Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Reklāma — × 150 px

Sola, ka iedzīvotāji maksas palielinājumu neizjutīs

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 03.12.2019.

Sola, ka iedzīvotāji maksas palielinājumu neizjutīs
Burtu lielums

Aptuveni pēc nepilna mēneša – ar 2020. gada 1. janvāri – mainīsies pastāvīgās atkritumu izvešanas daļas maksa atkritumiem.

Šādu lēmumu, izskatot jautājumu par pastāvīgās atkritumu izvešanas daļas maksas izmaiņām, Madonas novada dome pieņēma kārtējā sēdē 31. oktobrī ar balsu vairākumu, deputātam A. Ceļapīteram balsojot „pret" un deputātiem A. Dombrovskim, A. Grandānam, V. Rakstiņam, I. Strodei, K. Udrasam „atturoties".

Domes lēmums
Dome nolēma ar 01.01.2020. Madonas novada pirmajā atkritumu apsaimniekošanas zonā (ko apkalpo SIA „Madonas namsaimnieks") noteikt šādu maksu par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu: maksu par atkritumu viena kubikmetra savākšanu noteikt saskaņā ar Madonas novada pašvaldības pirmajai atkritumu apkalpošanas zonai apstiprinātā sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifa pastāvīgo daļu – 9,68 EUR/m3, papildus aprēķinot PVN.
Dome maksu par atkritumu viena kubikmetra noglabāšanu noteica atbilstoši spēkā esošajam atkritumu noglabāšanas tarifam, ko apstiprinājis Sabiedrisko pakalpojumu regulators konkrētā norēķinu periodā, nemainot sadzīves atkritumu apsaimniekošanas aprēķināšanas kārtības pamatprincipus, kādi tie tika apstiprināti, pamatojoties uz 25.02.2016. Madonas novada pašvaldības lēmumu Nr. 90.
Tika uzdots SIA „Madonas namsaimnieks" brīdināt atkritumu radītājus par izmaiņām sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifā.
„Madonas namsaimnieks", informējot Madonas novada pašvaldības mājaslapā www.madona.lv par izmaiņām sadzīves atkritumu apsaimniekošanas tarifos, atklāj, ka noglabāšanas tarifs EUR/t no 2019. gada 1. janvāra līdz 14. oktobrim bija 75,16; no 2019. gada 14. oktobra līdz 31. decembrim – 65,77; no 2020. gada 1. janvāra – 69,62. Savukārt izvešanas tarifs EUR/m3 no 2019. gada 1. janvāra līdz 14. oktobrim – 8,98; no 2019. gada 14. oktobra līdz 31. decembrim – 8,98; no 2020. gada 1. janvāra – 9,68.
Te jāņem vērā, ka no 2020. gada 1. janvāra atbilstīgi Dabas resursu nodokļa likumam mainās nodokļa likme (DRN) no 43 uz 50 eiro par tonnu, bet, neraugoties uz šo DRN pieaugumu, kā pašvaldības mājaslapā skaidro SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis O. Janovičs, ir izdevies necelt kopējo atkritumu apsaimniekošanas tarifu un saglabāt to 2019. gada līmenī. Veiktie aprēķini apliecinot, ka šo tarifu izmaiņu rezultātā iedzīvotāju rēķini var nebūtiski mainīties tikai atkarībā no noglabājamo sadzīves atkritumu kubikmetra svara.

Raisa lielas diskusijas

Tāda pārliecība izskanēja arī no vairāku deputātu puses gan domes, gan finanšu un attīstības komitejas sēdē, kur pastāvīgās daļas izmaiņas raisīja lielas diskusijas. Visasāk pret tām iebilda Madonas novada domes deputāts A. Ceļapīters, aicinot neatbalstīt šo, viņaprāt, nepamatoto tarifa paaugstināšanu, balsot „pret".
Viņš gan arī pieļāva iespēju, ka 99% iedzīvotāju tarifa izmaiņas var arī nepamanīt. Tomēr tā, pēc deputāta domām, bijusi unikāla iespēja samazināt tarifu, jo Sadzīves pakalpojumu regulēšanas komisija (Regulators) pieņēmusi lēmumu ar šāgada 14. oktobri samazināt tarifu sadzīves atkritumu noglabāšanai poligonā par 9,39 eiro par tonnu (plus PVN) Vidusdaugavas SPAAO pakalpojumu sniegšanas reģionā dzīvojošajiem, tai skaitā arī Madonas novada iedzīvotājiem. A. Ceļapīters pauda nožēlu par neizmantoto iespēju, jo Regulators lēmumus tarifa samazināšanas virzienā pieņemot ļoti reti. Turpretī tagad Madonas novada iedzīvotājiem par atkritumu kubikmetra izvešanu būs jāmaksā par 70 centiem vairāk. To, ka tarifa pastāvīgā daļa tiek paaugstināta, aicināja atzīt arī Madonas novada domes deputāts Valentīns Rakstiņš.

