Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Reklāma — × 150 px

Atklāj Lazdonas feldšerpunktu

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 21.10.2019.

Atklāj Lazdonas feldšerpunktu
Burtu lielums

Šoruden Madonas novada divos pagastos ir atjaunota feldšerpunktu darbība, tā iedzīvotājiem padarot veselības aprūpes pakalpojumus pieejamākus viņu dzīvesvietā. Vispirms 13. septembrī tika atklāts Bērzaunes feldšerpunkts, bet pagājušajā piektdienā tas tika atvērts arī Lazdonā, Meža ielā 2a.

Svinīgajā atklāšanas brīdī piedalījās Ivars Miķelsons, Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks; Jānis Rieksts, Lazdonas pagasta pārvaldes vadītājs; Aija Silupa, ārsta palīgs Lazdonas feldšerpunktā; Lazdonas pagasta iedzīvotāji un citi interesenti.

Veselības aprūpes pakalpojumi iedzīvotājiem Lazdonas pagastā vairs netika sniegti kopš šāgada 16. janvāra, kad Lazdonas feldšerpunkta iepriekšējā vadītāja T. Misiņa pēc pašaizliedzīga darba vairāku desmitu gadu garumā nolēma doties pensijā.
– Iespējams, šodien Lazdonas feldšerpunkts nemaz nevērtu durvis vaļā, ja par tā atjaunošanu tik aktīvi neiestātos paši iedzīvotāji. Ļoti īsā laikā tika savākti vairāk nekā 255 paraksti. Tie tika iesniegti Madonas novada pašvaldībā, un šī iecere guva domes deputātu atbalstu, kuri nolēma izveidot feldšerpunktu Lazdonas pagasta pārvaldes telpās Meža ielā 2, kā arī piešķīra finansējumu gan telpu remontam, gan ārsta palīga darba samaksai, jo, ja jau nodokļu maksātāji vēlas, lai feldšerpunkts darbotos viņu dzīvesvietā, to nevar neņemt vērā. Turklāt Lazdonas feldšerpunkts ir nepieciešams ne tikai Lazdonas pagasta iedzīvotājiem, bet arī Praulienas pagasta „Lazdona 1" ciema iedzīvotājiem, kuriem tas Lazdonā būs tuvāk nekā Praulienā. Telpu remonts un aprīkojuma iegāde izmaksāja vairāk nekā 12 000 eiro, bet tagad katrs var pārliecināties, kur paliek nodokļu maksātāju nauda un kā tā tiek lietderīgi izmantota, – sarunā „Staram" uzsvēra Lazdonas pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Rieksts.
Viņš atzina, ka telpu remonts nedaudz pat ticis sasteigts, domājot par to, lai atjaunotais Lazdonas feldšerpunkts pēc iespējas ātrāk uzsāktu darbu. Taču savu laiku (un ne mazu) prasījis viss – projekts, būvuzraudzība, objekta pieņemšana un nodošana, saskaņojums ar Veselības inspekciju, pieslēgšanās e-veselībai utt., bet visilgāk – inventarizācijas lieta.
– Atšķirībā no Bērzaunes feldšerpunkta, kur finansējumu ārsta palīgam nodrošina Nacionālais veselības dienests, Lazdonas feldšerpunkta gadījumā visas ar to saistītās izmaksas gulstas uz Madonas novada pašvaldības pleciem, jo mēs atrodamies pārāk tuvu ārstnieciskajām iestādēm un ģimenes ārstu prakšu vietām Madonā. Lai atjaunotu feldšerpunkta darbību, meklējām rezerves arī pagasta pārvaldes budžetā. Nomainot apkures katlu uz granulām, atbrīvojās kurinātāju štata vietas, un radās līdzekļu ietaupījums, kuru nu tagad varēsim izmantot ārsta palīga darba samaksai uz pusslodzi. Savukārt granulu apkures katlu apkalpo vairs tikai viens cilvēks, kas vienlaikus ir arī īpašumu uzturēšanas nodaļas remontstrādnieks, – pastāstīja Jānis Rieksts.
Ārsta palīgs Aija Silupa pirms Lazdonas feldšerpunkta atvēršanas neslēpa, ka vienlaikus ir gan priecīga un saviļņota, gan nedaudz arī satraukusies. – Man tas būs kas pilnīgi jauns, bet ceru, ka šis izaicinājums ir man pa spēkam. Līdz šim mana pirmā un vienīgā darbavieta ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests Madonā, kurā esmu nostrādājusi jau 40 gadu. Darbs Lazdonas feldšerpunktā būs mana debija, katrā ziņā man jaunā darbavietā sākt „no nulles" būs visnotaļ interesanti. Saņemot piedāvājumu, nolēmu piekrist. Tā kā te man ir tikai pusslodze, vēl savus mīļos kolēģus NMPD nepametīšu, bet mēģināšu apvienot šos abus amatus. Vienu daļu klientu es jau pazīstu, jo NMPD izsaukumu gadījumos esmu pie viņiem braukusi, tas atvieglos darba sākumu jaunajā darbavietā, – atzīmēja Aija Silupa.
Viņa Lazdonas feldšerpunktā būs sastopama pirmdienās, trešdienās un piektdienās. Pateicoties pašvaldības iegādātajam mūsdienīgajam aprīkojumam un aparatūrai, te būs iespējams veikt elektrokardiogrammu, noteikt cukura līmeni asinīs, veikt injekcijas, venozo infūziju, pārsiešanu, pieteikt mājas vizītes, veikt ģimenes ārsta nozīmētās procedūras, līdz ar to vienas injekcijas dēļ pacientiem nebūs jābrauc uz Madonu, tāpat arī saņemt neatliekamo palīdzību.
– Lazdonas feldšerpunktā sniegtie pakalpojumi būs pieejami ikvienam pagasta iedzīvotājam neatkarīgi no tā, kāds katram ir ģimenes ārsts. Savukārt darbnespējas lapu es drīkstu izrakstīt tikai 10 dienām. Tā kā feldšerpunktam ir pieslēgums e-veselībai, varu izsniegt zāļu receptes, bet pēc receptēm kompensējamajiem medikamentiem tāpat būs katram jāgriežas pie sava ģimenes ārsta, – informēja Aija Silupa.
Vaicāta, kāpēc izvēlējusies mediķa profesiju, viņa atklāja, ka tas ir bijis bērnības sapnis.
– Kā smējās mamma, es esot staigājusi ar pašgatavota penicilīna pudelēm, piepildot tās ar biešu sulu, un piedāvājot kaimiņu tantes ārstēt. Mans vecaistēvs bija veterinārārsts. Viņš, kad es piedzimu, mammai uzdāvinājis veterinārārsta somu, kurā bijušas stikla šprices un citi atribūti. Un tad es špricēju lāčus un citas rotaļlietas, sniedzot medicīnisko palīdzību, – atcerējās Aija Silupa.


22.10.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px