Veselībai vienmēr ir pievērsta īpaša uzmanība, un, lai atgādinātu šī jautājuma svarīgumu, kā arī vērstu uzmanību uz vairākām aktualitātēm, projekta „Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumu īstenošana Madonas novada iedzīvotājiem" ietvaros 3. novembrī Madonas kinoteātrī „Vidzeme" notika konference senioriem „Veselības vārdā".
Uz pasākumu ieradās ne tikai seniori, bet arī gados jauni cilvēki no Madonas, Lubānas, Cesvaines un Ērgļu novada.
– Esmu patīkami pārsteigta par cilvēku atsaucību un interesi. Uz pasākumu pieteicās vairāk nekā 250 Madonas un apkārt esošo novadu iedzīvotāju, bet konferences dienā ieradās aptuveni 290. Par to ir liels prieks. Organizējot šo konferenci un sastādot tās programmu, uzmanība tika vērsta tieši uz lekcijām un tēmām, kuras šobrīd sabiedrībā ir ļoti aktuālas. Uzskatu, ka ļoti svarīgi ir noklausīties, ko stāsta zinoši savas jomas profesionāļi, un pašiem saprast, kas būtu jādara, lai uzlabotu savu veselības stāvokli, kā rīkoties, ja jūt kādas pazīmes, kas var ietekmēt labsajūtu. Galvenais ir pievērst uzmanību un ieklausīties savā ķermenī, jo par veselību ir jārūpējas pašiem, – uzskata konferences organizētāja, biedrības „Dieviena" valdes priekšsēdētāja Ināra Viļķina. – Pirmā lekcija bija „Tava mugura un veselība", kuru vadīja neiroloģe Inese Irbe. Uzmanība tika vērsta uz to, kā saglabāt veselu muguru. Seniori uzzināja, kā atbrīvoties no muguras sāpēm un saglabāt ķermeni funkcionālu, cik nozīmīgi ir saglabāt veselu mugurkaulu. Liela daļa problēmu sākas tieši no tā.
Ar lielu atraktivitāti un emocionālu uzstāšanos zāli iekustināja veselīgā dzīvesveida praktiķe Inese Ziņģīte, kas uzmanību vērsa uz vingrošanu, rīvēšanos un pareizu elpošanu. Šīs lekcijas laikā bija iespēja darboties arī praktiski, piemēram, izpildot dažādus vingrinājumus.
Arī pēc pusdienu pārtraukuma atbraukušie seniori varēja gūt jaunas zināšanas lekcijās. Stāsta Ināra Viļķina: – Pēc neliela atpūtas brīža turpinājās lekciju cikls. Interesants bija profesionālas psihoterapeites Ivandas Šūpulnieces stāstījums un vizualizācijas vingrinājumi par laimi, kā pašam ķermenī radīt šo laimes hormonu, kā ilgstoši saglabāt sevī laimes izjūtu un kā praktizēt domāt laimīgi. Tas, manuprāt, it īpaši šobrīd, kad ārā ir iestājies drūmais un tumšais gada laiks, ir aktuāli. Laimes izjūtu rada cilvēks pats, un garīgajā nodarbībā tika stāstīts, kā to mēs paši varam radīt. Visiem ir zināms, ka viens no labas veselības priekšnoteikumiem ir arī emocionālā un psihiskā jeb garīgā labsajūta, par kuru bieži vien aizmirstam vai nepievēršam tai uzmanību, līdz jūtamies slikti.
– Šīs lekcijas mērķis bija saistošā veidā sniegt zināšanas un izpratni par garīgās veselības nozīmi vispārējās veselības kontekstā, par tās veicināšanas iespējām un to pielietojumu ikdienā. Domāju, ka lekcijas beigās šis mērķis tika īstenots, – atzīst Ināra Viļķina.
Pēc tam par onkoloģiskajām saslimšanām un to profilaksi stāstīja Latvijas galvenā speciāliste onkoloģijā, asoc. profesore Dace Baltiņa.
Konferences noslēgumā ikvienu dalībnieku priecēja Edgars Jankovskis un Valentīna Gailīte ar programmu „Mīlas dzeja".
– Pasākuma kulminācija bija dzejas lasījums ģitāras pavadībā. Šis muzikālais sniegums pozitīvi uzlādēja ikvienu klausītāju. Organizējot šo konferenci, vēlējos tās dalībniekiem sniegt jaunus iespaidus, iedvesmot cilvēkus, padarīt šo tikšanās dienu īpašu un paliekošu atmiņā kā vērtīgu un labā atmosfērā pavadītu laiku. Ierasta prakse ir tikai lekcijas vai iespēja noteikt cukura un holesterīna līmeni un izmērīt asinsspiedienu. Tāpēc arī bija šāds dienas noslēgums ar baudījumu dvēselei. Bet pirms tam, noslēdzot lekciju ciklu, viesojās rokdarbniece Vanda Podiņa.
