Trešdien, 4. septembrī, sasauktajā Madonas novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē tika izskatīti vairāki ar Madonas novada pašvaldības izpilddirektora vietnieka iecelšanu saistīti jautājumi.
Dome ar balsu vairākumu („pret" balsoja Madonas novada domes deputāts Andrejs Ceļapīters) nolēma: ar 4. septembri atbrīvot Āri Vilšķērstu no Madonas novada pašvaldības izpilddirektora amata, bet ar 5. septembri iecelt viņu Madonas novada pašvaldības izpilddirektora vietnieka amatā. Ar 5. septembri papildus saviem tiešajiem Madonas novada pašvaldības izpilddirektora vietnieka amata pienākumiem Ā. Vilšķērstam būs jāveic vakantā Madonas novada pašvaldības izpilddirektora amata pienākumi līdz jauna izpilddirektora iecelšanai amatā.
Protestējot pret izvēlēto risinājuma variantu, Madonas novada domes deputāts Andris Dombrovskis pirms balsojuma atstāja domes sēdi, uzsverot, ka ir vajadzīgs nevis jauns pašvaldības izpilddirektors, bet gan izpilddirektora vietnieks, kurš šos pēdējos divus gadus līdz nākamajām pašvaldību vēlēšanām strādātu izpilddirektora Āra Vilšķērsta vadībā, tādējādi dodot viņam iespēju izaudzināt sev jaunu vietnieku.
– Tāda vismaz bija mana vīzija, kad tika izveidota izpilddirektora vietnieka amata vienība, bet tas, kas notiek šobrīd, kad vienkārši ir jau sarunāts cilvēks ar kaut kādu pieredzi un kad mēs atkal ņemsim no kaut kurienes kaut kādus cilvēkus un liksim viņus uzreiz, kā saka, pirmajā vietā, Āri nostumjot malā, tas man nav pieņemams, es esmu kategoriski pret. Tā nedrīkst darīt, un tā nevajag darīt! Es šo savu protestu izrādīšu, pametot sēdi. Uzskatu, ka Ārim šobrīd jūs krietni darāt pāri, – paziņoja Andris Dombrovskis.
Jāstiprina izpildvara
Sēdes sākumā Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs
pamatoja, kāpēc domes ārkārtas sēdē tiek skatīts jautājums par pašvaldības izpilddirektora vietnieka iecelšanu, jo tika saņemts Ā. Vilšķērsta iesniegums.
– Esam veikuši izmaiņas pašvaldības administrācijā, vispirms izveidojot izpilddirektora vietnieka amata vienību, kas principā izrietēja no pašvaldībā veiktā audita galaziņojuma. Viens no ieteiktajiem prioritāri veicamajiem darbiem ir stiprināt izpilddirektora institūciju, papildinot to ar vienu vietnieka amata vienību. Esam diskutējuši arī par strukturālajām izmaiņām tieši izpilddirektora un viņa vietnieka pienākumu sadalē, tāpat nodaļu strukturālajās izmaiņās, nodaļu pārveidošanā. Attiecīgi grozījumi tika apstiprināti augusta domes sēdē. Izpilddirektora pienākumi tika sadalīti divās daļās. Viena daļa ir atbalsta bloks, ko esam izveidojuši un kurš ietver finanšu nodaļu, izglītības nodaļu, informācijas tehnoloģiju nodaļu, juridisko nodaļu, lietvedības nodaļu, dzimtsarakstu nodaļu un kārtībniekus. Otra daļa ir attīstības bloks, kas sevī ietver jaunizveidoto attīstības nodaļu, proti, projektu ieviešanas nodaļu, būvvaldi, pilsētas un pagastu pārvalžu vadītājus, sociālo dienestu, bāriņtiesu, līdz ar to izpilddirektora pienākumus, kā jau minēju, esam sadalījuši divās daļās, un daļu no šiem pienākumiem varētu veikt izpilddirektora vietnieks, – akcentēja Agris Lungevičs.
