Madonas novads jau izsenis izcēlies ar spēcīgiem un aktīviem dambretistiem, kā arī ar daudzām un dažādām sacensībām ik sezonu.
Republikas sporta veterānu spartakiādēs madonieši startēja pat ar divām komandām un vienmēr iekļuva labāko sešniekā, dodot ieskaites punktus novadam komandu vērtējumā. Taču pēdējos gados novads "iztiek" ar ieskaitēm riteņbraukšanā, slēpošanā un jo kupli – volejbolā. Un dambretistu līdzdalība vairs nav obligāta. Tāpat pirms gadu desmitiem tika noskaidroti uzvarētāji dambretes ātrspēlē, kā arī kolektīvu komandām, kur katrā cīnījās divas dāmas un četri kungi. Vai tad tagad starp pagastiem nevarētu noorganizēt ko līdzīgu, kaut vai ar mazāku sastāvu (1+2)? Bet nav ieinteresēto, vajadzīgi organizatori, un ir vēl citas likstas. Vai iztiksim tikai ar jauniešiem – skolēniem, kuri pārņēmuši stafeti un cīnās jo aktīvi. Bet vidējās paaudzes trūkst, un seniori "izklīduši" – Zelma Svilāne, Vija Ritiņa, Aiga Priedniece, Aina Ivanova, Dzintara Birne, Ilga Treimane, Valdis Mass, Aivars Briedis, Rudolfs Kalniņš. Tāpat "izklīst" arī pasākumi novadā, un, lai kaut cik uzturētu sportisko formu, dambretistiem jālūdz iespēja "uzspēlēt" pie kaimiņiem. Daudzus gadus "izlīdzēja" ik mēnesi viļānieši, līdz "mainījās valdība". To pašu dara gulbenieši, ik gadu aicinot uz līdzdalību novada atklātā čempionāta seriālā. Te madonieši "nepaliek arī tukšā", izcīnot pat medaļas. Arī šā gada Gulbenes novada atklātajā dambretes čempionāta seriālā starp 27 dalībniekiem 14 bija no Madonas novada. Novembrī notika seriāla trešā, noslēdzošā, kārta, un par kaimiņu novada čempionu kungiem kļuva dzelzavietis Jāzeps Juhnevičs, bet jauniešiem – Liezēres pagasta skolniece Signe Lāsma Strazdiņa. Dāmu grupā viss medaļu komplekts aizceļoja pie liezērietēm – Vinetas Mikovičas, Valdas Kalniņas un Sandras Briedes. Bronzas medaļai ar tikai diviem startiem pietika Dzelzavas skolniecei Dinai Juhnevičai, jo uz izšķirošo kārtu neieradās viņas potenciālie konkurenti no Liezēres – Jevgenijs Stepanovs, Terēze un Jēkabs Stepiņi, kā arī dzelzaviete Estere Mizuka, kuras skolasbiedrene Amanda Švirkste tika pat pie sudraba medaļas. Ar ceturto vietu samierinājās saikavietis Mārtiņš Šulmanis, bet astoto – liezērietis Uldis Maršāns. Uzslavas vērts ir Signes Lāsmas Strazdiņas veikums – sestais labākais kopējā konkurencē.
Kaut arī šī sezona sākās agrāk kā citas – jau ar Barkavas pagasta un Mārtiņa Šulmaņa ceļojošā kausa senioriem izcīņu augustā un republikāniskā mēroga sacensībām Degumniekos septembrī, turpinājuma nav, un madoniešus atkal gaidīs gulbenieši pilsētas sporta centrā janvāra otrajā sestdienā (12.). Organizatoru trūkuma un citu dažādu likstu dēļ netiek sastādīts kalendārais plāns visai sezonai, un savas iespējas izmanto skolu jaunatne, izvēloties piemērotākos datumus savām sacensībām. Bet pieaugušajiem? Pirmoreiz nenotika republikāniskās Kalsnavas pagasta kausu izcīņas sacensības komandām, kur pirms gada uzvarētāju laurus plūca liezēriešu kuplā un saliedētā komanda, bet individuāli pie 10 medaļām tika šīs komandas dalībnieki. Ar nepacietību tika gaidīts starts arī Mārcienas pagasta atklātā čempionāta seriāla 10 kārtās, kurās piedalījās pat viļānieši, kā arī Valdis Mass. Taču tas šoziem nenotiks nemaz. Vienīgais pozitīvais piemērs pieminams par Dzelzavu, kur pagasta atklātais čempionāts tika sarīkots pirmo reizi. Lai gan nav tik traģiski kā ar šahu, taču uz iznīkšanas pusi tas viss velk.
12.12.2018.