Madonas novada pašvaldības domes kārtējā sēdē kā informatīvais jautājums tika izskatīts pašvaldībā saņemtais SIA „LVBet" iesniegums par atļaujas izsniegšanu azartspēļu organizēšanas vietas atvēršanai Madonā, Saules ielā 5.
Madonas novada pašvaldības izpilddirektors Āris Vilšķērsts uzsvēra, ka tas tika apspriests domes finanšu un attīstības komitejas sēdē, kurā dominēja izteikti negatīvs viedoklis par jaunas spēļu zāles atvēršanu. Arī iedzīvotāji pret to aktīvi iebilda. Šo vai, iespējams, arī kādu citu apsvērumu dēļ SIA „LVBet " ir uzskatījis par lietderīgu atsaukt savu iesniegumu, nesagaidot ne Madonas novada pašvaldības rīkotās iedzīvotāju aptaujas rezultātus, ne Madonas novada domes lēmumu kārtējā sēdē 26. jūlijā, kurā bija plānots šo jautājumu iekļaut domes sēdes kārtībā.
Šo ziņu klātesošie uzņēma ar aplausiem.
Iedzīvotāji, aizpildot anketu papīra formātā vai elektroniski, savu viedokli varēja izteikt no 12. līdz 25. jūlijam. Madonas novada pašvaldības izpilddirektors atklāja, ka kopumā tika saņemta 1251 aptaujas anketa. 1053 respondentu anketās jeb 84% pauda viedokli, ka jaunas spēļu zāles atvēršana radīs interešu aizskārumu. No šiem respondentiem 750 jeb 69% bija sievietes, 302 jeb 31% – vīrieši. Tikai 198 anketās jeb 16% atbilžu viedoklis bija pretējs – jaunas spēļu zāles atvēršana neradīs interešu aizskārumu.
Aptaujā piedalījās dažāda vecuma ļaudis, bet visaktīvākie šoreiz bija jaunieši no 27 līdz 35 gadiem, un šajā vecuma grupā arī tika pausts vislielākais iedzīvotāju interešu aizskārums.
Uz jautājumu, kā šis aizskārums varētu izpausties, iedzīvotāji ir minējuši, ka līdz ar jaunas spēļu zāles atvēršanu var pasliktināties sabiedriskā kārtība un iedzīvotāju drošība; Madonas pilsētā jau ir pietiekami daudz azartspēļu vietu; azartspēles izraisa atkarību, kas ir nopietna problēma, parādos nokļuvušie cieš no depresijas un citiem psihiskiem traucējumiem, kā arī alkoholisma, izposta ģimenes, pasliktina kopējo labklājību, iedzen cilvēkus parādos, zaudējot savu īpašumu un, lai izkļūtu no parādu sloga, cilvēki spiesti aizbraukt no Latvijas.
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs pozitīvi novērtēja veiktās aptaujas, vai azartspēļu organizēšana konkrētajā vietā nerada valsts un attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju būtisku interešu aizskārumu, rezultātus.
– Tas ir mūsu visu kopīgs panākums. Aptauja, iedzīvotāju izteiktie viedokļi parādīja, ka azartspēļu bizness Madonā nav gaidīts un tas tiek negatīvi vērtēts. Es ceru, ka arī turpmāk cīņa pret azartspēļu biznesu neatslābs un mūsu rīcība būs līdzīga. Paldies visiem aptaujas dalībniekiem par aktīvu viedokļa paušanu šajā jautājumā. Paldies deputātiem par spēcīga mugurkaula un stingras nostājas turēšanu. Savu negatīvo nostāju esam pauduši, un, cerams, šis signāls nonāks arī līdz visiem azartspēļu organizētajiem, – sacīja Agris Lungevičs.
Šiem Madonas novada pašvaldības vadītāja secinājumiem var tikai pievienoties. Būtu pat vēlams arī esošās no Madonas pilsētas centra un daudzdzīvokļu māju tuvuma pārcelt uz nomaļākām vietām vai pie visoptimistiskākā scenārija – pat jāslēdz.
