Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs informē par aktualitātēm siltumapgādes projektos novada teritorijā: „SIA „Madonas siltums" šogad realizē četrus projektus siltumsaimniecībā, no tiem trīs ir pagastos: Barkavā, Aronas pagasta Kusā, Liezēres pagasta Ozolos, bet ceturtais – Madonas pilsētā."
Minētajos pagastos tiek uzstādīti jauni apkures katli, kas nodrošinās kvalitatīvus šķeldas katlumājas pakalpojumus iedzīvotājiem. Tā ir vērtīga investīcija nākotnei, jo nākamajos 15-20 gados būs vērtīgs un efektīvs siltuma avots, kas līdz šim ir sagādājis problēmas pagastu iedzīvotājiem.
„Madonas pilsētā vairākās ielās (Valmieras, Ziedu, Ievu, Liepājas, Strazdu, Dumpu, Lazdu, Vidus un Miera) iedzīvotājiem tiks izbūvēti siltumtīkli, radot iespēju šo ielu privātmāju iedzīvotājiem izmantot SIA „Madonas siltums" sniegtos pakalpojumus. Šis ir ilgi gaidīts projekts, ko pirms 2019./2020. gada apkures sezonas mums ir izdevies realizēt. Augustā paredzēts sākt vajadzīgos būvdarbus darba realizēšanai, līdz rudenim jāpabeidz.
Kopumā šie četri projekti (trīs katlumājas pagastos un siltumtrases Madonas pilsētā) ir četru miljonu apmērā, no kuriem aptuveni puse ir Eiropas Savienības fondu ietvaros apgūtā nauda, otra puse – kredīts, SIA „Madonas siltums" līdzfinansējums. Šīs ilgtermiņa investīcijas, īpaši lauku reģionos, ļaus siltuma tarifam (proti, maksai par siltumapgādi) noturēties vienlīdzīgam visā novada teritorijā. Tātad, ieguldot papildu naudu apkures katlu atjaunošanai un pagastu katlumājām ceļot efektivitāti, iedzīvotājiem minimalizējas risks cenu paaugstinājumam par ikmēneša siltumapgādi. Jaunajām katlumājām būs ievērojami zemāks enerģijas zudums, arī kurināmā apjoms, ko patērē, lai sasniegtu vajadzīgo siltumu, būs mazāks. Tādējādi veidosies ietaupījums, uz kā rēķina pašvaldība spēs noturēt salīdzinoši zemus siltumapgādes tarifus, lai nebūtu jāceļ iedzīvotājiem maksa par siltumapgādi," tā A. Lungevičs.
Pirms apkures sezonas sākuma uzrunāju arī SIA „Madonas siltums" valdes locekli Uldi Lielvalodi.
– Kā izdevās šiem projektiem piesaistīt ES fondu līdzekļus? Vai bija grūti izpildīt visas prasības šajā sakarā?
– Projektus, kas attiecas uz katlumājām četros pagastos – Barkavā, Aronas pagasta Kusā, Liezēres pagasta Ozolos un Dzelzavā -, kā arī siltumtrases uz Dzelzavas pagasta Aizpurvi un Madonas pilsētā sākām izstrādāt jau 2016. gadā. Viegli nebija, jo sastapāmies ar dažādām grūtībām. Pirmkārt, projektu sagatavošanas laikā būtiski mainījās projektu finansēšanas noteikumi, kas sākotnēji paredzēja pašvaldības līdzfinansējumu. Domes deputātu atbalsts (30% no kopējām projekta izmaksām) tika saņemts, bet Ministru kabineta noteikumu maiņa izslēdza šādu iespēju. Otrkārt, firma, kas veidoja projektu pieteikumus un tehniski ekonomiskos pamatojumus, neilgi pirms projektu iesniegšanas termiņa CFLA (Centrālā finanšu un līgumu aģentūra) bankrotēja, līdz ar to ātrā laikā mums pašiem nācās projektus izstrādāt līdz galam. Visi iesniegtie projekti konkursa kārtībā tika izvērtēti un apstiprināti, par to liels paldies domes deputātiem un maniem SIA „Madonas siltums" darbiniekiem.
– Investēt ilgtermiņā – vai tas nav riskanti?
– Pamatā šiem projektiem ir ekonomiskais aprēķins, kas tika izskatīts CFLA ietvaros. Visi iesniegtie projekti ir apstiprināti, kas pierāda, ka tie ir rentabli un pareizā izvēle, domājot par nākotni.
– Vai varam gaidīt, ka siltumapgādes tarifi pilsētā un pagastos saglabāsies tādi, kādi tie ir tagad?
– Mūsu mērķis ir strādāt ekonomiski, iespēju robežās samazinot ražošanas izmaksas. Pēc visu projektu realizācijas un izmaksu izvērtēšanas vērsīsimies Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā par vienota siltumenerģijas tarifa apstiprināšanu SIA „Madonas siltums" apkalpes teritorijā. Pēc pašreizējiem aprēķiniem, būtiskas izmaiņas tarifā nav paredzētas.
– Kādi ir nākotnes plāni – vai plānots centralizētos siltumapgādes pakalpojumus piegādāt vēl kādu noteiktu ielu iedzīvotājiem pilsētā, kur tas tagad nav pieejams?
– Sākoties jaunajam plānošanas periodam, cerēsim uz Eiropas Savienības Kohēzijas fondu atbalsta iespējām. Kad būs informācija par šāda atbalsta iespējamo saņemšanu, informēsim iedzīvotājus.
– Kā rīkoties, ja apkures sezonā iedzīvotāji novēro savā dzīvoklī/mājā problēmas?
– Jāvēršas pie savas mājas apsaimniekotāja. Mūsu atbildības robeža beidzas pie ievada siltummezglā.
Nobeigumā gribu novēlēt enerģiju un apzinību mūsu būvniekiem (SIA „P.M.G" – katlumāju projekti, SIA „LOKŠIRS" – siltumtrases Madonā) veikt savu darbu atbildīgi, kvalitatīvi un noteiktajos termiņos.
Tāpat vēlamies atvainoties iedzīvotājiem par sagādātajām neērtībām. Ceram uz iedzīvotāju sapratni. Ja ir kādi jautājumi, lūdzu sazināties ar SIA „Madonas siltums" administrāciju.
20.08.2019.