26. aprīlī Madonā notika Novadu Grāmatu svētki, aicinot vienkopus pulcēties grāmatu izdevējus, grāmatu lasītājus, bibliotekārus un visu paaudžu interesentus.
Pirms astoņpadsmit gadiem Lauku bibliotēku atbalsta biedrības ilggadējās vadītājas Birutas Eglītes iedibinātā tradīcija ne visur Latvijā turpina savu gaitu. Prieks, ka Madonā Grāmatu svētku notikums neizsīkst, to novada bibliotēkas darbinieki kopā ar sadarbības partneriem dažādās mūsu pilsētas vietās – bibliotēkā, skolās, kinoteātrī „Vidzeme" – organizēja septiņpadsmito reizi.
Dienas rīts Madonas novada bibliotēkā vispirms ienācējus uzrunāja ar grāmatu komercizstādi, kurā ar plašu literatūras piedāvājumu piedalījās izdevniecības „Latvijas Mediji", „Zvaigzne ABC" un „Latvijas Grāmata". Ja arī atnākušie ne visi iegādājās kādu no jaunākajām grāmatām, bibliotekāri nu gan noskatīja un izvēlējās pat vairākas grāmatas savu lasītāju interesēm.
– Sveiciens Bibliotēku nedēļā, kas Madonā noslēdzas ar Grāmatu svētkiem, – sanākušos uzrunāja Madonas novada bibliotēkas pārstāve Daiga Puķīte, piebilstot, ka Bibliotēku nedēļas moto šogad ir „Bibliotēkas – dialogs ceļā uz pārmaiņām".
– Madonā šodien notiek daudz pasākumu – graviņā talko, jaunieši devušies uz Rīgu, zemnieki pulcējas savā pasākumā, pensionāri – savā, bet mums kā liels izaicinājums ir Grāmatu svētki, – svētku atklāšanā atgādināja bibliotēkas direktore Imelda Saulīte. – Tomēr redzam, ka interese ir, un mūsu novadā ir ļaudis, kuriem interesē kultūra, literatūra un grāmatas. Bibliotēka ir atvērta visiem, lai katrs varētu atrast to, kas vajadzīgs un saistošs. Grāmatu svētku programmā ir gan aktualitāte – publiskā diskusija un tikšanās ar autoriem, gan novitāte – profesionāla teātra izrāde. Bibliotēkā skatīsimies kamerizrādi par Zentu Mauriņu, un šāda iespēja mūsu iestādē būs pirmo reizi.
Tā kā otro gadu Latvijā norisinās Skaļās lasīšanas konkurss, Grāmatu svētku atklāšanā dzirdējām fragmentu no grāmatas „Vislabākās zāles", kas ir „Bērnu žūrijas" ekspertu nominēta grāmata, to nolasīja Madonas pilsētas vidusskolas 6. klases audzēknis Toms Gulbis, Madonas novada Skaļās lasīšanas konkursa uzvarētājs. „Iedodot savam bērnam lasīt grāmatas, tu palīdzi viņam izaugt par pieaugušo, kas spēj domāt," – apliecināja Toma sulīgais priekšnesums.
– Katra cilvēka dzīvē ir kāds stāsts, kas noticis ar viņu pirmo reizi. Tas ir pirmais vārds, pirmais solis, pirmā mācību stunda, pirmā mīlestība, pirmā darbavieta, kas ietekmējusi cilvēka likteni, – aizdomājās Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Zigfrīds Gora. – Katra atmiņā noteikti ir arī tāds salikums kā „pirmā grāmata". Iespējams, tā ir priekšā lasīta, dzirdēta grāmata, bet varbūt – paša izlasīta grāmata. Tā ir atvērusi pasauli, ko līdz šim neesam pazinuši, caur grāmatu esam iepazinuši to, ko nezinājām. Jaunas izjūtas – skaudras vai mīlestības pilnas, arī piedzīvojumu un ceļojumu pārpilnas. Tās ir zināšanas, kas bez grāmatām nebūtu uzzinātas.
Jo vairāk grāmatu izlasām, jo esam aizsargātāki un varošāki šajā diezgan sarežģītajā dzīvē. Prieks, ka novada cilvēki turpina rakstīt grāmatas, savukārt bibliotēkas rīkotie pasākumi liek novērtēt un atzīt šo grāmatu vērtību.
Pašvaldības vārdā tika sveikts Mētrienā dzimušais, Ļaudonā augušais dzejnieks un grāmatizdevējs Uldis Auseklis, kas šajā pavasarī saņēma balvu „Zelta ābele 2018" par mūža ieguldījumu grāmatniecībā. Līdz ar viņu tika sveikta Ulda Ausekļa grāmatas „Četras otas" māksliniece Signe Ērmane un redaktore Renāte Neimane.
30.04.2019.