Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Reklāma — × 150 px

Palīdzēt citiem – dzīves svarīgākais uzdevums

AGRITA NUSBAUMA-KOVAĻEVSKA

Autors • 22.11.2018.

Palīdzēt citiem – dzīves svarīgākais uzdevums
Burtu lielums

Novembra sākumā biedrība „Mēs saviem bērniem" svinēja apaļu jubileju – 20 pastāvēšanas gadus. Tā apvieno Madonas reģiona ģimenes, kurās ir bērni un jaunieši ar dažādiem funkcionālajiem traucējumiem. ELITA BADŪNE biedrībā kādu laiku darbojās kā biedrs, bet kopš 2011. gada ir biedrības „Mēs saviem bērniem" valdes priekšsēdētāja.

Elita Badūne biedrībā iesaistījās tādēļ, ka arī viņas ģimenē bija bērns ar īpašām vajadzībām. Viss sākās ar deju kolektīvu „Mazais cilvēciņš". Lai aktīvi noritētu biedrības darbība, bija nepieciešams finansējums, un Elita ar lielu apņemšanos un gribasspēku iesaistījās tā piesaistīšanā. Kā viņa pati atzīst, tieši līdzdarbošanās bija iemesls, kāpēc, laikam ejot, viņa tika ievēlēta par valdes priekšsēdētāju.

„Palīdzēt citiem – mana misija"
„Biedrības biedri atzinīgi novērtēja manas spējas, apņēmību, uzdrīkstēšanos un ievēlēja par biedrības vadītāju. Tas man bija liels pārsteigums, kaut gan jau kopš agras bērnības patika palīdzēt citiem, iesaistīties dažādās aktivitātēs. Darbs biedrībā ir brīvprātīgais darbs, un uzskatu, ka tā ir mana dzīves misija. Jutos novērtēta un atbalstīta. Līdz ar to aktīvāk pievērsos biedrības pilnveidošanai un attīstībai. Šis amats uzlika arī lielu atbildību, jo, kļūstot par vadītāju, es kļuvu atbildīga gan par biedrību, gan tās biedriem, par pasākumu organizēšanu. Ir jāieklausās un jāizprot vecāki, viņu vēlmes un vajadzības, jāatrod pareizie risinājumi situācijām. Biedrības pirmsākumos darbojās deju kolektīvs „Mazais cilvēciņš", bet šobrīd tiek sniegti arī dažādi sociālie pakalpojumi bērniem, jauniešiem ar dažādiem funkcionālajiem traucējumiem un viņu ģimenēm. Darbs ir kļuvis atbildīgāks. Sākumā likās, ka viss ir ļoti vienkārši, ka šo darbu var veikt bez jebkādām problēmām, bet, biedrībai attīstoties, saskāros arī ar šķēršļiem un sapratu, ka nemaz tik vienkārši nav. Ir jāiegulda liels darbs, lai viss tiktu saplānots, jo tam ir būtiska nozīme.
Uzņemoties atbildību par biedrību un tās biedriem, mazāk uzmanības saņēma mana ģimene. Esmu cilvēks, kurš velta sevi darbam pilnībā. Manī ir apziņa, ka ir jādara, līdz ar to ģimene palika otrajā plānā. Šobrīd ģimene ir pieņēmusi manu misiju un atbalsta, jo zina, ka arī biedrība „Mēs saviem bērniem" ilgo gadu laikā ir kļuvusi par manu lielo ģimeni. Cenšos darīt darbus tā, lai visi ir apmierināti. Ja esmu ko uzņēmusies, tad man tas ir jāizdara, neraugoties uz to, cik grūti vai viegli tas ir. Lai gūtu labākus rezultātus un ņemtu vērā ieteikumus un kritiku, organizēju sanākšanas, kad kopā apspriežam vajadzības, plānojam darbus, pasākumus. Manuprāt, ir svarīgs arī komandas darbs."