Viņš atzina, ka pašvaldības izpilddirektora Āra Vilšķērsta stiprās puses vairāk saistītas ar atbalsta bloku. Gadiem kopā strādājot, esot pārliecinājies par Āra zināšanām juridiskajā jomā, lietvedībā un citos jautājumos, kuros viņš ir iedziļinājies un ir ļoti zinošs.
– Esam ar Āri arī pārrunājuši, kā šos darbus pārdalīt un kā efektīvāk strādāt. Atbalsta bloku varētu atstāt viņa pārziņā, savukārt attīstības bloks, pagastu pārvaldes ietilptu izpilddirektora pienākumos un šim amatam tiktu meklēts cits darbinieks. Šādai pienākumu sadalei Āris ir piekritis, līdz ar to arī tapa lēmumprojekts par viņa iecelšanu izpilddirektora vietnieka amatā. Domāju, ka tas ir veids, kā viņa stiprās puses varam padarīt vēl stiprākas. Es uzskatu, ka būs ļoti labs rezultāts, – atzīmēja Agris Lungevičs.
Kāpēc šāds iesniegums
Madonas novada domes deputāts Andrejs Ceļapīters interesējās, kas Ā. Vilšķērstu ir tā motivējis uzrakstīt šādu iesniegumu, jo pirms tam par šādu notikumu pavērsienu nekas neesot liecinājis: visu laiku jau ticis runāts, ka tiks meklēts jauns
izpilddirektora vietnieks, nevis izpilddirektors.
– Izpilddirektora amatam ir tāda īpatnība, ka, ja klasiskā uzņēmumā vai citā veidojumā mainās darbinieki, vadība, darba devējs paliek tas pats, bet izpilddirektoram ir otrādi. Ja viņš nesadara neko pretlikumīgu, tad paliek amatā, bet mainās darba devējs. Prasības kā jebkuram darbiniekam, tai skaitā izpilddirektoram, nosaka darba devējs. Man piemīt tāda kā iekšēja godkāre, tas, ka vēlos savu darbu padarīt tā, lai pats būtu apmierināts un varētu lepoties ar savu padarīto. Ja es netieku galā ar visu to, kas no manis tiek prasīts, tad ir jāizdara kaut kādi secinājumi. Šai gadījumā –
dzīve iet uz priekšu, un, kā domes priekšsēdētājs nupat jau raksturoja, pienākumi, kas jāveic izpildvarai, ir plašāki, nekā es to viens pats spēju aptvert, līdz ar to tika izveidota otra amata vienība. Šie ir tie apsvērumi, kāpēc es vēlos palikt izpilddirektora vietnieka statusā, – savu izvēli skaidroja Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts.
Madonas novada domes deputāts Andrejs Ceļapīters pauda pārliecību, ka tādā gadījumā darba smagums tāpat būs jāiznes izpilddirektora vietniekam: – Ja paskatās tos pienākumus, kas atstāti izpilddirektoram, tad jau viņš, spriežot pēc amata pienākumu sadales, varēs kājas kūļāt, īpaši nesatraucoties, varēs vadīt pagastvečus, veikt dažas citas lietas un vēl izpilddirektora vietnieku vadīt.
Nepieskatīts lauciņš
Deputāta A. Ceļapītera viedoklim, ka nākamajam izpilddirektoram būs tikai jākūļā kājas, nepiekrita Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons, uzsverot, ka izpilddirektoram tiek atstāts viss nepadarītākais un smagākais darbs.
