Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Valentīndienā Mārcis Auziņš koncertēs Madonā

INESE ELSIŅA

Autors • 11.02.2019.

Valentīndienā Mārcis Auziņš koncertēs Madonā
Burtu lielums

Latviešu ģitāras virtuozs un daudzu mūzikas skaņdarbu aranžētājs Mārcis Auziņš uzsācis koncerttūri Latvijas pilsētās, un viena no pirmajām pieturām, kur viņš piestās, būs dzimtā pilsēta Madona.

14. februārī jeb Valentīndienā esam aicināti uz Madonas kultūras namu, kur notiks Mārča Auziņa solo koncerts „Aizrautība".

Ir liels izaicinājums un reizē unikalitāte, kad tikai viens mākslinieks ar savu priekšnesumu vairāk nekā stundas garumā (šajā gadījumā – ar ģitārspēles virtuozitāti) spēj noturēt skatītāju uzmanību. Mārcis Auziņš ir viens no nedaudzajiem Latvijas mūziķiem, kas to spēj. Par to pārliecinājāmies 2017. gada 8. martā, kad viņš Madonā viesojās ar pirmā solo albuma koncertpriekšnesumiem.
Šobrīd klajā nācis otrs albums – „Aizrautība", kurā apkopoti paša mūziķa komponētie skaņdarbi, kas tapuši pēdējo divu gadu laikā, plus divas kaverversijas – V. Krieviņa skaņdarbam „Meitenei kafejnīcā" un I. Kalniņa „Dūdieviņš". Otrajam albumam dots nosaukums „Aizrautība", kas ir Mārča Auziņa vadmotīvs, radot un atskaņojot mūziku.
– Šoreiz albuma atvēršana notika Rīgā, kur apmeklētāju parasti ir visvairāk, – komentē Mārcis.
– Līdz ar to atbildība bija divtik liela. Publika koncertu uzņēma ļoti labi, cilvēki noslēgumā nāca klāt un teica atzinīgus vārdus par manis radītajām kompozīcijām. Koncertā gan spēlēju ne tikai savas kompozīcijas no jaunā albuma, bet arī daudz brīnišķīgu skaņdarbu, ko radījuši izcili meistari, tai skaitā Raimonds Pauls.
Jautāts par mūzikas instrumentiem, Mārcis atbild, ka viņa rīcībā ir daudzi jauni mūzikas instrumenti:
– Esmu iegādājies akustisko baritona ģitāru, kas Baltijā ir vienīgā, spēlēju arī instrumentus, kas pasaules mūziķu praksē pielāgoti tieši solo spēlēšanai. Bez tam šoreiz neizmantoju elektrisko ģitāru, pārsvarā viss balstīts uz akustisko mūziku. Grūtākais ir izveidot aranžiju, lai nekas skaņdarba izpildījumam nepietrūktu. Grūtums ir atrast ģitārā maksimālo mūzikas izteiksmes līdzekļu gammu, tai skaitā perkusijas, lai parādītos iespējami plašs krāsu spektrs. Lai to varētu paveikt, protams, jāpavada garas stundas mēģinājumos, jāizjūt publika un jāspēj ļauties atbrīvotības mirklim.
Lai gan skološanos augstās skolās Mārcis ir pabeidzis, viņš ģitāru spēlē līdz pat astoņām stundām dienā, neslēpjot, ka tas ir vienīgais veids, kā muzicēšanā panākt brīvību. Nereti jaunas idejas mūziķis pasmeļas arī interneta vidē, atzīstot, ka jāprot vajadzīgo atlasīt, jo informācijas ir daudz. „Sēdēt Latvijā un domāt, ka esam mūzikas karaļi, nebūtu pareizi, tāpēc sekoju, kas manā lauciņā notiek pasaulē. Kādas ir tendences, kas notiek Eiropā, Amerikā, uz kurieni ved mūzikas industrija. Ir jādomā globāli, tas ir priekšnoteikums paša izaugsmei."
Mārcis pēdējo gadu laikā divreiz viesojies arī Amerikā, kur sniedzis koncertu Daumanta Kalniņa kvinteta sastāvā, kā arī savu solo koncertu. „Man šī valsts patīk, tā dod apziņu, ka viss ir liels, cilvēku ir daudz un arī mūziķu ir pārpārēm. Līdz ar to pārņem pozitīvas konkurences apjausma, gribas samēroties ar pasaules mūziķiem."
Mārcis piebilst, ka mūzika ir ļoti subjektīva lieta, tā nav sports, kas izvērtē un pasaka, kurš ir pirmais vai otrais. „Galvenais ir regulārs darbs, ikdienas spēle. Ļoti daudzi jaunās paaudzes mūziķi trenējas garas stundas, jo pakausī jūt pasaules elpu. Un tas ir pareizi. Viņi kļūst par sava darba profesionāļiem salīdzinoši agrā vecumā. Tik daudz laika ikdienas spēlēšanai pārdesmit gadu iepriekš mūziķi neveltīja. Viņiem nebija pieejama pasaules informācija, un pie labiem mūzikas instrumentiem viņi arī tika tikai pusmūžā."
Tā kā Madonā Mārcis būs Valentīndienā, viņš pasmaida, ka īpašu dziesmu, protams, veltīs mīlniekiem. Taujāts par draudzeni Lieni, vai viņa būs līdzās, mūziķis atklāj: – Liene Latvijā ir ļoti pieprasīta horeogrāfe, šai dienā opernamā viņai būs pirmizrāde. Radošām personībām tā mēdz būt, bet tas ir tikai normāli. Turklāt koncerts man primāri ir darbs ar augstu atbildības pakāpi, tāpēc izklaidei vietas tajā nav. Privātajai dzīvei lai paliek mājas.
Skatītāju rindās Mārcis vēlas redzēt gan savus vecākus, skolotājus, gan draugus un paziņas. „Madonā esmu nodzīvojis ilgus gadus, vienmēr koncertos arī ieraugu pazīstamos. Tas liek justies nostalģiski, tas ļoti aizkustina. Līdz ar to sirsnīgi aicinu visus madoniešus, jo šis koncerts būs īpašs arī man pašam."
Atvadoties Mārcim jautāju par darbiem, kas tiek veikti paralēli koncerttūrei. – Biju nolīgts par atbildīgo personu „Muzikālajā bankā", šonedēļ ir paredzama uzstāšanās Briselē, līdz marta beigām jāsaraksta pasūtījuma darbs akadēmiskās mūzikas laukā – skaņdarbs ģitārai un kamerorķestrim „Sinfonietta Rīga", rudens pusē kā solistam būs koncerti kopā ar Latvijas Radio bigbendu, tā ka ir darba pilnas rokas, – atklāj Mārcis Auziņš, piebil­stot, ka, iespējams, strādā par daudz, lai gan studiju gados ritms esot bijis vēl intensīvāks.


12.02.2019.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px