Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Madonas muzejs svin 75. jubileju

INESE ELSIŅA

Autors • 26.09.2019.

Madonas muzejs svin 75. jubileju
Burtu lielums

Ar jaunām izstādēm un brīnišķīgu koncertu 75 gadu jubileju 20. septembrī svinēja Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs.

Kopā ar plašas sabiedrības pārstāvjiem, atklājot svētku dienu, Madonas muzeja direktore Līvija Zepa vispirms retoriski jautāja: – Kas ir muzejs? Vai tas ir mūžu glabātājs vai vieta, kurā satiekas pagātne, tagadne un nākotne? Muzejs nemitīgi mainās. Mūsu muzejam ir tikai 75, tomēr esam viens no vecākajiem reģionālajiem muzejiem. Kas veido muzeju? Laikmeta priekšmeti, liecības un, protams, cilvēki. Šodien muzeja izstāžu zālēs atklājam divas izstādes – no mūsu iestādes krājuma (esam divās pašvaldībās – krājums ir divās vietās) un par mūsu vēsturi. Paldies visiem, kas muzejā strādājuši, strādā un vēl strādās!

Muzeja darbiniekus sveica pilsētas pārvaldnieks Guntis Ķeveris, sakot paldies par patriotismu un to, ka muzejnieki ikvienu informē par apkārtnes kultūrvēsturi.
– Muzejs nav ne vecs, ne jauns, tāpat cilvēki, kas tajā strādā, nav ne veci, ne jauni, jo muzejā strādā viedi cilvēki. Profesionāļi, kas redz tālāk, redz dziļāk un saprot lietu patieso vērtību, – Madonas novada pašvaldības vārdā muzeja darbiniekus sveica Antra Gotlaufa.
Pēc apsveikuma vārdiem sekoja muzikāls sveiciens, ko bija sarūpējusi arfiste Dārta Tisenkopfa. Mūziķe 2018. gada beigās atgriezās no Itālijas pēc maģistra studijām Parmas Mūzikas akadēmijā un šobrīd ir Liepājas Simfoniskā orķestra māksliniece, kā arī uzstājas solo un kamermūzikas mākslinieces statusā.
Māksliniece vēstīja, ka arfa ir mūzikas instruments, kurš bija pazīstams jau senajiem ēģiptiešiem, palestīniešiem, ģermāņiem. Mūsdienu arfai ir 43-48 stīgas, kas uzvilktas uz vertikāla trijstūra rāmja, kuram ir rezonators. Rezonators sastāv no septiņiem pedāļiem arfas pamatnē, kas ļauj iegūt jebkura mažora vai minora tonalitāti. Skaņu diapazons arfai ir plašs – sešas ar pusi oktāvas 47 stīgu instrumentam. Klasiskajā mākslā arfas parasti ir svēto vai eņģeļu rokās, bet mūziķes daudzkrāsu programmā dzirdējām arī avangardisku mūziku, kur arfa Maijas Einfeldes kompozīcijā skan agresīvi un spalgi.
– Šovasar man bija vairāk nekā 15 koncertu visā Latvijā, – atklāja Dārta Tisenkopfa. – Esmu pārsteigta, cik fantastisku koncertzāļu zeme ir Latvija, jo katrā nelielā pilsētā atrodas burvīga koncertzāle, kas piemērota kamermūzikas atskaņošanai. Vienu no tām šodien atklāju arī jūsu muzejā.
– Mēs visi esam ieradušies ar dāvanām, bet skaistāko dāvanu – muzikālu baudījumu – esat uzdāvinājuši jūs mums, – Madonas muzejniekiem teica kolēģi no Cēsīm. – Muzeju varam uztvert kā visu lietu pamatu. Sabiedrības dvēseles spoguli un arī savas pilsētas spoguli. Tas, cik aprūpēts ir pilsētas muzejs, cik smaidīgi un laimīgi ir muzeja darbinieki, daudz stāsta par pašu pilsētu. Un pāri visam muzejs nes gaismu. Kopš 1944. gada, kad Latvijai smagā un drūmā laikā dzima Madonas muzejs, tas nes gaismu plašai apkārtnei.
Valmieras muzeja pārstāve gaviļnieku salīdzināja ar pieredzes bagātu kolēģi, no kura var daudz mācīties, pie kura vienmēr patīkami atbraukt ciemos, jo Madonas muzejnieki rūpējas par konferencēm, zinātniskajiem darbiem un to, lai pētnieki šos darbus veiktu biežāk, vairāk un pamatīgāk. Dāvanā muzejs saņēma baltu galdautu ar vēlējumu – lai muzeja darbinieki galdautu izmanto ne tikai 4. maijā: – Dzīvojiet un strādājiet tā, lai jums vienmēr ir daudz darba, bet lai pietiek laika arī priekam un atpūtai.
Valkas muzeja kolēģi jubilāriem vēlēja izziņas un pētniecības garu, lai darbs nes gandarījumu un apmeklētājiem nezūd interese par muzeju.
Ērgļu novada R. Blaumaņa memoriālā muzeja „Braki" pārstāve Anna Kuzina atgādināja, ka arī „Braki" un „Meņģeļi" ir Madonas muzeja lolojums: – Pirms 60 gadiem kā Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja filiāle radās muzejs „Brakos". Kopā darbojāmies 50 gadu, līdz mūs atdeva Ērgļu novada pašvaldībai. Šobrīd briest atkal jauna administratīvi teritoriālā reforma, ceram, ka Madona mūs paņems zem saviem spārniem. Esam skaitliski mazs kolektīvs, jūsu ir vesels pulks. Jums ir divas krātuves, mums nav nevienas. Paldies Elzai Rudenājai, kas iedzīvināja Madonas muzeju, Līvijai Zepai, mūsu otrajai direktorei, un paldies Madonas muzejam par pamatīgumu.
Muzikālu sveicienu muzejam nesa Brāļu Jurjānu muzeja „Meņģeļi" vadītāja Ieva Vilnīte.
Jāņa Norviļa Madonas mūzikas skolas direktors Mārtiņš Bergs norādīja, ka muzejs dara to, ko veic arī mūzikas skola, – rīko koncertus: – Muzejā vienmēr skan laba mūzika, uzstājas labi mākslinieki. Jūs Madonā bijāt pirmie, mēs esam muzeja jaunākie brāļi, jo mūzikas skola dibināta gadu vēlāk. Ejat solīti pa priekšu, paldies par to!


27.09.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px