– Varbūt iepriekšējas divos gados no Āra tika mazāk prasīts to darīt, saprotot, ka ir jādara administratīvie darbi, kas ir primāri un prasa skrupulozu iedziļināšanos dažādos dokumentos un juridiskajās niansēs, kaut mums ir sava juridiskā nodaļa, bet izpilddirektors ir galvenā persona, kas nosaka lietu kārtību. Šis darbs ar pagastu pārvalžu vadītājiem, uz ko mums visvairāk aizrāda tieši auditori, ir absolūti nepieskatīts lauciņš. Es kā bijušais pagasta pārvaldes vadītājs varu pateikt (lai gan man skaitījās trīs priekšnieki) – tik brīvu vaļu nevienā citā darbavietā, kur esmu strādājis, neesmu izjutis, kā astoņus gadus būdams pagasta pārvaldes vadītājs, –
uzsvēra Ivars Miķelsons. – Tas pamatprincips, kā mēs darām, ir ļoti vienkāršs. Mēs ļoti ilgi diskutējam ar pārvalžu vadītājiem, saucot viņus kopā divas trīs reizes, lai viņi aizstāvētu pagastu budžetus – gan neatraidāmo sadaļu, gan investīcijas, gan plānošanu īstermiņā un ilgtermiņā, kad katra rūtiņa tiek aizrakstīta, katrs failiņš tiek sakārtots un izcīnīts ar dažādām emocijām. Pēc tam mēs iedodam šo budžetu un visu gadu, tā teikt, mierīgi kūļājam kājas. Un tad katrs pārvaldes vadītājs pēc savas saprašanas, godaprāta un spējām šo budžetu apgūst. Pēc tam pienāk nākamais gads, un tad skatāmies, kas ir atlikumā – o, viens ir pa nullēm; paldies Dievam, nav mīnusos, un arī neviena banka nav naudu apēdusi; bet vienam otram ir pārpalikums. Kad jautājam, kāpēc tas, pie tam bieži vien ievērojams, mums atbild –
nu, nesanāca, neizdevās, nevarēju, citiem vārdiem: nav ikmēneša atgriezeniskās saites, kā tiek izpildīti budžeti. Līdz šim šis darbs vairāk ir bijis uzticēšanās līmenī. Pagastu pārvalžu vadītāji ir apstiprināti, un tad nu mēs kā mākam, tā arī maunam. Diemžēl Ārim nav bijis fiziski laika tam nopietni pievērsties. Viņš kā ugunsdzēsējs ir reaģējis uz vadības tādiem norādījumiem, kad mēģinājis skatīties, ko tie pārvalžu vadītāji ir sabrūvējuši vai nav. Bieži vien rājiena vietā, kas prasītos, vai pat būtu jāizvirza jautājums par vadītāja nomaiņu, viņam, ņemot vērā, ka viņš ir lāga cilvēks un daudzus gadus ir kopā strādājis, neceļas roka viņus tā riktīgi papurināt. Vēl jo vairāk, ja mēs nākotnē domājam uz vairākām pārvaldēm atstāt vienu administrācijas vadītāju (īpašumu uzturēšanas nodaļas varētu būt katrā pagastā), nopietns darbs ir jāveic, izveidojot struktūru un izvērtējot, kurš pārvaldes vadītāja amatā paliek, kurš ne. Katrā ziņā es nepiekrītu tam, ka izpilddirektoram būs tikai kājas jākūļā. Viņam būs jāveic ļoti nopietns darbs.
Savukārt Madonas novada domes deputāts Andris Sakne uzmanību pievērsa gaidāmajai novadu reformai, uzsverot, ka tā ir neapturama. Viņu interesēja – kāda būs izpilddirektora institūcija, vai tiks respektētas visu novadu intereses. Patlaban izpilddirektors ir ne tikai Madonā, bet arī Ērgļos, Cesvainē, Lubānā, Varakļānos. Ā. Vilšķērsts skaidroja, ka viss sāksies no gala, līdzīgi kā 2009. gadā, kad jaunievēlētie deputāti pārvēlēs visas amatpersonas.
Madonas novada domes ārkārtas sēdē deputāti ar balsu vairākumu vienojās arī par Madonas novada pašvaldības izpilddirektora amata kandidātu pieteikšanās un izvērtēšanas kārtību, kā arī apsprieda prasības izpilddirektora amata kandidātiem.
06.09.2019.