9. septembra pasākumā svinīgi tika apbalvotas 16 daudzbērnu ģimenes no visas Latvijas konkursā-akcijā „Mana Goda ģimene". Viņu skaitā titulu „Latvijas Goda ģimene 2018" un kruīza ceļojumu visai ģimenei no „Tallink" ieguva Edītes un Arno Sirmo ģimene no Madonas novada.
Latvijas valsts simtgades gads ir izsludināts par Goda ģimenes gadu, un viens no gada uzdevumiem – teikt īpašu paldies ģimenēm ar bērniem. Tāpēc vecāku organizācija „Mammamuntetiem.lv" aicināja ikvienu iedzīvotāju, pašvaldības pieteikt savas „Goda ģimenes".
Akcijas mērķis bija pateikt paldies ģimenēm ar bērniem, aktualizēt ģimenes un bērna kā vērtības apzināšanos sabiedrībā, izcelt stipru ģimeņu spēku un nozīmi, kā arī pievērst uzmanību sabiedrības attieksmei un stereotipiem par kuplām ģimenēm.
Visus konkursam pieteiktos aprakstus un stāstus vērtēja žūrijas komisija, kurā bija pārstāvji no Latvijas vecāku organizācijas „Mammamuntetiem.lv", Valsts reģionālās attīstības aģentūras, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas un „Latvijas Goda ģimenes gada" vēstneši.
Godināšanai tika pieteiktas vairāk nekā 60 daudzbērnu ģimenes no visas Latvijas, tai skaitā no Madonas novada bija pieteiktas Jāņa Liepiņa, Kaspara Udrasa, Edītes Sirmās un Baranovu ģimene.
Piesakot Edītes Sirmās ģimeni, Madonas novada bāriņtiesas locekle Praulienas pagastā Sandra Lauva rakstīja: „Edīte Sirmā ir mamma pieciem saviem bērniem un diviem audžubērniem. 2017. gadā iegūts audžuģimenes statuss. Edītes pārliecība ir, ka tieši ģimenē sākas cilvēka dzīve, jo tur sākas tās formēšanās process. Ģimene ir mīlestības un savstarpējās cieņas avots, tā ir dzīves vērtība, kurā tiec iedvesmots, iegūsti priekšstatu par uzticēšanos un jūties piederīgs, kā puzles kauliņš, bez kura puzle nebūtu pilnīga. Bez ģimenes cilvēks gluži vienkārši nevar eksistēt. Edītes ģimenē šāda izjūta tiek radīta saviem un arī audžubērniem. Gada laikā Edīte un viņas ģimene, vīrs Arno un bērni: Emīlija, Velta, Oksana, Elīna, Jānis savu mīlestību ir dalījuši ar trīs maziem ķipariem, kuri ienākuši audžuģimenē, radot iespēju arī šiem bērniem katru solīti jau no dzimšanas pavadīt ar māmiņas un tēta mīļo skatu, rūpēm un atbalstu.
Edīte pati nākusi no daudzbērnu ģimenes, tādēļ rūpes par lielu ģimeni viņai nav svešas. Liels atbalsts ir vīrs Arno, kas iesākumā baidījās, vai ar citu bērnu ienākšanu ģimenē netiks apdalīti savi bērni, tad vīrieti pārliecinājis Edītes uzdotais jautājums: „Vai mums vajag lielas dāvanas? Pietiek ar mazām!" Ģimene paspēj visu: meitenes tiek vestas uz mākslas skolu, visi aktīvi darbojas Madonas luterāņu draudzē, Edīte iegūto pedagoģisko izglītību un darba pieredzi pirmsskolas izglītības iestādē vajadzības gadījumā izmanto svētdienas skolas nodarbību vadīšanā, ar mammas un brāļa atbalstu ir atjaunojuši pirms četriem gadiem iegādātu izdegušu īpašumu, un vēl Edīte atrod laiku rokdarbiem. Atliek uzdot jautājumu: „Kuru vēl var saukt par „Manu Goda ģimeni", ja ne Edītes Sirmās ģimeni?"
Saņemot uzaicinājumu piedalīties akcijas svinīgajā apbalvošanas pasākumā, Edīte Sirmā bijusi patiesi pārsteigta. – Tas bija kā sniegs uz galvas, jo neko tādu tiešām negaidījām. Tobrīd tieši gāju ārā no darba, lai ar bērniem dotos uz rotaļu laukumiņu, kad atskanēja šis zvans. Sākumā nesapratu, par ko ir runa. Kā uzsvēra organizatori, mēs esot bijusi vienīgā ģimene, par kuru saņemti pat divi pieteikumi, –
brīdi, kad uzzinājusi par to, ka ir pieteikti konkursā, atminējās Edīte Sirmā.
Viņa pati atzina – apkārtējie cilvēki novērtē, bet nereti brīnās par izvēli kuplajā ģimenē vietu atrast arī audžubērniem. Mamma dalījās pārdomās: – Mūsu pirmais audžudēliņš ir atradis savu brīnišķīgo ģimeni, kur varu tikai priecāties, ka viņam būs tāda bērnība. Šobrīd savā ģimenē esam pieņēmuši divus audžubērnus. Tas dod tādu piepildījuma izjūtu, ka vari viņiem palīdzēt. Zinu, ka citi nesaprot un prasa: „Kā tev nebūs grūti audžubērnu pēc tam atdot viņu īstajai ģimenei, adoptētājiem?" Es uz to skatos tā, ka esam šiem bērniņiem uz laiku, kamēr viņiem mūs vajag. Pēc tam, kad tiek atrasta laba vieta pastāvīgā ģimenē, savukārt ir prieks, ka viņi varēs uzaugt laimē un mīlestībā.
Visas 60 pieteiktās ģimenes saņēma Goda rakstu „Goda ģimene 2018", kā arī dāvanas no grāmatu izdevēja „Zvaigzne ABC" un Latvijas ražotāja, graudaugu pārslu zīmola „MILZU!". Sešpadsmit žūrijas izvirzītās Goda ģimenes saņēmušas vēl citas balvas, no kurām galveno – kruīza ceļojumu – saņēma trīs ģimenes.
– Protams, esam ļoti priecīgi par šādu iespēju visiem aizbraukt ceļojumā. Apbalvojums kā reiz vēl sakrita ar jaunākās meitas dzimšanas dienu. Nupat jau jāsāk plānot braucienu, jākārto mazākajiem bērniem pases, jo gribētos paspēt kruīzā aizbraukt, kamēr vēl ir silts laiks, – pastāstīja Edīte.
18.09.2018.