2018. gada 12. aprīlī pieņemtie grozījumi Ceļu satiksmes likumā paredz, ka no 1. novembra arī Latvijā ir iespējams reģistrēt automašīnas, kurām stūre ir labajā pusē. Tam par iemeslu kalpo Eiropas Savienības noteikumi, kas paredz, ka aizliegt pārvietoties ar šādiem auto pa Eiropu ir pārvietošanās brīvības ierobežošana.
CSDD Madonas nodaļas priekšniece Ilze Dreimane atzīst:
– Līdz šim brīdim CSDD Madonas nodaļā vēl nav reģistrēta neviena automašīna, kurai stūre ir labajā pusē. Iedzīvotāju interese ir, jo tiek saņemti zvani ar jautājumiem, kādi ir noteikumi, lai reģistrētu šādas automašīnas. Pēc reģistrācijas tehniskās apskates laikā pastiprināti tiek pievērsta uzmanība tehniskajām prasībām par uzstādīto papildaprīkojumu. Ja tiek konstatētas neatbilstības, automašīna saņem trešo vērtējumu, kas nozīmē, ka automašīna nedrīkst turpināt piedalīties ceļu satiksmē.
Lai ar automašīnu, kurai stūre ir labajā pusē, drīkstētu braukt pa Latviju, tā ir jāpielāgo atbilstoši mūsu satiksmei. Satiksmes ministrijas sagatavotie noteikumi paredz, ka tehnisko prasību kopumā ir jāietver obligāta prasība uzstādīt labās puses kustībai paredzētus priekšējos (galvenos) lukturus, pakaļējo miglas lukturi, ārējos atpakaļskata spoguļus ar atbilstošu redzamību.
Grozījumi Ministru kabineta 2017. gada 30. maija noteikumos par transportlīdzekļu valsts tehnisko apskati un tehnisko kontroli uz ceļa paredz, ka transportlīdzeklim ar vadības ierīcēm labajā pusē auto kreisajā pusē papildus jāuzstāda netiešās redzamības sistēma – spoguļu pāri, lai nodrošinātu vadītājam brauktuves kreisās puses pārredzamību un attēla reģistrēšanas ierīces ar attēla atspoguļošanas ierīci – videokameru vai ekrānu. Spoguļu pāris izpilda periskopisko principu, kad vienā spogulī tiek atainots tas, kas ir dzīvē, bet otrs spogulis nodrošina to, lai šo attēlu redzētu vadītājs, kas atrodas automobiļa labajā pusē.
Tāpat ir jāņem vērā, ka Eiropā transportlīdzekļiem ar stūres iekārtu labajā pusē ir krietni lielāki ekspluatācijas izdevumi, piemēram, apdrošināšana.
21.11.2018.