Kārtējā Madonas novada pašvaldības domes uzņēmējdarbības un vides jautājumu komitejas sēdē 15. augustā tika izskatīti 13 jautājumi, tai skaitā par SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" siltumenerģijas pakalpojuma tarifa apstiprināšanu Bērzaunes pagasta Sauleskalna ciemam, Bērzaunes ciemam un Iedzēnu ciemam, kā arī ūdens ražošanas un apgādes pakalpojuma tarifa apstiprināšanu šajā pagastā.
Bērzaunes pagasta pārvaldes vadītājs Edgars Lācis informēja, ka sakarā ar iecerēto siltumenerģijas tarifa paaugstināšanu tika sasaukta Bērzaunes pagasta iedzīvotāju kopsapulce, kurā siltuma piegādātājs – SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" – informēja par gaidāmajām pārmaiņām. Sapulcē piedalījās 35 iedzīvotāji.
– Sākotnēji priekšlikums par siltumenerģijas tarifa paaugstinājumu bija pat nedaudz skarbāks, bet pēc diskusijām ar siltuma ražotāju tika panākts kompromiss, ka tarifa paaugstinājums vismaz šajā apkures sezonā būs maigāks, ar iespēju to pārskatīt nākamajā gadā. Paaugstināt siltumenerģijas tarifu Sauleskalna ciemā plānots no 35,99 uz 40,97 eiro par megavatstundu, bet Bērzaunes ciemā, kur nav uzstādīti siltumskaitītāji, tāpat Iedzēnu apdzīvotajā vietā maksu par siltumu iecerēts palielināt no 1,17 uz 1,45 eiro par kvadrātmetru. Savukārt aukstā ūdens apgādes tarifu SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" apkalpes zonā plāno paaugstināt no 0,79 uz 1,14 eiro par kubikmetru, – uzsvēra Edgars Lācis.
– Šis jautājums tika aktualizēts pēc tam, kad saņēmām pamatotu siltuma ražotāja – „Betula Premium" SIA – iesniegumu par siltuma maksas palielināšanu. Tarifs nav mainīts četrus gadus, bet šajā laikā šķeldas cena ir palielinājusies no 7 līdz aptuveni 12,5 eiro, tāpat vairāk ir jāmaksā par malku, un palielinājušās arī citas izmaksas. Esam tikušies ar koģenerācijas stacijas īpašniekiem un vienojušies šogad siltuma tarifu palielināt par 14%, bet nākamajā gadā to vēlreiz izvērtēt, ņemot vērā gan iespējamās kurināmā cenas, gan likumdošanas izmaiņas. Šādu pieeju sapulcē atbalstīja arī iedzīvotāji, – situāciju skaidroja SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" valdes loceklis Māris Belorags, uzsverot, ka iecerētais tarifa palielinājums šogad ir samērīgs, maksa uz dzīvokli pēc tā apstiprināšanas varētu palielināties aptuveni par 7-10%. Koģenerācijas stacijās saražotais siltums Latvijā joprojām ir lētākais.
Komitejas sēdē piedalījās arī „Betula Premium" SIA pārstāvis Kristaps Ķezis, kas apstiprināja, ka sākotnēji iecerētais tarifa palielinājums bijis lielāks (par 27 eiro), bet ir panākta savstarpējā vienošanās, ka 1. etapā tas tiek paaugstināts par 14% un 2. etapā – arī par 14%. Līgumu ar SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums", kam siltums tiek piegādāts un kas to tālāk pārvada uz objektiem, siltuma ražotājs vēlas slēgt uz diviem gadiem, bet, ja mainās šķeldas cena, tad, protams, ir jānāk kopā un jāsēžas pie sarunu galda.
Domes deputāts Andrejs Ceļapīters, iepazinies ar siltuma tarifa projekta aprēķinu, secinājis, ka tarifa palielinājums galvenokārt balstīts uz šķeldas cenas kāpumu, un novērtēja to kā lielu pretimnākšanu no siltuma ražotāju puses, kā arī aicināja „neslēpt galvu smiltīs". Tas, ko lielie politiķi ir sastrādājuši un vēl sola (tai skaitā celt subsidētās enerģijas nodokli plus OIK naudas plūsmas samazināšanās), pēc deputāta domām, noteikti ietekmēs siltuma ražošanas procesu un nekādi brīnumi, kas ļautu nepalielināt tarifu, nenotiks, pat ja nedaudz samazinātos šķeldas cenas.
Savukārt Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons uzsvēra, ka šķeldas cenas kāpums ir tikai viena no komponentēm, tāpat tiek plānots nedaudz palielināt maksu par siltuma pārvadi.
– Siltuma ražotājs tarifu gribēja celt uzreiz par 28%, ņemot vērā gan kurināmā cenas, gan arī darba algas palielinājumu, tāpat elektrības jaudas izmaksas, kas diemžēl uzņēmējiem ražošanas procesu sakarā ar lieliem jaudas pieprasījumiem ļoti sadārdzina. Tiekoties ar iedzīvotājiem, priekšlikums paaugstināt tarifu par 28% vienā piegājienā neguva atbalstu, līdz ar to šogad to palielināt varētu par 14%, bet automātiski, bez iedzīvotāju sapulces, par tikpat palielināt siltuma tarifu arī nākamajā gadā tomēr nebūtu pamata. Slēdzot vienošanos starp siltuma ražotāju un „Bērzaunes komunālo uzņēmumu", būtu jāparedz punkts, ka pirms tarifa palielināšanas ir jāsasauc iedzīvotāju sapulce. Protams, nevienam jau nepatīk, ja pakalpojums kļūst dārgāks, bet iedzīvotāji ir pietiekami saprotoši, ja vien ar viņiem runā un izskaidro situāciju, – akcentēja Ivars Miķelsons.
Atzinīgi panākto vienošanos novērtēja arī domes deputāte, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja Antra Gotlaufa. – Tas ir ļoti labi, ka komunālais uzņēmums un siltuma ražotājs ir atradis kopīgu valodu, iecerētais tarifa palielinājums nav tik sāpīgs, iedzīvotāji ir informēti un vismaz uz gadu šis jautājums ir atrisināts, –
sacīja Antra Gotlaufa.
Jāpiebilst, ka SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" siltuma ražotājam rēķinu par padsmit tūkstošiem katru mēnesi apmaksā dienas vai divu dienu laikā, tātad nav jāpiedzen nekādi parādi, tas viss jādara komunālajam uzņēmumam. Madonas pilsētā siltuma ražotājs – SIA „Madonas siltums" – par kaut ko tādu var tikai sapņot…
Uzņēmējdarbības un vides jautājumu komitejas sēdē tika pieņemts lēmums gan jautājumu par SIA „Bērzaunes komunālais uzņēmums" siltumenerģijas pakalpojuma tarifa apstiprināšanu Bērzaunes pagasta Sauleskalna ciemam, Bērzaunes ciemam un Iedzēnu ciemam, gan par ūdens ražošanas un apgādes pakalpojuma tarifa apstiprināšanu uzņēmuma apkalpes zonā virzīt izskatīšanai domes finanšu un attīstības komitejas sēdē.
21.08.2018.