Konferences laikā ikvienam bija iespēja pārbaudīt arī plaušu tilpumu, skābekļa daudzumu asinīs un izmērīt asinsspiedienu.
Tāpat visas dienas garumā darbojās masieris Mārtiņš Priede:
– Ārstnieciskā masāža ir ļoti nozīmīga cilvēkam, ja ir novērotas un konstatētas dažādas veselības problēmas. Tā lieliski noņem arī sasprindzinājumu. Konferences laikā bija liela interese par to. Cilvēki ne tikai vēlējās muguras masāžu, bet arī konsultējās par dažādām veselības problēmām un to, cik ļoti palīdz masāža.
Konferences „Veselības vārdā" organizētāja Ināra Viļķina ir patīkami pārsteigta par lielo atsaucību un uzskata, ka bez liela un neatlaidīga darba nekas nebūtu izdevies. Ināra atzīst: – Manuprāt, lai būtu atsaucība, ir jāiegulda pamatīgs darbs un pašam jāgrib šo darbu izdarīt ar izcilu rezultātu. Par konferenci informāciju izsūtīju visām novada pagastu pārvaldēm, sazinājos ar pārvalžu vadītājiem un lielāko daļu pagastu pārvalžu apmeklēju personīgi. Liela atsaucība bija no Madonas pensionāru biedrības, no Mārcienas, Ļaudonas, Kalsnavas, Aronas, Mētrienas un citiem pagastiem. Priecājos, ka seniori izmantoja arī mūsu piedāvāto iespēju pieteikt bezmaksas transportu, lai nokļūtu konferencē. Liela nozīme bija arī ievietotajai informācijai presē un internetā. Jau ir zināms, ka arī nākamgad Madonā notiks konference senioriem. Svarīgi, manuprāt, ka cilvēki iznāk no mājām, izrāda interesi, socializējas ar saviem vienaudžiem. Tas jau ir daudz, un, ja seniori mājās aiziet priecīgāki, zinošāki, pozitīvi uzlādējušies, tas ir milzīgs gandarījums un novērtējums manam darbam. Ikvienam, bet īpaši senioriem, ir nepieciešams vairāk būt sabiedrībā arī ikdienā un pievērst uzmanību ne tikai fiziskajai, bet arī garīgajai veselībai.
Arī veselīgā dzīvesveida piekritēja Inese Ziņģīte piekrīt, ka ikvienam ir jārūpējas par savu veselību pašam. – Esmu priecīga par šāda veida iespēju dalīties ar savām zināšanām. Ja es spēju kādam palīdzēt un radīt pozitīvas emocijas, tas sniedz gandarījumu un vēlmi turpināt iesākto. Pēc lekcijas laikā piedzīvotajām emocijām uzskatu, ka konferences dalībniekiem šādi pasākumi ir ļoti nepieciešami. Priecājos, ka cilvēkiem ir interese un arī vēlme darboties. Domāju, ka pēc šīs konferences ikviens guva tikai pozitīvus iespaidus un daudz jaunu zināšanu. Vissvarīgākais, lai saglabātu savu veselību, ir pareiza elpošana un jau no bērnības ir jārūdās. Iesaku mammām un tētiem pievērst lielu uzmanību tieši rūdīšanās procesiem, jo tas samazina iespēju slimot. Rūdīšanās jāveic no rīta, jo tā tiek sagatavots ķermenis dienai, – rosina Inese Ziņģīte.
– Pats galvenais, manuprāt, ir pareiza darba organizēšana, lai nerastos pārslodze un dažādas problēmas ar veselību. Tāpat ļoti būtiski ir zināt, kā, piemēram, adīšana var ietekmēt veselību. Par to stāstīju lekcijā un ļoti ceru, ka klātesošie guva noderīgu informāciju, kas turpmāk viņiem palīdzēs, gan veicot ikdienas darbus, gan nodarbojoties ar vaļaspriekiem, – teic rokdarbniece Vanda Podiņa.
Lai šis pasākums veiksmīgi varētu notikt, bez palīdzības nevarēja iztikt, tāpēc konferences organizētāja Ināra Viļķina saka paldies: par atsaucību un pretimnākšanu, risinot jautājumus par telpām, – kinoteātra „Vidzeme" vadītājam Aigaram Novikam, par vēlmi un interesi tikties un uzrunāt savus novada cilvēkus – Madonas novada pašvaldības priekšsēdētājam Agrim Lungevičam, par ieinteresētību rezultātā un attieksmi – Madonas novada sociālā dienesta speciālistei Kristīnei Drozdovai, par palīdzību konferences organizēšanā – vestēnietēm Ivetai Kairei un Adrijai Kairei, par konferences vadīšanu – Viktoram Leimanim, par afišu vizuālo noformējumu – Indrai Veipai, par gardo cienastu un klātajiem galdiem konferences dalībniekiem – ZS „Ielāpi" saimniecēm, visiem lektoriem, kas atrada laiku un vēlmi atbraukt uz Madonu un dalīties savā pieredzē un zināšanās.
06.11.2018.