Pirmdien, skolēnu rudens brīvlaika pirmajā dienā, Praulienas pamatskolā tika atklāta 23. „Ģitāristu sesija". Iepriekš tā daudzus gadus notika Madonā, vienreiz – Cesvainē, bet šai vietā risinās piekto gadu.
Sesijas organizators Imants Pulkstenis atklāšanas brīdī vispirms pakavējās pie notikuma vēstures – kopā ar basa vecmeistaru Aleksandru Sircovu atcerējās populārās mūzikas festivālu „Sinepes un Medus" un to, cik konkursa grupu ģitāristi tolaik bija vāji sagatavoti. Tad arī dzima ideja par jauno mūziķu apmācības formu – „Ģitāristu sesiju", kas sākotnēji notika Madonā, kinoteātra „Vidzeme" telpās. Pamazām dalībnieku loks paplašinājās, apauga ar citu instrumentu spēlētājiem – uz sesiju devās ne tikai ģitāristi, arī bundzinieki, vokālisti un kokles spēlētāji. Tagad var apzināties, ka jau pusotrs tūkstotis dalībnieku pabijuši „Ģitāristu sesijā", te jaunieši no visas Latvijas sešās mūzikas instrumentu grupās smēluši iedvesmu, zināšanas un dibinājuši nepieciešamos kontaktus. Daudzi no iesācējiem kļuvuši par meistariem vai super līderiem savā profesijā. Par tādu gribas saukt pirmās sesijas dalībnieku – basistu Ingaru Viļumu – un otru mūsējo – Mārci Auziņu. Abi mūziķi pirmdien viesojās un uzspēlēja šā gada sesijas dalībniekiem.
– Atcerieties, ka visas jūsu bagātības ir tur, kur ir jūsu sirds, – klātesošajiem norādīja sesijas organizators Imants Pulkstenis. – Ja esat šeit, jūsu sirds jau ir kopā ar mūziku un savu mūzikas instrumentu – balsi, ģitāru, kokli vai bungām.
Pateicība izskanēja sesijas finanšu un informatīvajiem atbalstītājiem, vārds tika dots sesijas meistariem. Akustisko ģitāru piecu dienu garumā Praulienas skolā māca Egils Leimanis. Viņš citēja Raini: „Mēs saprotam lietas ne ar prātu, bet jūtām, mēs redzam ne ar acīm, bet nerviem; prāts un acis ir tikai ieroči jūtām." Egils piebilda, ka ir gatavs dalīties zināšanās – lai jaunieši „žmiedz" meistarus, cik vien var!
– Sesijas dienās būšu kā papīra lapa āliņģī, – vēstīja pašapziņā un humorā stiprais Aleksandrs Sircovs. – Pieregulēšu ģitāras un palīdzēšu ikvienam. Kad basa skolotājs Fils Spaldings no Lielbritānijas pēc divām dienām dosies prom, kopā ar basistiem sāksim mācīties pa īstam!
– Esmu atkarīgais ar 40 gadu stāžu, un vēlos, lai arī jūs kļūtu atkarīgi no vislegālākajām narkotikām, kādas vien pastāv, – mūzikas, – pauda Vilnis Strods. – Lai pēc sesijā aizvadītā laika bez mūzikas vairs nespējat dzīvot, lai atkal un atkal gribat ņemt rokās mūzikas instrumentu un spēlēt. „Ģitāristu sesijas" sūtība ir nevis iemācīt olimpisko principu – ātrāk, skaļāk, tālāk, bet panākt, lai iemīlat mūziku. Nav svarīgi, kas būsit – dakteri, metinātāji, vēl citu profesiju pārstāvji, galvenais, lai jūsu redzesloks paplašinās, lai iemīlat spēli un lai jūs moka „lomkas", ja neesat kādu dienu instrumentu spēlējuši.
