Visi cīnāmies par atklātību jebkurā jomā, jo vēlamies kvalitatīvākus pakalpojumus, dzīves kvalitāti, kvalitatīvāku saskarsmes kultūru u. c. Ne vienmēr mums izdodas šo atklātību saņemt, kad runa ir par jomām, kuras saistītas ar finansēm, tarifiem, attīstību vai uzņēmējdarbību.
Kā „vienkāršais" Madonas novada iedzīvotājs varētu uzminēt vai uzzināt, ka ar 2020. gada 1. janvāri izmainās sadzīves atkritumu savācējam – monopolistam SIA „Madonas namsaimnieks" – tarifa nemainīgā daļa, un iesaistīties diskusijā, paust savu viedokli, pirms tiek pieņemts šāds lēmums? Pašvaldības domes mājaslapā pat netiek publicēta uzņēmējdarbības, teritoriālo un vides jautājumu komitejas darba kārtība, kur primāri tiek izskatīti šie jautājumi. Nekur citur jau netiek ziņots, ka notiks šādas darbības.
Apmeklējot tomēr minēto komitejas sēdi šā gada oktobrī (uzzināts nejauši), bija redzama iesniegtā atkritumu savācēja tabula, kas sastāvēja no pieciem ierakstiem gala summās, bez jebkādiem analītiskiem aprēķiniem, un paskaidrojuma, ka poligonā izcenojumus nesamazina, bet savācējam „jādzīvo" un tāpēc jāpalielina savākšanas tarifs.
No komitejas deputātu puses neizskanēja neviens pieprasījums par elementāru aprēķinu piestādīšanu (iepriekšējās tarifu izmaiņas – 2012. gada aprēķini – tika skrupulozi pārbaudītas vai divas dienas). Nevarētu teikt, ka uzņēmumam klātos slikti šinī jomā – 2018. gads noslēgts ar 90 000 uzkrājumu, pēc jaunā vadītāja nākšanas postenī – paņemtas līzingā dārgas vieglās automašīnas (it kā iepriekšējās pēkšņi būtu nelietojamas); salīdzinot ar 2012. gadu, klāt nākuši simtiem līgumu, kuri iepriekš nebija noslēgti, – tātad klāt nākuši arī ieņēmumi. Nevienam deputātam tas neinteresēja, un akceptēja jautājuma par pastāvīgās atkritumu izvešanas daļas maksas izmaiņām (proti, paaugstināšanu) virzīšanu izskatīšanai finanšu un attīstības komitejas sēdē.
Taču arī šajā komitejā tika piestādīti tie paši pāris gala cipari bez jebkādiem aprēķiniem, kaut gan šoreiz no vairāku deputātu puses izskanēja prasība atšifrēt gala ciparus un vispār iesniegt aprēķinus ne tikai par šo tarifu, bet arī par siltuma tarifu Barkavas pagastā, tas netika ņemts vērā. Kā izrādās, galvenais noteicējs pašreiz ir balsu vairākums, nevis konkrēti aprēķini vai citi iebildumi. Noskaidrojot, ka arī uz domes sēdi nekas nav uzlabojies aprēķinos, neviens no Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības neieradās, jo nav vērts tērēt laiku, ja balsu vairākums neieklausās argumentos un tos neņem vērā. (Izbrīnu domes sēdē un arī sociālajos tīklos par to, ka tad, kad tiek lemts par pastāvīgās atkritumu izvešanas daļas izmaiņām, domes sēdē nepiedalās Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības pārstāvji, pauda deputāts A. Ceļapīters, uzsverot, ka iepriekšējā sasaukumā biedrības vadītāja J. Adamoviča ļoti asi un aktīvi iestājās tieši par atkritumu apsaimniekošanas tarifa samazinājumiem un citu problēmu risināšanā šajā jomā, un tam tika veltītas vismaz simt stundas. – Red.).
31. oktobra domes sēdē tarifs tika arī apstiprināts. Atklājās, ka poligons tomēr samazinājis savus tarifus, un tas nekas, ka ar 2020. gada 1. janvāri palielināsies dabas resursu nodoklis, tas tik ļoti kopumā nepalielinās noglabāšanas izmaksas.