Aicina atbalstīt
SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Oskars Janovičs domes sēdē informēja par nepieciešamību veikt izmaiņas pastāvīgajā atkritumu izvešanas daļā, kas tika noteikta ar Madonas novada domes 2012. gada 29. maija lēmumu, un aicināja tās atbalstīt, ņemot vērā, ka šis jautājums jau izskatīts divās komitejas sēdēs.
– Izmaiņas šajā tarifā nepieciešamas sakarā ar to, ka šobrīd salīdzinājumā ar 2012. gadu ir mainījusies situācija valstī sadzīves atkritumu apsaimniekošanas jomā. Namsaimnieks ir precīzi veicis izvesto un nodoto atkritumu apjoma uzskaiti un konstatējis, ka 2012. gadā apstiprinātās atkritumu izvešanas izmaksas vairs nesedz faktiskās. Ir pieaudzis dalīto atkritumu apjoms, kuru savākšana tiek organizēta atsevišķi no sadzīves atkritumiem. Atbilstoši Atkritumu apsaimniekošanas likuma 39. panta 1. daļas 1. punktam šķiroto atkritumu izvešanas izmaksām jābūt iekļautām SA apsaimniekošanas tarifā. Pateicoties atkritumu šķirošanas popularizēšanai un iedzīvotāju iesaistīšanai šķirošanas procesā ir pieaugusi bioloģiski noārdāmo atkritumu proporcija. Šo bioloģiski noārdāmo atkritumu noglabāšanā netiek piemērots dabas resursu nodoklis, kas ļaus arī pēc jaunā gada summāri praktiski neietekmēt kopējo iedzīvotāju maksājumu lielumu, – skaidroja Oskars Janovičs.
Viņam tika uzdoti jautājumi gan par uzņēmuma finansiālo stāvokli (tas esot stabils), gan darbības jomām, gan apsaimniekoto māju uzkrājumiem un citi. Lielākie pārmetumi tika izteikti gan par nepilnīgi sagatavoto informāciju (ieņēmumi vispār netiek uzrādīti), kā arī par lielajiem administratīvajiem izdevumiem un līzingā iegādāto jauno automašīnu administrācijai.
Madonas novada domes deputāts Andris Dombrovskis interesējās, ar cik vecām mašīnām tiek izvesti sadzīves atkritumi SIA „Madonas namsaimnieks" apkalpes zonā, uz ko saņēma atbildi, ka tām ir jau padsmit gadu un 300 000-400 000 km liels noskrējiens, bet jaunākajai mašīnai – 288 000 km.
– Ja savulaik mēs atļāvāmies par projektu naudu nopirkt jaunu mašīnu „Madonas ūdenim", kas šobrīd tiek ekspluatēta, veicot dažādus darbus, ļoti veiksmīgi, kāpēc to nedarīt attiecībā uz Namsaimnieku. Es kā uzņēmējs, kurš vienmēr ir skaitījis naudu, uzskatu, ka uzņēmums braukt ar aizvēsturisku tehniku nevar, tas ir neekonomiski, jo ir jāizdod liela nauda tās uzturēšanai un beigās ekspluatācijas laikā tiek samaksāta krietni lielāka nauda nekā nopērkot jaunu. Varbūt mums vajadzētu paskatīties un iegādāties šim uzņēmumam no budžetā nesadalītajiem līdzekļiem vai izvērtēt šādu iespēju, veidojot nākamā gada budžetu, lai uzņēmums nemocītos, jo tehnisko skati ar pirmo reizi neviena atkritumu savācējmašīna nevar iziet. Otrais, ko es gribētu, – ja jau šobrīd ceļam atkritumu izvešanas pastāvīgo daļu, pateicoties lētākam SPAAO tarifam, es aicinātu Namsaimnieka vadītāju izskatīt jautājumu par algu palielināšanu šoferiem vismaz 100 eiro apmērā. 400-500 eiro pēc nodokļu nomaksas jau nav atbildīgu šoferu cienīgs atalgojums, kuri, braucot pa pilsētu ar smagajām mašīnām, „šitādiem lūžņiem", atbild arī par citiem satiksmes dalībniekiem, – atzīmēja Andris Dombrovskis.
SIA „Madonas namsaimnieks" valdes loceklis Oskars Janovičs pateicās par šādu priekšlikumu: – Es esmu tikai „par". Tas ir arī viens no pastāvīgās daļas paaugstināšanas iemesliem, jo arī es uzskatu, ka šoferiem darba alga ir jāpalielina. Katrā ziņā tas tiks izvērtēts, – solīja Oskars Janovičs.