– Mūzikas mērķis ir prieks, – savu atziņu pauda Evilena Protektore. – Mūzika nes prieku un laimi klausītājos un pašos mūziķos. Lai sesijā tas ir klātesošs!
Uz atklāšanas ceremoniju bija ieradušies arī Madonas novada pašvaldības pārstāvji. Novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs izteica gandarījumu, ka tik daudz jauniešu – vairāk nekā sešdesmit – Madonas novadu šonedēļ sauc par savām mājām: – Jums būs lieliska nedēļa, un līdzdalība sesijā ir brīnišķīgs veids, kā pavadīt skolēnu brīvdienas. Katram cilvēkam dzīvē jādara tas, ko viņš prot vislabāk, jo tikai tā viņš var dot pienesumu sabiedrībai. Imantam vislabāk padodas „Ģitāristu sesijas" organizēšana, sveiksim viņu ar karstām ovācijām!
Novada pašvaldības kultūras nodaļas vadītāja Daiga Torstere atklāja, ka „Ģitāristu sesijā" savulaik izgāja mācību praksi: – Kā pirmais skūpsts, tā viss, ko esam veikuši pirmo reizi, paliek atmiņā uz mūžu. Paldies Imantam par darba pieredzi kultūras pasākuma veidošanā! „Ģitāristu sesija" ir mana pirmā skola, un Imants ir mans pirmais skolotājs. Ar viņu nav viegli, Imants ir haoss, bet viņš dara lielas lietas!
Sekojot „Ģitāristu sesijas" norisēm, var redzēt, ka aizvien vairāk to apmeklē ne tikai puiši, ģitāru par savu mūzikas instrumentu sauc arī meitenes.
Baiba Līna Kirilko no Bauskas „Staram" atklāja, ka sesijā piedalās trešo gadu. Viņa spēlē akustisko ģitāru: – Man ļoti patīk izjūtas, ko sesijā gūstu. Ikdienā trenējos mājās, dažkārt pie skolotāja Aigara Voitišķa. Piecus gadus mācījos klavierspēli mūzikas skolā, nu jau kādu laiku esmu pievērsusies ģitārai. Biju klāt arī jauno grupu konkursā „Pasaules ritmi Praulienā", patika tie, kas uzvarēja.
Saviem vienaudžiem un sesijas apmeklētājiem Baiba novēlēja – nekad nepamest mūziku!
– Sesijā esmu pirmo reizi, akustisko ģitāru spēlēju trešo gadu, elektrisko ģitāru – otro, – laikrakstam pauda madoniete Amanda Siliņa. – No sesijas gaidu jaunas zināšanas un iespēju iepazīties ar jauniem cilvēkiem.
Amanda mūzikas skolā ir mācījusies čellu un klavierspēli, tagad pievērsusies ģitāras apguvei. Viņa spēlē arī jauniešu grupā, ir uzstājusies vairākos pasākumos, piedalījusies konkursā.
Dalībnieku vidū uzmanību pievērsa arī rīdzinieks Ričards Mauriņš. Ričards ir ratiņkrēslā un uz Praulienu atbraucis, atsaucoties ziņai, ko izlasīja sociālajos tīklos: – Tagad pie Artura Liedes mācos spēlēt elektrisko ģitāru. Mūzikas instrumentu apgūstu arī Rīgā. Ceru, ka sesija man būs ļoti interesants un vērtīgs laiks.
Pirmdienas vakars sniedza emocijas sesijas koncertu apmeklētājiem. Paldies pasaules līmeņa māksliniekiem – Aivaram Hermanim, Kasparam Zemītim un Mārcim Auziņam, kas pārsteidza, iedvesmoja un ļāva izbaudīt mūzikas brīnišķo varu. Koncerti vakaros joprojām turpinās, bet sesijas noslēguma koncerts plānots piektdien, 25. oktobrī, pulksten 16. Ir vērts iespējami daudz sesijas koncertos būt klāt! Tiešraides arī mājaslapā www.gitaristusesija.lv.
23.10.2019.