Smaidoši bērni, priecīgi vecāki, čalojoši skolotāji. Asteru un gladiolu klēpji, svētku tērpi, smaidi un sirsnīgas sarunas visapkārt – tieši tā iesākās pirmā mācību diena Cesvaines vidusskolā. Lai gan saule mūs turpina lutināt ar vēlīgiem glāstiem, nežēlojot savu siltumu, kalendārs liecina par jauno skolas gaitu uzsākšanu. Šis gads Cesvaines vidusskolai ir ļoti nozīmīgs un īpašs – tā svin savu 99. gadskārtu. Būtiski ir arī tas, ka divas klases – 1. un 12. – gatavojas diviem svarīgiem startiem – skolas gaitu uzsākšanai un veiksmīgam vidusskolas posma noslēgumam.
– Labdien, skolēni, skolotāji, vecāki un viesi! Droši vien šodien jūs visi smaidāt nevis tāpēc, ka vasara vēl turpinās, bet gan tāpēc, ka ir pirmā skolas diena. Tie vienmēr mums Latvijā ir īpaši svētki. Parasti pirmā skolas diena ir pirmais septembris, šodien tas ir trešais šī mēneša datums, taču es zinu, ka jūs paspējāt svinēt šos svētkus – Zinību dienu – to īstajā datumā. Apsveicu jūs visus, sākoties jaunajam mācību gadam, īpaši vēlos sveikt mūsu mazos skolēnus. Šobrīd viņi izskatās mazliet nobijušies, bet es novēlu viņiem nākamgad, kad šie ķipari mācīsies jau otrajā klasē, visu laiku smaidīt, būt drošiem. Savukārt saviem divpads-mitajiem novēlu sparīgu un skaistu mācību cēlienu, ražīgu darbu šajā mācību gadā un vienmēr atcerēties to, ka, atbildīgi un godprātīgi mācoties, jūs iestāsities savās izvēlētajās augstskolās, – svinīgo jaunā mācību gada pasākumu ar saviem vēlējumiem iesāka Cesvaines vidusskolas direktors Didzis Baunis.
Šogad Cesvaines vidusskolā, kā sacīja direktors, ir daudz dažādu jaunumu. Cesvaines vidusskolas skolotāju kolektīvu papildinājuši vairāki jauni un lieliski kolēģi. Turpmāk vidusskolas izglītības procesus vadīs Kristīne Bekmane un Sintija Paegle, arī bibliotēkai būs jauna bibliotekāre, kas uzņemsies arī klases audzinātājas lomu – Ilze Brante. Skolā strādās arī jauna ekonomikas skolotāja, kas būs arī 7. klases audzinātāja – Lāsma Markēvica. Kā minēja D. Baunis, vairākas klases ir sadalītas divās paralēlās grupās, lai atvieglotu skolēnu darbošanos stundās un maksimāli mēģinātu tādējādi garantēt mācību vielas apguves procesā iekļauto mācību priekšmetu apguvi, padarītu kvalitatīvāku izglītības procesu. Ērika Pūce, sākoties jaunajam mācību gadam, būs jaunā ģeogrāfijas skolotāja.
Redzot, cik aktīvi un žiperīgi bērni mācās Cesvaines vidusskolā, tūlīt top skaidrs, ka skolotājiem nebūs viegli.
Sevišķi grūti būs iešūpoties jaunā mācību gada darba ritmā pēc garā vasaras brīvlaika. Tomēr gan skolotāju, gan viņu audzēkņu acīs mirdz apņēmība un vēlme darīt, lai pierādītu sev un apkārtējiem, cik daudz iespējams panākt, liekot lietā gudrību, pacietību un gribasspēku.
