Interviju ar Vestardu Šimku esam sarunājuši stundu pirms koncerta Madonas kultūras namā, bet, kad ierodos, vēl pilnā sparā rit instrumenta iemēģināšana. No rīta esot iznākusi neplānota aizķeršanās – pa nakti sasnigušais sniegs bijis tik dziļš, ka krietni vien nācies rakties, lai tiktu ārā no mājām, līdz ar to arī Madonā ieradušies vēlāk, nekā plānots.
Zālē Vestarda spēlei cītīgi seko mazā māsa Aurēlija un abu tētis, kas izmanto reto iespēju dzirdēt dēlu koncertējam Latvijā. – Šis šogad ir Vestarda pirmais koncerts Latvijā, otrs – kopā ar simfonisko orķestri – paredzēts līdzīgā pasākumā (arī „Steinway" flīģeļa atklāšanā) 17. aprīlī Lielajā ģildē Rīgā, un uz to biļetes izķertas teju vienā dienā. Pagaidām vairāk koncertu Latvijā nav plānots, – teic pianista tētis. Pēc brītiņa smaidīgs, mazliet sasārtis no intensīvās spēlēšanas nāk arī pats Vestards, un mēs dodamies aizkulisēs uz nelielu interviju.
Pirmais, ko Vestards sajūsmināti steidz pateikt (to viņš vēlāk uzsver arī klausītāju pārpilnajā zālē), neviļus liek arī mums justies lepniem: – Bez liekas glaimošanas un nebūt ne tikai tāpēc, ka man šeit patiktu, bet gan kā profesionāls pianists, kas ir ļoti cimperlīgs uz klavierēm, nupat kā pusotras stundas garumā iemēģinādams šo instrumentu, pilnīgi droši varu teikt, ka uz tik laba instrumenta pagaidām vēl nebija sanācis spēlēt.
– Jums ir ļoti saspringts darba režīms, un Latvijā pagaidām šogad plānoti tikai divi koncerti. Kas bija tas impulss, kas pamudināja piekrist madoniešu uzaicinājumam?
– Es tiešām ļoti reti spēlēju Latvijā un nevaru piekrist daudziem piedāvājumiem, lai kā gribētos, jo man ir ļoti daudz ārzemju turneju pa Eiropu ar izciliem simfoniskajiem orķestriem un laika atliek ļoti maz. Un, protams, kad esmu Latvijā, es labprāt atpūšos, bet, kad man Madonas kultūras nama darbinieki pastāstīja, ka jums ir šāds jauns „Steinway" firmas flīģelis (es labprāt spēlēju tikai uz šīs firmas instrumentiem), nu es absolūti nevarēju atteikt, un man tiešām liels prieks, ka Madonā ir tādi uzņēmīgi cilvēki, kas atbalsta kultūru.
– Kas šobrīd pianista Vestarda Šimkus dzīvē ir pats aktuālākais?
– Aktuālākais? Starp citu, šī programma, ko jūs šovakar dzirdēsit, ir ļoti aktuāla. Es pie tās esmu strādājis četrus mēnešus, tā ir ārkārtīgi grūta un sarežģīta, bet ļoti skaista programma, un Madonas klausītāji būs pirmie, kas to dzirdēs. Šīs programmas sagatavošana bija viens, otrs – manas pavasara, vasaras un rudens turnejas ar Ziemeļvācijas un Čehijas filharmoniju orķestriem pa Eiropu, pārsvarā pa Vāciju. Savukārt maijā Igaunijā debitēšu kā džeza pianists kopā ar igauņu mūziķiem. Arī šis žanrs mani ir saistījis, tā ka darba patiešām ir ļoti daudz, un tad, kad esmu Latvijā, es atpūšos.
vairāk lasiet laikrakstā STARS. 05.04.2008.
Autore: BAIBA MIGLONE
OĻĢERTA SKUJAS foto