Ir jāmainās sabiedrībai
„Kopš 2014. gada uzsākām sniegt sociālos pakalpojumus, līdz ar to biedrība darbojas sešas dienas nedēļā, lai šos pakalpojumus saņemtu ikviens, kam tie ir nepieciešami. Pateicoties Madonas novada pašvaldības un pirmsskolas izglītības iestādes „Saulīte" kolektīva atbalstam, ieguvām telpas, lai turpinātu biedrības darbību un virzītos uz jauniem mērķiem. Tā kā organizācijā darbojas ģimenes, kurās ir bērni un jaunieši arī ar kustību traucējumiem, ļoti svarīgi ir pielāgot un sakārtot apkārtējo vidi tā, lai var strādāt produktīvi. Liels atbalsts biedrības izaugsmei ir iespēja rakstīt dažādus projektus, pateicoties tiem, ir labiekārtotas telpas, bērniem un jauniešiem ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem ir iespēja saņemt sociālos pakalpojumus. Lai sasniegtu vēlamos rezultātus, pakalpojumiem jābūt regulāriem un ilgtermiņā. Nedrīkst aizmirst, ka arī vecākiem ir jādarbojas ar bērnu mājās. Speciālisti izvērtē, dod norādījumus. Ir jābūt labai sadarbībai savā starpā bērnam, speciālistam un vecākiem. Tas palīdz gūt labākus rezultātus.
Atbalstu, pieredzi gūstu arī, sadarbojoties ar citām biedrībām. Lai veidotu saikni, sadarbību, piedalāmies viņu organizētajos pasākumos, aicinu ciemos pie mums uz Madonu. Ja nepieciešams, lūdzu padomus, uzklausu, izsaku savu viedokli. Atbalstam ir būtiska nozīme gan ikdienas darbos, gan sarežģītākās dzīves situācijās.
Biedrībā ir iesaistījušās 35 ģimenes no Madonas reģiona. Pamatdarbus biedrībā veicam divatā, bet, paplašinot redzesloku, attīstot iespējas, darbu ir kļuvis vairāk, grūtāk ir ar visu tikt galā, tāpēc īpaši tiek novērtēts katrs cilvēks, kas aktīvi piedalās biedrības darbā, palīdz un atbalsta. Iesaistīties var ikviens, kam ir vēlēšanās. Attīstoties biedrībai, paplašinoties darbības apjomam, ļoti ir nepieciešams līdzcilvēku atbalsts. Ļoti svarīga ir arī sapratne no apkārtējiem, kas diemžēl ne vienmēr veidojas pozitīvi. Cilvēki, kuri nav saskārušies ar bērniem un jauniešiem ar funkcionāliem traucējumiem, diemžēl neizprot, cik tas ir smags darbs ģimenei, un neizprot šīs īpašās vajadzības un to nozīmi cilvēku ikdienā. Ja nebūs šāda atbalsta, ko šobrīd sniedz biedrība, cilvēki „izdegs", kļūs neiederīgi sabiedrībā. Sabiedrība joprojām nespēj pieņemt cilvēkus ar invaliditāti. Tāpēc biedrība cenšas integrēt šos cilvēkus, organizējot pasākumus, dažādas nometnes un aktivitātes. Kopāsanākšana ir ļoti svarīga un nepieciešama.
Skumji, ka sabiedrība neapmeklē pasākumus, kuros piedalās cilvēki ar īpašām vajadzībām. Īstenībā viņi ir ļoti apdāvināti un radoši. Diemžēl viņu talanti netiek novērtēti. Visiem ir jābūt līdzvērtīgiem. Sabiedrībai ir jāmainās un jāpieņem cilvēki ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem. Ir jāpielāgojas, lai arī šie cilvēki iekļautos sabiedrībā, būtu lielākas izaugsmes iespējas, lai attīstītu prasmes un būtu spēcīgi konkurenti arī darba tirgū. Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām ir nepieciešama motivācija, ir jāsniedz atbalsts un jārada drošības un vajadzības izjūta.
