Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Namsaimniekā mainīsies vadība

ŽEŅA KOZLOVA

Autors • 03.12.2018.

Namsaimniekā mainīsies vadība
Burtu lielums

Madonas novada pašvaldības attīstības un finanšu komitejas kārtējās sēdes informatīvajā sadaļā pēc Madonas novada domes deputāta Andreja Ceļapītera priekšlikuma tika iekļauts jautājums par SIA „Madonas namsaimnieks" (Namsaimnieks) iespējamo vadības maiņu.

Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs apstiprināja, ka ir saņemts SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekļa Osvalda Lucāna iesniegums par darba attiecību izbeigšanu ar šāgada 30. decembri un tiek plānots to arī izdarīt. Iesniegums neesot atsaukts, līdz ar to pašvaldībai ir attiecīgi jārīkojas.

Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks, pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvis Ivars Miķelsons uzsvēra, ka tiks izveidota kandidātu nominēšanas komisija SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekļa amatam, uzsverot, ka ar Osvaldu Lucānu ir bijušas vairākas sarunas, pārrunājot ar viņu arī darba turpināšanas iespējas. Tas tika darīts, ņemot vērā, ka O. Lucāns nebūt nav sliktākais vadītājs un viņa iesniegums neizvērtējot netika pieņemts. Taču pie kopsaucēja neesot nonākuši.

Izveido darba grupu
Savukārt kārtējā Madonas novada domes sēdē pagājušajā ceturtdienā domes priekšsēdētāja vietnieks, pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvis „Madonas namsaimniekā" Ivars Miķelsons jau informēja, ka, pamatojoties uz SIA „Madonas namsaimnieks" vadītāja Osvalda Lucāna iesniegumu par noslēgtā pilnvaru līguma pārtraukšanu ne vēlāk kā 2018. gada 30. decembrī, saskaņā ar Latvijas likumdošanu un apstiprinātajiem Madonas novada pašvaldības noteikumiem Nr. 3 „Par valdes un padomes locekļu amata kandidātu nominēšanu Madonas novada pašvaldības kapitālsabiedrībās" ir tapis rīkojums par komisijas izveidi SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekļa kandidāta nominēšanai un izvērtēšanai. Par komisijas vadītāju iecelts Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts, bet komisijā iekļauti domes deputāti – Andrejs Ceļapīters, Artūrs Čačka, Antra Gotlaufa, Rihards Saulītis, Aleksandrs Šrubs, Kaspars Udrass.
Atbilstīgi izdotajam rīkojumam komisijai uz pirmo sēdi ir jāsanāk šāgada 4. decembrī, tātad šodien, lai saskaņā ar likumdošanu izvirzītu pretendentiem profesionālos un kompetences kritērijus, noteiktu pieteikšanās termiņu un kārtību. Deputāti vienojās arī par pirmās sēdes laiku – tās sākums pulksten 10.