Otrs neizprotams atklātības piemērs ir pašvaldības kapitālsabiedrības SIA „Madonas namsaimnieks" pakalpojumu cenrādis SIA „Madonas namsaimnieks" apsaimniekojamajām mājām, kas apstiprināts un saskaņots ar kapitāldaļu turētāju 2019. gada 15. oktobrī un atrodams tikai caur domes mājaslapu, nevis uzņēmuma mājaslapā. Pēc šī cenrāža nav saprotams, kas tas ir par uzņēmumu – vai pakalpojumu sniedzējs pašvaldības iedzīvotājiem, vai peļņas guvējs no pašvaldības iedzīvotāju apsaimniekojamajām mājām. Un kur var atrast aprēķinus šiem tarifiem un kādos darba laikos tos sniegs, kā arī cik speciālistu jāpiesaista, lai uzskaitītu un izmērītu sniegtos pakalpojumus pārvaldīšanas līguma ietvaros un kuri tajos neietilpst. Piemēram, jurista konsultācija virs 15 minūtēm mēnesī: 10 min. – 1,50 eiro bez PVN, vai prasības pieteikuma sagatavošana ar visām nepieciešamajām ziņām pirmreizējai parāda piedziņai – 20,50 eiro + PVN, bet kuram tad jāseko, lai parāds nerodas? Vai līguma sagatavošana ar darbu veicēju mājai – 20 eiro + PVN, bet vai tas nav apsaimniekotāja pienākums, utt.?
Kāpēc tādā gadījumā netiek sasaukta apsaimniekojamo māju iedzīvotāju kopsapulce un visi ar šo cenrādi iepazīstināti? Tur tad arī varētu izskaidrot un izskaitļot, kādi darbi kādos darba laikos veicami.
Šim cenrādim, šķiet, piemēroti SIA „Madonas namsaimnieks" klientu apkalpošanas laiki: pirmdien: 9.00-13.00; 14.00-18.00; otrdien, trešdien, ceturtdien: 9.00-12.00; piektdien, sestdien, svētdien – slēgts. Vai, uzlūkojot šos laikus, var apgalvot, ka uzņēmums strādā pašvaldības iedzīvotāju labā? Ja mājas vecākais ir strādājošais un strādā līdz pulksten 18, viņš nevar tiešsaistē kontaktēties ar mājas apsaimniekotāju vispār, bet pārējiem jāiztiek ar 3 stundām. Jājautā – vai apsaimniekotāja speciālistiem nav atvēlēts pārāk liels laika sprīdis – katru rītu vienu stundu „iesildīties", tad 3 stundas pieņemt klientus un pārējo laiku nav zināms, cik un kā, jo uzņēmuma mājaslapā tas nav redzams.
Ja uzņēmums apkalpo 88 mājas, tad jau jāsastāda grafiks, kādā dienā konkrēto māju pārstāvji tajās 3 stundās drīkst ierasties.
Lūgums pašvaldības uzņēmumam SIA „Madonas namsaimnieks" savu šā gada 15. oktobra apstiprināto un saskaņoto pakalpojumu cenrādi ar pamata aprēķiniem un veicamos pasākumus saskaņā ar pārvaldījuma līgumiem publicēt laikrakstā „Stars" vai „Madonas Novada Vēstnesī", lai visām apsaimniekojamajām mājām taptu zināms, ka, ja māja vai kontaktpersona vēlas zināt par parādniekiem mājā vairāk nekā reizi gadā – būs jāmaksā, tāpat arī par paziņojumiem – brīdinājumiem parādniekiem utt.
Ļoti interesē uzņēmuma darbinieku un speciālistu pienākumu atšifrējums un izpildes laiks.
Atklātībai jābūt arī par AS „Madonas ūdens" līgumu pārslēgšanas iemesliem visā pilsētā, jo problēmu ar dažāda veida līgumiem ir pietiekami daudz, bet uzņēmums pat laikrakstā „Stars" vai „Madonas Novada Vēstnesī" nav spējīgs to pamatot vai paskaidrot. Domāju, ka iedzīvotāji ir pelnījuši šādu atklātību. Arī šajā uzņēmumā ir vesela rinda dažādu neizdibināmu tarifu un izcenojumu, turklāt vai katrs meistars ir arī pašnodarbinātais.
Par ko tas liecina – domājiet paši!
Madonas pilsētas iedzīvotāju interešu aizstāvības biedrības valdes vārdā –
valdes priekšsēdētāja
JEUŽENIJA ADAMOVIČA
06.12.2019.