Lai mudinātu autovadītājus ikdienā rūpēties par sava spēkrata tehnisko stāvokli un atgādinātu, ka katrs šoferis ir atbildīgs par sava auto drošību ceļu satiksmē, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) uzsāk kampaņu „Mēs par drošu auto!".
„Viens no drošas satiksmes priekšnoteikumiem ir drošs auto. Diemžēl ir autovadītāji, kuri vai nu neapzinās situācijas nopietnību, piedaloties ceļu satiksmē, vai vienkārši ir pavirši gan pret sava spēkrata tehnisko stāvokli, gan pret savu un citu satiksmes dalībnieku dzīvībām," uzsver CSDD transportlīdzekļu kontroles un sertifikācijas inspekcijas priekšnieks Jānis Liepiņš.
„Saplēstas riepas un pilnībā nodiluši protektori, izrūsējuši caurumi auto virsbūvē un detaļās, ielauztas balstiekārtas – no tehniskajās apskatēs un kontrolēs uz ceļiem redzētā kļūst baisi, iedomājoties, ka šādas automašīnas brauc mums pretim. Vēl biedējošāki ir transportlīdzekļu vadītāji, kuri pašrocīgi veic dažādus „radošus uzlabojumus", cenšoties novērst radušās problēmas. Piemēram, ar koka tapām aizdarina pilošo benzīna bāku vai ar savilcējiem piestiprina izrūsējušo un nost krītošo izpūtēju," pārbaudēs pieredzēto komentē Jānis Liepiņš.
Eksperts norāda, ka šādu transportlīdzekļu dalība satiksmē ir bumba ar laika degli. Nelaime var notikt brīdī, kad nāksies strauji reaģēt negaidītā situācijā, kas galarezultātā var novest pie traģiskām sekām, iesaistot arī citus satiksmes dalībniekus.
CSDD veiktajās pārbaudēs uz ceļiem vidēji katram desmitajam automobilim tiek atklāti lielāki vai mazāki bojājumi, kas galvenokārt saistīti ar bremžu sistēmas un balstiekārtas darbību, kā arī neatbilstošām gaismām. Savukārt pēc CSDD tehniskās apskates datiem, dienā vidēji 13 automobiļiem tiek aizliegta turpmāka dalība ceļu satiksmē, no kuriem lielākajai daļai (62%) ir problēmas ar bremžu sistēmu. Saskaņā ar CSDD datiem tehnisko apskati ar pirmo reizi iziet tikai 55% automobiļu. Tas liek secināt, ka lielai daļai automobiļu, kas ikdienā piedalās ceļu satiksmē, ir būtiski vai bīstami bojājumi.
Pēc Eiropas Komisijas aplēsēm, apmēram 10% avāriju cēlonis ir transportlīdzekļu sliktais tehniskais stāvoklis. Gandrīz puse autovadītāju sava spēkrata remontu veic tikai pirms došanās uz tehnisko apskati vai pat pēc tās, liecina CSDD veiktā aptauja (tajā piedalījās 1017 autovadītāji no visas Latvijas vecumā no 18 līdz 74 gadiem).
Kampaņas organizatori aicina autovadītājus būt atbildīgiem un gudriem – uzturēt savu auto kārtībā arī ikdienā, ne tikai pirms tehniskās apskates! Pat elementāru drošības pasākumu neievērošana var novest pie traģiskām sekām.
Par vienkāršām drošības pārbaudēm ikviens var parūpēties paša spēkiem:
* pārliecinies, ka auto lukturi ir noregulēti un tie nežilbina pretimbraucējus,
* parūpējies, lai automašīnas lukturi ir notīrīti un darbotos,
* pirms došanās ceļā palūkojies, vai zem auto nav eļļas, degvielas vai cita šķidruma plankuma,
* rūpīgi apskati riepas, vai tās ir atbilstošas braukšanai – nav saplaisājušas, deformētas vai nodilušas,
* negaidot nokrišņus, pārbaudi, vai vējstikla slotiņas nodrošina redzamību,
* pārbaudi spiedienu riepās, ievērojot norādes uz auto uzlīmes vai automašīnas lietotāja rokasgrāmatā,
* atceries – ja kaut kas grab vai klab, dodies pie sava auto remontmeistara!
Ceļu satiksmes drošības kampaņu „Mēs par drošu auto!" organizē CSDD ar apdrošināšanas sabiedrības „ERGO" atbalstu.
01.08.2018.