Šogad aprit simt gadu, kopš 1919. gada 6. martā traģiskā sadursmē pie
„Airītēm" Kurzemē krita 1. latviešu atsevišķā bataljona komandieris
pulkvedis Oskars Kalpaks.
Godinot pulkvedi, šajā zīmīgajā datumā jau daudzus gadus notiek piemiņas pasākumi daudzviet Latvijā.
Šogad Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs, Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba priekšnieks un karavīri nolika ziedus pie pulkveža Oskara Kalpaka pieminekļa Rīgā. Savukārt O. Kalpaka muzejā un piemiņas vietā „Airītēs" piedalījās arī aizsardzības ministrs Artis Pabriks.
Tradicionāli 6. martā piemiņas pasākums notika arī pulkveža Oskara Kalpaka atdusas vietā Lubānas novada Visagala kapos.
Saulainajā, bet vējainajā dienā Oskara Kalpaka atdusas vietā pulcējās liels dalībnieku skaits.
Piemiņas pasākumu Nacionālo bruņoto spēku kapelāns Normunds Celmiņš iesāka ar klusuma brīdi, lai godinātu Latvijas karaspēka pirmo virspavēlnieku pulkvedi Oskaru Kalpaku, un aicināja vienoties kopīgā lūgšanā.
– Pirms simt gadiem Oskars Kalpaks krita kaujā pie „Airītēm". Šodien, atceroties un godinot viņu, pirmkārt, ir jāpadomā par to, ko viņš darīja un kādēļ cīnījās. Viņš bija cilvēks, kurš bija spējīgs uzņemties atbildību, jo tajā brīdī, kad 1918. gadā tika nodibināta Latvijas Republika, cīņa vēl bija tikai priekšā. Ja nebūtu Oskara Kalpaka, tad 18. novembris jeb Latvijas Republikas proklamēšanas diena paliktu maznozīmīga diena, jo viņš ticēja idejai par Latvijas valsti, spēja iedvesmot citus un bija gatavs ziedot savu dzīvību, – uzsvēra Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons. – Ir jāņem piemērs no Oskara Kalpaka, kas bija gatavs atdot savu dzīvību Latvijas labā. Vēlos novēlēt jaunsargiem iedvesmoties no pulkveža Kalpaka un ņemt viņu kā piemēru tam, kādā veidā mēs varētu būvēt Latviju un atstāt to nākamajām paaudzēm, un svinēt arī nākamās simtgades Latvijai.
Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes komandieris pulkvedis Mareks Ozoliņš uzrunājot teica: – Simt gadi mūsu Latvijas armijai, un simt gadi ir pagājuši, kopš Oskars Kalpaks ir kritis un guldīts zemes klēpī. Viņa devums tāpat kā Kārļa Zāles veidotais piemineklis – latvieša karavīra tēls granītā – būs mūžīgs. Viņš iedvesmoja pirmskara sabiedrību un iedvesmo sabiedrību arī mūsdienās. Brīvības cīņas nebija vieglas ne no militārā, ne politiskā viedokļa. Mēs saprotam, ka šī brīvība tika izcīnīta ar ieročiem rokās un šī valsts tika celta pašu spēkiem. Šīs uzvaras, ko mēs esam izcīnījuši, lai būtu brīva Latvija, ir svarīgi atcerēties. Un lai tās kalpo mums, mūsu nācijas pašapziņas uzturēšanai, tās mūs pavada ik dienu, domājot par stipru un plaukstošu valsti – mūsu Latviju!
Atjaunotās Latvijas Republikas pirmais Bruņoto spēku komandieris Dainis Turlais pie pulkveža Oskara Kalpaka atdusas vietas pateicās ikvienam – klātesošajiem jauniešiem, Madonas un Lubānas novada pašvaldībām par rūpēm, atmiņām, kas vairo Oskara Kalpaka piemiņu.
– Tā nav tikai pulkveža Oskara Kalpaka piemiņa, bet gan piemiņa valstij, mūsu tautai. Ir tūkstošiem karavīru, valstsvīru, bet nav tik daudz, kurus mēs atceramies simt un vairāk gadu. Ir kas tāds, kas iemiesojas kādā cilvēkā un ļauj darīt to, kas izšķir tautu likteņus, – tāds bija Oskars Kalpaks. Tieši tāpēc mēs, latviešu tauta, viņu atceramies, jo, pateicoties viņam kā pirmsācējam, kas uzņēmās drosmi, atbildību un sauca kaujās sev līdzi, par spīti apstākļiem, tika panākts rezultāts. Paldies visiem par to, ka mēs atceramies, pieminam, godinām savas valsts varoņus, atceramies Oskaru Kalpaku, kas no Brīvības cīņu sākuma līdz brīdim, kad atdeva savu dzīvību, atstāja vēsturiskus, īsus uzliesmojumus, bet tik spēcīgus, ka mēs pārliecinoši stipri jūtamies savā zemē. Un tādiem mums ir jābūt ne tikai simt gadu, bet mūžīgi, – norādīja Dainis Turlais.
Pulkveža Oskara Kalpaka fonda valdes locekle Edīte Zaube atgādināja, ka katru gadu atceres pasākums Visagala kapos tiek organizēts, lai atcerētos pulkvedi, viņa sīkstumu, attieksmi pret dzimteni, mīlestību pret Latviju.
– Oskaram Kalpakam varonība un sīkstums ir palīdzējuši vienmēr. Arī kļūstot par valsts varoni. Bet kas ir varonība šodien? Varonība ir vērtībās, ko mēs apzināmies, par kurām runājam un kuras cienām. Oskars Kalpaks bija un vienmēr būs īpaša personība, – uzsvēra Edīte Zaube.
– Mēs godināsim savās sirdīs un prātos pulkvedi Oskaru Kalpaku, ja mīlēsim, kopsim un sargāsim savu valsti, – pēc ziedu nolikšanas pie pieminekļa ar šādiem vārdiem piemiņas pasākumu noslēdza kapelāns Normunds Celmiņš.
Piemiņas pasākumā Visagala kapos piedalījās Aizsardzības ministrijas, Latvijas Nacionālo bruņoto spēku, Oskara Kalpaka piemiņas fonda, Lubānas novada pašvaldības, Madonas novada pašvaldības, Latviešu virsnieku apvienības pārstāvji, Nacionālo bruņoto spēku orķestris, Zemessardzes 25. kājnieku bataljona karavīri un zemessargi, jaunsargi, kā arī skolēni no kaimiņu novadiem.
08.03.2019.