Tuvojas 13. Saeimas vēlēšanās, pirmsvēlēšanu kampaņa ir jau sākusies, un partijas iesniegušas arī pirmos Saeimas deputātu kandidātu sarakstus. Droši vien pavisam drīz deputātu kandidāti ieradīsies arī Madonā, lai zvejotu mūsu vēlētāju balsis. Būsim aktīvi un pieprasīsim, lai likumdevējs beigtu lobēt azartspēļu biznesu un Azartspēļu un izložu likumā noteiktos ierobežojumus vismaz papildinātu, proti, ka azartspēles nedrīkst organizēt arī pilsētu un citu apdzīvoto vietu centros, tāpat daudzdzīvokļu māju tiešā tuvumā, kā tas ir Madonā, Miera ielā 1 un Saules ielā 35. Ļoti iespējams, ka būtu jānosaka arī maksimālais azartspēļu zāļu skaits pilsētā, ņemot vērā iedzīvotāju skaitu. Uzmanību šim aspektam domes finanšu un attīstības komitejas sēdē pievērsa Madonas novada domes deputāte, kultūras un sporta jautājumu komitejas priekšsēdētāja Antra Gotlauja, jautājot SIA „LVBet" administratīvajai menedžerei, vai viņa zina spēļu skaitu Madonā, cik iedzīvotāju ir pilsētā un to, cik liela konkurence, pievilinot apmeklētājus, šeit būs jāiztur.
Katrā ziņā pašvaldību deputātiem ir jādod lielākas iespējas arī juridiski precīzi lemt par šo jautājumu, kur un vai vispār atļaut azartspēļu organizēšanu novada administratīvajā teritorijā.
Madonas novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Ivars Miķelsons domes finanšu un attīstības komitejas sēdē gan akcentēja, ka arī šajā situācijā, kad domes deputātiem juridiski „rokas lielā mērā ir sasietas", pašvaldībai no tiesvedības nevajagot baidīties.
– Jebkurā gadījumā svarīgi ir izteikt savu viedokli un darīt to zināmu iedzīvotājiem. Arī uzņēmējiem ir jāzina, ka šāds bizness mūsu novadā nav vēlams. Uzņēmējiem ir svarīgi sadarboties ar pašvaldību, un viņiem šis aspekts ir jāņem vērā, nopietni jāizvērtē visi „par" un „pret", pirms uzsākt tiesāšanos ar pašvaldību. No tiesāšanās nav jābaidās! – uzskata Ivars Miķelsons.
Madonā – šajā tīrajā, zaļajā, sakārtotajā, izgaismotajā pilsētā – jauna spēļu zāle tik tiešām nav vajadzīga. Madona kopumā ir ļoti klusa un mierīga pilsēta. Par to pārliecinājos arī nupat pēc festivāla „Zelta šlāgeris", kad, sagaidījusi „Credo" uzstāšanos, ap pulksten trijiem devos mājup. Salīdzinoši garajā Blaumaņa ielas posmā no Madonas pilsētas estrādes līdz Saieta laukumam nesastapu nevienu cilvēku. Klusi un mierīgi šajā vēlajā nakts stundā bija arī pie sporta bāra Saules ielā 14. Bet kādā vietā dzīvība tomēr bija! Varat trīsreiz minēt, kur tika traucēts naktsmiers iedzīvotajiem, taču, domāju, ka uzminēsit jau ar pirmo reizi – tā, protams, bija Saules iela 37, no kuras iznāca vairāki trokšņaini jaunieši.
Cerams, ka aptaujas anketas, tajās minētie iedzīvotāju argumenti un negatīvie piemēri pašvaldībā vēl tiks padziļināti izanalizēti, tajās ielūkosies arī Madonas novada pašvaldības kārtībnieki un turpmāk lielāku uzmanību pievērsīs vietām (piemēram, Saules ielas 37 apkaimei), kur iedzīvotājiem regulāri tiek traucēts naktsmiers un pārkāpti pašvaldības saistošie noteikumi par sabiedrisko kārtību Madonas novadā.
31.07.2018.