Atklāj redzējumu
Izveidotās kandidātu nominēšanas komisijas loceklis, Madonas novada domes deputāts Andrejs Ceļapīters, ņemot vērā, ka pirmajā sēdē nevarēs piedalīties, iepazīstināja ar savu redzējumu pašvaldības uzņēmumu strukturālajām izmaiņām.
– Manā skatījumā, ir jāizmanto katra iespēja tās veikt. Šī, manuprāt, ir diezgan unikāla situācija, kura diez vai tuvākajā laikā atkārtosies. Ņemot vērā to, ka acīmredzot mūs gaida administratīvi teritoriālā reforma un Madonas novads kļūs par bijušā rajona mēroga pašvaldību (iespējams, ar dažām korekcijām), ir jāapsteidz laiks un mums arī komunālajā saimniecībā jāpabeidz reformas, kad specializētie uzņēmumi „Madonas ūdens" un „Madonas siltums" atbildētu katrs par savu jomu, bet Namsaimnieks nākotnē visa novada teritorijā – par namu apsaimniekošanu, atkritumiem. Jāievērtē arī tas, kas patlaban ir izveidots pie „Bērzaunes komunālā uzņēmuma", ņemot vērā tā vadītāja izglītību un kompetenci karjera un ceļu uzturēšanas lietās. Arī šie jautājumi varētu būt apsaimniekošanas uzņēmuma pārziņā pēc tam, kad, veicot strukturālo izmaiņu, tiktu sapludināti Namsaimnieks un „Bērzaunes komunālais uzņēmums" – vismaz man ir tāds priekšlikums. Iespējams, šajā mirklī šo jautājumu nevajadzētu pārāk globalizēt, ļaujot darbu turpināt SIA „Kalsnavas komunālais uzņēmums" ar nosacījumu, ja tas spēj pašfinansēties un neiekrist parādos, kā tas bija komunālo uzņēmumu gadījumā Aronas un Sarkaņu pagastā. Sapludinot „Madonas namsaimnieku" ar „Bērzaunes komunālo uzņēmumu", Namsaimniekam neraksturīgās funkcijas – siltumu un ūdeni – nododot specializētajiem uzņēmumiem – „Madonas ūdenim" un „Madonas siltumam", mēs iegūtu vienu daudz spēcīgāku vienību, turklāt ar spēcīgiem kadriem, speciālistiem un kompetentu uzņēmuma vadītāju. Man nav pretenziju pret ilggadējo SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" vadītāju Māri Beloragu, kam tādā gadījumā vajadzēs pārkārtoties no salīdzinoši maza uzņēmuma, kurā visi darbi notiek viņa uzraudzībā, uz daudz lielāka kolektīva vadību, – akcentēja Andrejs Ceļapīters.
Viņš pauda pārliecību, ka piedāvātais risinājums arī gaidāmajā pašvaldību teritoriālajā dalījumā nākotnē kontekstā būtu visoptimālākais.
– Paši zināt, cik grūti ir atrast kompetentu vidējā posma vadītāju, kur nu vēl vadītāju tik specifiskā uzņēmumā kā „Madonas namsaimnieks", kad jābūt gan izglītībai, gan pieredzei namu apsaimniekošanā. Pieļauju, ka to var arī izdarīt, bet paies gads, pusotrs vai divi, kamēr šis cilvēks niansēs apgūs šo jomu, – piebilda Andrejs Ceļapīters.
Madonas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons informēja, ka izveidojusies situācija ir pārrunāta ar SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" vadītāju Māri Beloragu, bet atbalsts nav saņemts ne idejai par abu uzņēmumu apvienošanu, ne arī iespējai savienot abu uzņēmumu vadīšanu līdz brīdim, kamēr tiek atrasts pietiekami labs kandidāts „Madonas namsaimnieka" valdes locekļa amatam.
M. Belorags neredzot iespēju saraustīt ne Namsaimnieku, ne „Bērzaunes komunālo uzņēmumu", kurš nebūt vairs nav mazs uzņēmums, jo beidzamajos gados ir paplašinājis savu darbību un, iespējams, šogad tam apgrozījums būs tikpat liels kā Namsaimniekam.

Aicina pārdomāt priekšlikumus
Madonas novada domes deputāts Andrejs Ceļapīters arī pēc šiem argumentiem palika pie sava, uzsverot, ka izteiktais priekšlikums nopietni jāizvērtē. Arī Madonas novada domes deputāts Andris Dombrovskis pauda, ka ideja pēc būtības nav slikta un pie tā ir jāpiestrādā.
Savukārt Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs atzīmēja, ka pēc Madonas novada izveides astoņu deviņu gadu garumā pie strukturālām izmaiņām, reorganizējot komunālo pakalpojumu uzņēmumus pagastos, ir jau strādāts, paplašinot „Madonas ūdens", „Madonas siltuma" un „Bērzaunes komunālā uzņēmuma" apkalpes zonas.
– Vienīgais solis, ko neesam izdarījuši, ir SIA „Kalsnavas komunālais uzņēmums" pievienošana „Bērzaunes komunālajam uzņēmumam", pārējās ieceres ir īstenotas. Piedāvātā Namsaimnieka un „Bērzaunes komunālā uzņēmuma" sapludināšana ir pavisam cits risinājums nekā iepriekš izstrādātā stratēģija, pie kuras līdz šim esam strādājuši. Māris Belorags un viņa vadītā SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" strādā labi, līdz ar to tas ir atklāts jautājums, vai ir vajadzīga šī uzņēmumu un Namsaimnieka sapludināšana, – uzsvēra Agris Lungevičs.
A. Ceļapīters gan piebilda, ka šādā formātā Madonas novada pašvaldība līdz šim strādājusi, kamēr nebijis zināms, ka tiks veikta jauna novadu reforma. Izveidojot jauno teritoriālo formātu, esot pilnīgi skaidrs, ka būs daudz darāmā un jau tagad ir jāsāk tai gatavoties, pilnveidojot strukturālās vienības pašvaldībā.
Madonas novada pašvaldības izpilddirektors, izveidotās komisijas priekšsēdētājs Āris Vilšķērsts aicināja deputātus līdz 4. decembrim pārdomāt gan A. Ceļapītera priekšlikumu, gan arī savus priekšlikumus, lai varētu pieņemt lēmumu, kā rīkoties attiecībā uz SIA „Madonas namsaimnieks" valdes locekļa kandidāta nominēšanu un izvērtēšanu.


04.12.2018.

 

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px