Atzīmējot desmit gadu jubileju, kopš Latvijā izveidots vienots Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), dienesta direktore Liene Cipule apbalvojusi vairāk nekā 100 dienesta darbinieku.
Apbalvošanas ceremonijā tika godināti tie darbinieki, kuri pērn īpaši sarežģītās situācijās darīja visu iespējamo, lai glābtu cilvēku dzīvības, kā arī tie, kuri ikdienā un daudzu gadu garumā savas zināšanas un enerģiju pašaizliedzīgi velta dienestam.
Apbalvojumi tika pasniegti vairākās nominācijās, tostarp: "Mūža ieguldījums", "Par nopelniem", "Par profesionalitāti", "Par ieguldījumu", "Par pašaizliedzību" un "Par ilggadību". Tos saņēma vairāk nekā 100 dienesta darbinieku no visas Latvijas – Rīgas, Preiļiem, Talsiem, Ventspils, Saulkrastiem, Jelgavas, Kuldīgas, Daugavpils, Rēzeknes, Cēsīm, Ogres, Dobeles, Madonas, Balviem, Tukuma, Aizputes, Skrundas, Liepājas, Krāslavas, Viļāniem, Jūrmalas, Cesvaines, Siguldas, Valkas, Smiltenes, Lubānas, Gulbenes, Aizkraukles un Bauskas.
NMPD galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Arita Freimane informēja, ka apbalvoto vidū ir mediķi, kuri strādājuši ļoti saspringtās un sarežģītās situācijās – glābuši dzīvību pacientam ar nozāģētu plaukstu, iznesuši no meža vīrieti ar smagu politraumu, kas gūta, krītot no koka, no klīniskās nāves atdzīvinājuši vīrieti pļavas vidū pēc infarkta lēkmes un citos gadījumos.
Tāpat profesionalitāte un pašaizliedzība novērtēta situācijās, kuras būtu grūti nosaukt par mediķu ikdienu. Piemēram, godināta mediķu rīcība, kad, ierodoties izsaukuma vietā, autobusa pieturā, brigāde atskārta, ka reanimācijas pasākumi jāveic pašu brigādes šofera tēvam. Uzteikts arī mediķu komandas darbs, kad šosejas malā mediķu automašīnā notikušajās dzemdībās izdevās izglābt divas dzīvības – priekšlaikus dzimušu bērnu un viņa māti.
Arita Freimane informēja, ka par profesionalitāti uzteikti gan brigāžu vadītāji, kuri ik dienu teicami organizē savas komandas darbu, glābjot ne viena vien pacienta dzīvību, gan operatīvo transportlīdzekļu vadītāji, kuri sniedz visu nepieciešamo atbalstu brigādei. Īpaši godināti arī tie darbinieki, kuri dienestam veltījuši savu mūžu, strādājot tajā vairāk nekā 25 gadus, kā arī tie, kuri ievada darbā jaunos kolēģus un mudina jauniešus kļūt par dienesta mediķiem.
Desmitgades ietvaros apbalvoti arī pieredzes bagāti ārsti, ārsta palīgi, vadītāji un dispečeri, kuru ieguldījums dienestā bijis neatsverams. Tāpat ar apbalvojumu paldies teikts dienesta sadarbības partneriem, tostarp medicīnas koledžām, slimnīcām un to uzņemšanas nodaļām, kā arī kolēģiem no citiem operatīvajiem dienestiem.
Pasniedzot apbalvojumus, dienesta direktore teica paldies par darbu brigāžu mediķiem, dispečeriem, operatīvo transportlīdzekļu vadītājiem, dienesta Specializētās medicīnas centra mediķiem un citu dienesta struktūrvienību darbiniekiem.
Apbalvojumu "Par ilggadību" šogad saņēma Dzintars Špuns, NMPD Vidzemes reģionālā centra Madonas brigāžu atbalsta centra operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītājs. Šo apbalvojumu saņem dienesta darbinieki, sasniedzot 25 gadu darba stāžu.
Atzinības rakstu saņēma divas Vidzemes reģionālā centra Madonas brigāžu atbalsta centra brigādes šādā sastāvā: Aija Silupa, vecākā ārsta palīdze; Velga Faltiņa, NM ārsta palīdze; Salvis Ozoliņš, operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītājs; Sandra Dauģe, NM ārsta palīdze; Kristīne Ieraga, ārsta palīdze; Māris Dreiškens, operatīvā medicīniskā transportlīdzekļa vadītājs.
Šo apbalvojumu piešķir par konkrētos gadījumos apliecinātu augstu profesionalitāti neatliekamās medicīniskās palīdzības organizēšanā vai nodrošināšanā īpaši kritiskās situācijās, spējot pieņemt tūlītējus un atbilstošus lēmumus, lai glābtu un saglabātu pacientu dzīvības.
Kā pastāstīja Arita Freimane, konkrēti šie Madonas NMPD darbinieki (sešu cilvēku komanda) pelnīti ieguva apbalvojumu, jo apliecināja augstu profesionalitāti palīdzības sniegšanā vīrietim, kuram pērn rudenī malkas sagataves laikā tika nocirsta plauksta. Mediķi šajā situācijā rīkojās nekavējoties un darīja visu iespējamo, lai saglābtu cilvēka traumēto roku, sniedzot palīdzību notikuma vietā un pa ceļam uz slimnīcu pie mikroķirurgiem Rīgā. Tādējādi plaukstu izdevās piešūt, un pacients jau visai drīz veiksmīgi atveseļojās, lai šā gada ziemā savas mājas pagalmā jau varētu tīrīt sniegu.
13.08.2019.