziedo savu brīvo laiku, lai to saturīgi pavadītu ar personām, kuras pārkāpušas likumu, tādējādi ap sevi un mums visiem – Latvijas iedzīvotājiem – veidojot drošāku un iekļaujošu sabiedrību. Tie ir mūsu brīvprātīgie – ar augstiem morāles standartiem un pārliecību par to, ka ikviens var pieļaut kļūdas un tas nenozīmē, ka šādas personas nevar līdzdarboties mūsu sabiedrībā, izvirzīt sev jaunus sociāli atbalstāmus mērķus un izmainīt savu dzīvi. Tas ir liels pagodinājums Latvijai, ka kopš šā gada varam godināt brīvprātīgos, kuri savas zināšanas un enerģiju velta tam, lai mēs savā zemē varētu dzīvot drošāk."
Konferences laikā tika pasniegts šogad iedibinātais Tieslietu ministrijas apbalvojums „Cilvēks – cilvēkam". Tā mērķis ir izteikt atzinību kriminālsodu izpildes procesā iesaistītajiem brīvprātīgajiem, kas strādā ar ieslodzītajiem vai probācijas klientiem. Apbalvojums trīs nominācijās tika pasniegts četriem brīvprātīgajiem. Divi apbalvojumi tika pasniegti nominācijā „Par personisku un pašaizliedzīgu ieguldījumu brīvprātīgā darbā kriminālās justīcijas jomā". Apbalvojumu šajā nominācijā ieguva Uva Segliņa, ilggadēja Valsts probācijas dienesta brīvprātīgā līdzgaitniece un arī izlīgumu starpniece, kas palīdz probācijas uzraudzībā esošajiem jauniešiem un pieaugušajiem saskatīt jaunas iespējas, nevis padoties un atgriezties pie nozieguma. Apbalvojumu šajā kategorijā ieguva arī Daina Strelēvica, kas Iļģuciema cietumā darbojas kā brīvprātīgā jau kopš 1995. gada, atbalstot notiesātās sievietes gan ieslodzījumā, gan pēc atbrīvošanās no tā. Nominācijā „Par ieguldījumu inovāciju un jaunas prakses ieviešanā brīvprātīgo darbā kriminālās justīcijas jomā" apbalvojumu ieguva aktieris un režisors Zigurds Neimanis. Viņš kopš 2004. gada aktiermākslā apmāca Iļģuciema cietumā esošās sievietes. Nominācijā „Par ieguldījumu sabiedrības iesaistīšanā un resocializācijas procesa veicināšanā un popularizēšanā kriminālās justīcijas jomā" apbalvojumu ieguva māksliniece Marta Jurjāne. Viņa Iļģuciema cietumā izveidojusi tēlotājmākslas studiju, kur pēdējo 15 gadu laikā apmācījusi ap 80 notiesāto sieviešu, katrai piemeklējot individuālu pieeju.
Arī Valsts probācijas dienesta Vidzemes reģiona teritoriālās struktūrvienības Madonas nodaļa lepojas ar saviem četriem brīvprātīgajiem: izlīguma starpniecēm Andru Akmentiņu un Ilonu Iesalnieci un līdzgaitniekiem Imantu Pulksteni un Jāni Barkānu. Paldies viņiem par nesavtīgo ieguldījumu probācijas darba virzienu attīstībā, par darbu ar likumpārkāpējiem, par iedrošinājumu un atbalstu notiesātajām personām Madonas reģionā.
Autore: VALDA BUIĶE,
Vidzemes reģiona TSV Madonas nodaļas vadošā probācijas speciāliste,
nodaļas vadītāja
Foto no pasākuma
10.12.2019.