Madonas novads var pamatoti lepoties, jo divreiz gadā Madona kļūst par mūzikas galvaspilsētu. Augustā pilsētā skan vērienīgie Latviešu mūzikas svētki, oktobrī, skolēnu rudens brīvlaikā, tradicionāli sevi piesaka "Ģitāristu sesija".
Sesijas noslēguma koncerts Praulienas pamatskolā apvienoja gan dalībniekus, gan meistarus, gan skolēnu vecākus, kas bija atbraukuši paklausīties savu bērnu priekšnesumos.
Profesionāļu klātbūtne
– Savu nosaukumu "Ģitāristu sesija" sen ir pāraugusi, te apmācību gūst visa veida ģitārspēles audzēkņi, arī bungu, kokles un vokālās ievirzes dalībnieki, – sarunā akcentēja mūzikas skolas skolotājs Artūrs Grandāns. – Sesija pāraugusi arī Madonas novada un Latvijas robežas, jo mūziķi, kas ierodas spēlēt koncertos, pārstāv pasaules klasi. Neviena mūziķu grupa, ko dzirdējām sesijā, nebija līdzīga. Muzicējošie sastāvi pārstāv dažādus stilus un domāšanas veidu. Sabiedrībā nereti valda stereotips, ka uz sesiju brauc garmataini dīvainīši, kas savā nodabā uzspēlē ģitārīti. Tā nav. Uz sesiju ierodas profesionāli mūziķi, kuri pašaizliedzīgi ieguvuši augstāko muzikālo izglītību. Pieminēsim kaut labi zināmo madonieti Andri Buiķi, kas beidzis Amsterdamas konservatoriju un ir lielisks perkusionists. Sesija nav pašdarbnieku salidojums vai garāžas pasākums, te nokļūstam elitārā mūziķu sabiedrībā. Un es nenožēloju nevienu santīmu, ko, balsojot domes sēdē kā Madonas novada deputāts, esmu piesaistījis sesijas atbalstam.
Talantu attīstības vieta
Artūrs Grandāns aicināja apzināties, ka piedzimstot katrs cilvēks no Dieva saņem kādu dāvanu vai talantu, kas dzīves beigās viņam jāatdod atpakaļ. "Brīnišķīgi, ja jaunieši muzicē, attīsta sev dotos talantus. Laiku, ko viņi pavada sesijā, nevar izmērīt ne naudā, ne citos parametros. Kādam "Ģitāristu sesija" dod iedvesmu spēlēt instrumentu, citam tā sniedz iespēju lieliski pavadīt laiku un atklāt sev piešķirto talantu. Tā turpināt! Un vēl gribu izteikt atbalstu sesijas organizatoram Imantam. Viņa darbs apliecina, ka nevajag krāt mantu, ko kodes spēj sagrauzt, bet akcents ir jāliek uz izglītību un jaunās paaudzes attīstību."
Runātājs rosināja izveidot sesijas dzimtas koku, lai zaros un atzaros parādītu dalībnieku pārtapšanas ceļu. Ingars Viļums, Mārcis Auziņš, Andris Buiķis ir tikai daži vārdi no tiem, kuri piedalījušies un izauguši no sesijas dalībnieku loka.
– Organizatoriem patiešām jābūt viediem, – aizdomājās Imants Pulkstenis. – Nesaku, ka, iecerot sesijas programmu, paredzam mūzikas attīstības virzību, tomēr sesijā patiešām skan jauna, eksperimentāla mūzika. Tā nav nodrillētā popmūzika, kas gadiem griežas radio kanālos, bet novitātes, gara barība, ko cenšamies nodrošināt visiem, lai nebūtu jāsaduras ar mūzikas klišejām.
Dalībnieku viedoklis
Vairāk nekā 60 sesijas dalībnieku rindās daudzi pārstāvēja Madonas reģionu.
Tīna Kraukle (Lubāna): – Sesijā piedalījos pirmo reizi. Šobrīd negribas braukt mājās. Te bija tik forši, daudz draugu, jauki skolotāji. Patika Lolitas Krūmiņas vokālās nodarbības, noderēs Jolantas Gulbes-Paškēvičas mācītais par elpošanu un balss saitēm. Brīvajā laikā ar draugiem pačalojām, padziedājām, vakaros istabiņā spēlējām improvizācijas spēles, pēc tam no smiekliem sāpēja vēders. Nākamgad sesijā atkal gribu būt vokālistos. Tā kā Lubānas jauniešu centrā mācos ģitāras pamatus, sesijā uzspēlēju arī ģitāru.
Mārcis Mihelsons (Lubāna):
– Sesijā biju pirmo reizi. Trīs iepriekšējos gadus plānoju piedalīties, šogad arī vecāki paziņoja, ka jābrauc. Pēc mūzikas skolas beigšanas spēlēju ģitāru, brālis paaicināja pievienoties savai grupai. Mūzika mani aizrauj, tas ir mans sauciens, mana valoda. Sesijā guvu interesanta veida pieredzi, no dažādiem meistariem uzzināju daudz jauna. Apguvu elektriskās ģitāras spēli, jo grupā šo instrumentu arī spēlēju. Brīvajos brīžos sportojām, muzicējām, improvizējām – tā bija emocionāli aizraujoša pieredze. Patika vakara koncerti, arī Haralda Sīmaņa koncerts Lazdonas baznīcā.
Rasa Paegle (Madona): – Sesijā biju trešo gadu, vienmēr te izbaudu sesijas atmosfēru. Pauzītēs patika spēlēt pingpongu, klausīties instrumentālo improvizāciju. Apmeklēju vokālās nodarbības, kur skolotāji bija ļoti atbalstoši un pozitīvi. Ikdienā mūzikas skolā apgūstu klavierspēli, mācos sevi izpaust ar mūzikas starpniecību. Prieks, ka vispārizglītojošajā skolā esam muzikāla klase, labi dziedātāji. Priekšnesumos, kas klasei bieži ir jāgatavo, atļaujamies arī patrakot – klases uznācienos bijuši arī roķīgi izgājieni.
Mūziķu un vecāku teiktais
– Ikdienas steigā nereti šķiet – ko nu skriesi, ko nu brauksi, bet mums jābūt pateicīgiem, ka tik kompaktā formā sesijā pieejams tik blīvs informācijas daudzums, – aizdomājās mūziķis Mārcis Auziņš.
– Ne visās pilsētās, ne visās valstīs kas tāds notiek. Labi, ka šāda tradīcija īstenojas Madonas pusē
Inga Liekumniece-Grandāne: – Meita Madara sevi izsaka gan mūzikā, gan mākslā. Sarunās viņa ir noslēgta, iekšup vērsta, bet atraisās muzicējot un zīmējot. Noslēguma koncertā to varēja manīt, ka sesija Madarai ļoti patīk, un ar katru gadu tā ļauj meitai vairāk attīstīties basa spēlē. Ikdienā ar savu instrumentu viņa piepalīdz jauniešu pūtēju orķestra "Vivo" skanējumam, šogad izteica vēlēšanos mācīties arī kontrabasa spēli. Otra Madaras sirdslieta ir māksla, tāpēc šogad iestājās astotajā kursā Jāņa Simsona Madonas mākslas skolā. Madarai patīk arī valodas. Angļu valoda viņai jau asinīs, skolā apgūst vācu valodu, pašmācības ceļā mācās holandiešu un somu valodu. Priecājos, ka meitai ir iespēja atbraukt un piedalīties "Ģitāristu sesijas" notikumos.
02.11.2018.