Aprēķini nepilnīgi
Diskusijas turpinājumā domes deputāts Andrejs Ceļapīters norādīja, ka iesniegtie aprēķini ir nepilnīgi, tie nedod pilnīgu priekšstatu. Nav iesniegti arī priekšlikumi, kā situāciju uzlabot, no kādiem izdevumiem atteikties, kā tos pārgrupēt, kādas jaunas metodes ieviest, kā tas bijis laikā no 2012. līdz 2016. gadam, kad iepriekšējā uzņēmuma vadītāja laikā ļoti būtiski tika pārkārtota atkritumu saimniecība Madonā.
– Tas viss ir jāliek galdā arī tagadējiem lēmējiem, lai to varētu izvērtēt. Pašlaik tikai ar šādu izdevumu sarakstu un salīdzinājumu ar citām pašvaldībām nepietiek, lai varētu objektīvi spriest. Es piedāvātu pārņemt Ērgļu novada pašvaldības pieredzi, kas sarīkoja konkursu, kurā piedalījās arī Namsaimnieks un ar nelielu starpību zaudēja citai firmai, kura tagad sniedz šo pakalpojumu Ērgļu novadā, kur ir pavisam citas izmaksas, citi tarifi, un tie ir lētāki, – uzsvēra Andrejs Ceļapīters.
Domes deputāts Andrejs Ceļapīters norādīja, ka pašvaldība nevar uzturēt šo monopolu pēc simpātiju vai antipātiju principa.
– Mūsu simpātijām ir jābūt vērstām iedzīvotāju virzienā, nevis uz pašvaldības uzņēmumiem vai to vadītājiem un darbiniekiem. Tā ir liela atšķirība pieejai – vai tas ir privātuzņēmums vai pašvaldības uzņēmums. Arī es esmu par jaunām atkritumu savācējmašīnām, bet cik būs jāmaksā iedzīvotājiem par šo labo mašīnu amortizāciju un kredītprocentiem? Tas daudz maksās. Droši vien tādā gadījumā Namsaimnieka vadītājs uz domi nāks vai katru mēnesi, aicinot palielināt atkritumu savākšanas tarifu. Taču uzņēmumam naudas pietiek, lai funkcionētu, bet lai attīstītos, protams, ir vajadzīgas finanšu injekcijas. Tad, lūdzu, nāciet ar priekšlikumiem, kā nodalīt organiku, kas sastāda lielāko svara daudzumu no nešķirotajiem atkritumiem; kā varbūt dārgāk pārdot šķirotos atkritumus, kā samazināt atkritumu izvešanas reisu skaitu, uzliekot jaunas konteineru sistēmas. Pie tam – modernas, līdzīgi kā Ziemeļvidzemes teritorijā, kur ir izbūvēti pazemes konteineri ar piecu sešu kubikmetru ietilpību, kas divas trīs reizes samazina apkalpošanas izmaksas salīdzinājumā ar 1,1 m3 konteineriem. Par šādu risinājumu arī es būtu gatavs balsot, – akcentēja Andrejs Ceļapīters. Attiecībā uz izteikto priekšlikumu pašvaldībai iegādāties Namsaimniekam jaunas atkritumu savācējmašīnas viņš atzina, ka šāda rīcība jau būtu negodīgas konkurences virzienā, jo pašvaldībai to liedz darīt ES likumdošana.
Tam piekrita arī Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons.
– Lai kā mēs gribētu īstenot Andra Dombrovska labās idejas, mēs tā nedrīkstam darīt, un to nosaka ne tikai ES direktīvas. Arī VARAM ir atsūtījusi vēstuli, lai izvērtētu visu šo monopolpakalpojumu sniegšanas nodošanu privātuzņēmumiem. Tiklīdz dome ieguldīs savu naudu pašvaldības uzņēmumā, iespējamas arī soda sankcijas un liks izvērtēt mūsu uzņēmuma darbību kā konkurenci kropļojošu. Patlaban jau ļoti skrupulozi skatās, lai pašvaldības nekropļotu šo jomu, – skaidroja Ivars Miķelsons.
Attiecībā uz izdevumu samazināšanu viņš aicināja neskatīties fantastiski dārgu projektu virzienā, bet gan ieviest ekonomiski pamatotas programmatūras, kas ir savietojamas ar bankām, lai varētu izskatīt jautājumu par štatu samazināšanu, jo cilvēkresursi jau ir visdārgākie. Savukārt ideju par jaunām mašīnām viņš novērtēja kā lielisku, kuru gan pie šiem tarifiem diez vai izdošoties īstenot.