– Ļoti svarīgs jaunums šogad ir jauna sociālās audzināšanas programma mūsu skolas septīto klašu audzēkņiem, kas saucas MOD. Tas nav vairāku vārdu saīsinājums, bet gan no norvēģu valodas tulkojumā nozīmē „drosme". Īpašs prieks, ka šoreiz šajā programmā strādās nevis pedagogs, bet gan treneris. Mācību procesa laikā šis projekts tiks integrēts mācību stundās, un es ļoti ceru, ka tas palīdzēs mūsu 7. klases skolēniem apdomāt savas dzīves vērtības un atklāt tās sevī no jauna, – gandarījumu par jaunieviesto projektu izteica Cesvaines vidusskolas direktors. Viņš piebilda, ka visspēcīgākais un savā ziņā pat grandiozākais jaunums ir necerēti lielais pirmklasnieku skaits.
– Bijām rēķinājušies ar to, ka mūsu vidusskolā 1. klases gaitas uzsāks 21 skolēns, pagājušajā nedēļā nācās 1. klasi sadalīt divās paralēlklasēs, jo mācības pie mums pirmoreiz šogad uzsāks 30 pirmklasnieki. Uzskatu, ka šis ir pareizs lēmums, jo vienam skolotājam sēdēt klasē ar tik kuplu bērnu pulciņu būtu visai grūti. Šis sadalījums nodrošinās bērniem veiksmīgāku mācību vielas apguvi, un viņi nākamgad tiks ar sekmīgiem rezultātiem pārcelti 2. klasē. Novēlu visiem jums radošu jauno mācību gadu! Iespējams, ka atslēgas vārds šim mācību gadam varētu būt „drosme". Pirmkārt, tā ir drosme dzīvot savu dzīvi, drosme rūpēties par citiem un drosme pateikt „jā" savam izsapņotajam.
Ar patiesu prieku Cesvaines vidusskolas pedagogu kolektīvu un skolēnus uzrunāja arī Cesvaines novada domes priekšsēdētājs Vilnis Špats.
– Priecājos jūs visus redzēt! Vasara ir pagājusi, tā bija ļoti skaista. Visi esat atpūtušies, noteikti lielākajai daļai strādāt un mācīties negribas, bet dzīvē jau tā ir – viss skaistums reiz beidzas un ir jāatsāk strādāt. Pastrādāsiet, un atkal būs vasara. Man tiešām liels prieks, ka mūsu skolā šogad savas skolas gaitas uzsāks tik daudz pirmklasnieku. Pērkot grāmatas 21 skolēnam, nebijām pat iedomājušies, ka tagad nāksies meklēt vēl tikpat daudz. Tas parāda to, ka jāiemācās plānot nevis optimistiski, bet mazliet pesimistiski. Pašvaldības vārdā es jūs visus sveicu, novēlu, lai šī ikvienam ir skaista diena. Lai jums visiem veicas!
Savus vēlējumus vecākiem un skolas audzēkņiem izteica arī skolas vecāku pārstāve, skolēnu padomes vadītāja Aija Turka: – Esmu ļoti priecīga, redzot, cik pilna šodien ir šī zāle. Skola ir ēka, kurai ir četras sienas, bet iekš šīm sienām ir mūsu katra nākotne. Es gribētu, lai tieši vecāki ir tie, kuri aktīvāk nāk uz skolu, biežāk un vairāk iesaistās dažādos skolas rīkotajos pasākumos, ne tikai apmeklē pirmo septembri, bet arī nāk uz interesantajām lekcijām un citiem pasākumiem, vecāku un skolas padomes sapulcēm. Biežākais pamatojums atrunām, kāpēc neierasties uz konkrēto pasākumu, ir iedvesmas trūkums. Kā teicis Pablo Pikaso – iedvesma eksistē! Iedvesma jūs atradīs tikai tad, ja kaut ko darīsiet. Mans novēlējums un aicinājums ir visiem nākt un iesaistīties, darīt to, kas patīk, lai turpmākajā nākotnē mēs spētu īstenot un izpildīt šo burvīgo teicienu. Lai jums visiem veiksmīgs jaunais mācību gads!
Lai skolotājiem un skolēniem nekad nepietrūkst gribasspēka un vēlmes darīt, cīnīties, neapstāties pie sasniegtā un iecerēto novest līdz veiksmīgam rezultātam. Atcerēsimies, ka finiša nav un nekad nebūs, ir tikai starts!
04.09.2018.