A/s "Madona" – mūsu rajona vienīgais olu ražošanas uzņēmums – pagājušajā gadā saražojusi 55,7 miljonus olu. Tas ir par 5 miljoniem olu vairāk nekā iepriekšējā gadā. Apgrozījums 2007. gadā sasniedzis 2,6 miljonus latu, kas ir vidēji par pusmiljonu latu vairāk nekā pērngad. Fermās putnu skaits mainās, bet uz šāgada sākumu fiksēts ap 170 tūkstošu dējējvistu, neskaitot jaunputnus. Uzņēmumā strādā 75 darbinieki.
A/s "Madona" valdes priekšsēdētājs Genādijs Jeršovs, jautāts par uzņēmuma pagājušā gada rezultātiem, uzsver: – Par atskaites posmu putnkopībā būtu jāuzskata nevis kalendārais gads, bet gads no ražas līdz ražai. Tas ir tāpēc, ka olu cena lielā mērā ir atkarīga no graudu un putnu barības cenas. Mēs tagad vēl nezinām, kāda cena būs jaunajai ražai, jo ievērojami kāpusi minerālmēslu cena, drīz palielināsies elektrības cenas, arī maksa par degvielu. Aizpagājušajā gadā graudus putnu barībai iepirkām vidēji par 60-62 Ls/t, pagājušajā gadā tie jau maksāja 100-150 Ls/t. Ražotājam nav viegli cenu pieaugumu uzminēt un pielāgoties.
Olu ražotājiem galvenais noieta laiks ir Lieldienas, kad jāapmierina pircēju lielais pieprasījums. Šogad tas būs iespējams, bet pagājušajā gadā vienlaikus sakrita Lieldienu laiks dažādām konfesijām, un olu ražotājiem tas bija saspringts pavasaris.
Olu cena ir palielinājusies
Olu ražotājs nav izņēmums, arī to skar inflācija, un olu cena ir palielinājusies. Piemēram, M kategorijas 10 olas no ražotāja nopērkamas par Ls 0,62. Attiecīgi veikalos cena ir lielāka.
Vaicāts par to, vai olu ražošanas pašizmaksa šogad ir prognozējama, Genādijs Jeršovs skaidro, ka cenas palielinās visam, arī darbinieki prasa lielāku algu. – Palielinoties olu cenai, tās pērk mazāk, jo arī iedzīvotāju pirktspēja ir ierobežota, un visu jau diktē tirgus. Bezgalīgi cenu nevar kāpināt, ir taču arī kādi griesti, un atradīsies ražotāji, kas piedāvās produkciju par lētāku cenu. Arī pēc Lieldienām neizpirktajām olām būs atlaides.
Vairāk lasiet laikrakstā STARS. 22.03.2008.
Autore: IVETA ŠMUGĀ