Iesaistās arī citi deputāti
Diskusijā iesaistījās arī citi deputāti. Andris Sakne vērsa uzmanību uz pilsētas vizuālo tēlu, ko dažviet (piemēram, pie „Ķīnas mūra", pie Kalēju ielas un citur) bojā pārpildītie konteineri un tiem blakus nokrautie atkritumu maisi, kā arī akcentēja nepieciešamību svērt atkritumus katrā konteineru savākšanas laukumā, lai katras mājas iedzīvotāji attiecīgi par to arī maksātu, nevis pēc poligonā nodotā vidējā svara visā uzņēmuma apkalpes zonā. Viņš ierosināja palielināt atkritumu izvešanas biežumu tur, kur tas jādara biežāk, – ja nepieciešams, jāmaina saistošie noteikumi, lai šādu lēmumu varētu pieņemt pats uzņēmums un attiecīgi piestādīt rēķinu konkrētās mājas iedzīvotājiem.
Deputāts Valentīns Rakstiņš izteica nožēlu, ka, neraugoties uz to, ka beidzamajos četros gados Madonas novada domē gandrīz to vien darījuši, kā diskutējuši par atkritumu savākšanu, līdzekļu piešķiršanu atkritumu laukumu labiekārtošanai utt., tagad izskatoties, ka nekas nav sakārtots, kaut gan atkritumu saimniecības pilnveidošanā ir veikti lieli finanšu ieguldījumi. Vienīgais, kas līdz šim neesot atrisināts, ir atkritumu svēršana katrā konteineru laukumā, kam būtu jārod risinājums, kā arī tur, kur tas nepieciešams, jāpalielina atkritumu izvešanas biežums, lai neveidotos atkritumu maisu pārpilnība laukumos.
Arī Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs atzina, ka, ieviešot atkritumu svēršanu laukumos, katrs maksātu par konteinerā iemesto svaru, nevis vidējo apkalpošanas zonā.
– Vizuāli konteineru laukumi Madonā izskatās ļoti slikti. Latvijā ir maz tādu pilsētu, kur konteineri tiek slēgti, nožogoti utt. Tas tiešām izskatās briesmīgi, kad cilvēki katrs ar savu atslēgu slēdz konteineru, bet ne vienmēr (jo īpaši ziemā) tas izdodas ar pirmo reizi. Kaut kas te ir jāmaina, – uzsvēra Agris Lungevičs.
Savukārt Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons aicināja SIA „Madonas namsaimnieks" vadītāju uz vienu no nākamajām domes sēdēm sagatavot informāciju, cik izmaksātu automašīna, aprīkota ar šādu svara sistēmu, kā arī par iespējām uzņēmumam to iegādāties.


04.12.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px