Šobrīd uz biedrību nāk jaunieši, kuri diemžēl nespēj pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā. „Mēs saviem bērniem" viņi apmeklē, lai mainītu vidi, piedalītos nodarbībās. Tā ir arī iespēja vecākiem atpūsties, gūt atelpas brīdi, jo viņi zina, ka bērni ir drošībā biedrības telpās, ir cilvēki, kuri par viņiem rūpējas, lai būtu nodrošināta viņu labsajūta."
Nedrīkst apstāties pie iesāktā, ir jāturpina.
„Šo gadu laikā ir bijušas arī situācijas, kad ir zudusi enerģija, nolaidušās rokas, bet pēc pārdomu mirkļiem, sarunas pašai ar sevi esmu sapratusi, ka nedrīkst apstāties. Šiem cilvēkiem jau paveiktais darbs biedrībā ir ļoti nozīmīgs. Un tikpat svarīgi noteikti būs arī viss iecerētais. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc es turpinu nepagurstot. Viena no man raksturīgajām iezīmēm ir arī mērķtiecība. Vienmēr atgādinu sev, ka atpakaļceļa nav, ir tikai kustība uz priekšu. Ja kaut kas neizdodas šodien, es to mēģinu atkal rīt. Tā tas notiek tik ilgi, kamēr gūstu vēlamo rezultātu un mērķis ir sasniegts. Manī ir cīņasspars, un uzskatu, ka šī ir rakstura īpašība, ar kuru varu lepoties. Un tieši to novērtē arī apkārtējie.
Domājot par nākotni, man svarīgākais ir attīstīt biedrību, palīdzēt bērniem, jauniešiem un arī viņu vecākiem.
Iespējams, kaut kad nākotnē tiks atrastas jaunas, lielākas telpas biedrības vajadzībām, lai varētu piesaistīt jaunus speciālistus un sniegtu plašākas iespējas biedrības biedriem un citiem šo sociālo pakalpojumu saņēmējiem. Ja būtu iespējams katram speciālistam nodrošināt savu darba telpu, kļūtu vieglāk strādāt un plānot darbus arī man.
Tāpat ceru, ka nākotnē tiks apmācīti dažādu terapiju speciālisti arī tepat, lai palīdzētu pēc iespējas vairāk cilvēkiem.
Tiek domāts arī par dienas aprūpes centra izveidi. Tā ir nepieciešamība cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Tas sniegtu iespēju ģimenēm atstāt bērnus un jauniešus šajā centrā, lai viņi iejustos jaunā vidē, integrētos. Līdz ar to ir mērķis veidot arī radošās darbnīcas, lai varētu ne tikai atpūsties, bet arī gūt jaunas prasmes, lai brīvais laiks tiktu izmantots lietderīgi. Domājam arī par šo bērnu un jauniešu vecāku izglītošanas un atpūtas iespējām.
Lai turpinātu veiksmīgu biedrības attīstību, arī pati apmeklēju dažādus kursus un seminārus. Gūstu jaunas zināšanas un pieredzi. Strādājot šajā darbā, katru dienu ir jāapgūst kaut kas jauns, jo tas ir nemitīgs darbs ar cilvēkiem. Ir jāmācās izprast ģimeni, katru konkrēto situāciju, jāpiedāvā vislabākie un nepieciešamākie pakalpojumi.
Noteikti tiks rakstīti jauni projekti, iesaistīsim arvien vairāk jaunu biedru, veicināsim sadarbību gan ar Madonas novada pašvaldību, gan citām biedrībām arī citur Latvijā. Vislielākais prieks un gandarījums ir par to, ka jau paveiktais darbs ir sniedzis rezultātus un uzlabojis bērniem, jauniešiem ar dažādiem funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm dzīves kvalitāti."


23.11.2018.

 

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Reklāma — × 150 px