Tuvojas Līgosvētki un Jāņi, kas latviešiem jau izsenis bijuši vieni no lustīgākajiem, tradīcijām bagātākajiem svētkiem. – Kādas ir jūsu Jāņu svinēšanas tradīcijas un vai svinēsit arī šogad? – vakar vaicājām Madonā sastaptajiem cilvēkiem.
Ieva no Madonas: – Mums ģimenē ir mazs bērniņš, tāpēc šogad īpaši līgot neplānojam. Citus gadus gan kopā ar ģimeni un draugiem esam gan vainagus pinuši, gan dziedājuši, gan kurinājuši ugunskuru, gan paši sieru sējuši – kā jau Jāņos pieklājas.
Skaidrīte no Mārcienas: – Mēs vienmēr ļoti lepni svinam Jāņus – tāpēc ka dēls ir Jānis, znots Jānis, arī mazdēls. Visi sabrauc pie manis, un tad jau svinēšana iet vaļā. Pinam vainagus, dziedam līgodziesmas, kurinām ugunskuru. Jāņi mums ir vieni no jaukākajiem svētkiem.
Linards no Cesvaines: – Svinēsim kā jau vienmēr – mājās. Dēls mums ir Jānis. Viņš gan dzīvo Rīgā, ja jau atbrauks, tad jau svinēsim, kā pieklājas – gan sieru ēdīsim, gan alu dzersim.
Ruta no Madonas: – Parasti Jāņus svinam pie meitas Sandras ģimenes lokā. Mazmeitai draugs ir Jānis. Šogad jānoskatās „Skroderdienas", tas jau tādu svētku noskaņu dos. Neko jau īpaši grandiozi nesvinam, bet saulīti gan pie ugunskura sagaidām. Arī maltīte tradicionāla – siers, alus, šogad zemenes. Neko vairāk nevajag.
Viedokļus uzklausīja
BAIBA MIGLONE
19.06.2019.