Cesvaine ziemā
Baltie loki Madonas parkā
Madonas novada ezeri un lauki
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Vai dome pieņem pareizos lēmumus?

ANDRIS OZOLIŅŠ, madonietis

Autors • 24.07.2018.

Burtu lielums

Patlaban, kā jau informējis laikraksts "Stars", Madonā ir radusies doma atvērt vēl vienu azartspēļu zāli. Šādu vēlmi ir izteikusi SIA „LVBet" no Rīgas.

Cik man zināms, Rīgā plāno tuvākajā laikā slēgt apmēram 48 spēļu zāles, galvenokārt vēsturiskajā centrā. Acīmredzot spēļu firmām jādodas uz tādām mazpilsētām kā Madona. Paskatījos, kas tā par SIA, un noskaidroju, ka tā nodokļus maksā minimāli, uzticību nevieš arī tas, ka tā reģistrēta dzīvoklī.
Vai tā ir vajadzīga Madonā? Azartspēļu asociācijas vadītāji ir informējuši plašsaziņas līdzekļus, ka spēļu tirgus pašlaik ir normāli sadalīts starp lielajiem spēļu gigantiem, jaunie šajā tirgū iekļauties nevar un lielas problēmas šajā tirgū nepastāv.

Negatīva pieredze

Madonas iedzīvotājiem ir pietiekami negatīva pieredze sakarā ar azartspēļu biznesu. No septiņām spēļu vietām 2017. gada sākumā bija palikušas divas. Pārējās slēgtas kā nepieņemamas pilsētas iedzīvotājiem. Kopš šā gada sākuma šī negatīvi vērtētā darbība sāk atdzīvoties, un man ir radies iespaids, ka pašvaldība it kā negrib to krasi ierobežot. Vairums cilvēku azartspēļu biznesu atzīts par krāpniecību, iespēja laimēt esot tikai 3-4% gadījumu. Spēļu zāļu apkārtne pēc laika kļūst par faktoru, kas degradē apkārtējo sabiedrību.
Galvenie faktori, kas sekmē iedzīvotāju interešu aizskārumu: strauji pieaug huligānisms; palielinās sabiedriskās kārtības rupji pārkāpumi; bezjēdzīga alkohola lietošana spēļu zāļu bāros rada agresivitāti uz ielas; spēlmaņi vairs nekontrolē savu rīcību, zaudē naudu un grimst parādu jūgā, zaudējot pat nekustamo īpašumu; iegrimstot alkoholismā un parādu jūgā vai negatīvas dzīves purvā, ka pat izvēlas labprātīgi izbeigt dzīvi; tiek papildus piesaistīti pašvaldības, policijas resursi.
Es domāju, ka neviens no mums nevēlas, lai Madonā izveidotos tādi dzīves apstākļi. Minēšu tikai vienu faktu (negatīvu), kas pašreiz notiek vietā, kur plāno darboties spēļu zāle. Saules ielā 5 piektdienās un sestdienās darbojas firma „Barbados", kas visu laiku rada riskus cilvēku drošībai. Esmu redzējis no rīta ap pulksten 5, ejot uz vilcienu vai autobusu, kā uz Saules ielas piedzērušies vīri un pusaudži kārto savas dabiskās vajadzības (čurā), policijas patruļa lēni apbrauc un pat neapstājas, laikam baidās no dzērāju bara. Mana jaunākā mazmeita baidās viena pati iet uz autobusu, es viņu pavadu. Kas būs, ja tas turpināsies 7 dienas nedēļā 24 stundas diennaktī?
Domes deputātiem ar visu likuma bardzību jāvēršas pret jaunu spēļu vietu izvietošanu pilsētas vēsturiskajā centrā. Atļaujot darboties spēļu zālei Saules ielā 5, pēkšņi var parādīsies iespēja organizēt šīs darbības arī Poruka ielas lielajās mūra ēkās, kur šobrīd ir arī tirgus. Man kategoriski ir nepieņemams pašvaldības izpilddirektora Ā. Vilšķērsta viedoklis, ka „pašvaldība darbojas vairāk kā uzraugošā institūcija", nodrošinot Azartspēļu un izložu likuma prasību izpildi. Pašvaldības dome ir lemjošā institūcija visu iedzīvotāju dzīves jautājumos un arī gadījumā ar spēļu zālēm.
Minētā likuma 42. panta 3. punkts nosaka: „Par atļauju atvērt azartspēles katrā konkrētajā gadījumā lemj (nevis uzrauga) pašvaldības dome, izvērtējot to, vai azartspēles konkrētajā vietā nerada būtisku valsts un iedzīvotāju interešu aizskārumu."
Punkts 6 – „Ja strādājoša azartspēļu iestāde rada būtisku interešu aizskārumu, dome ar motivētu lēmumu ir tiesīga atcelt atļauju." Visas varas sviras ir deputātu rīcībā. Nevaru atbalstīt Madonas amatpersonu un deputātu viedokli, ko dzirdu plašsaziņas līdzekļos (televīzijā), ka deputātiem mazas iespējas ietekmēt vai pieņemt lēmumu atļaut vai aizliegt spēļu zāļu darbību. Jautājums ir par izpildinstitūcijas, sevišķi juridiskas nodaļas, kompetenci, spēju formulēt un pamatot, kāds ir iedzīvotāju interešu pēc būtības un satura aizskārums. Tā ir izpilddirektora Ā. Vilšķērsta profesionāla atbildība. Izlasīju viena deputāta viedokli: „Visiem (deputātiem) ir skaidrs, ka šī nav labākā uzņēmējdarbības forma, tāpēc vēlamies no tās kaitīgās ietekmes pasargāt iedzīvotājus."
Paldies par pasargāšanu vārdos, bet kad būs konkrēta rīcība? Es domāju, rīcība, balsojot par lēmumu, bieži ir pretēja izteiktam labajam viedoklim. Lietas būtība ir sekojoša. Domei ir pienākums radīt labvēlīgu vidi labai, efektīvai uzņēmējdarbībai, kas dod labumu sabiedrībai. Bet, ja uzņēmējdarbība nodara kaitējumu un ļaunumu sabiedrībai un iedzīvotājiem, tad tāda uzņēmējdarbības vide ir vairāk jāierobežo vai jāslēdz. Šinī jautājumā ir nepamatota atrunāšanās, ka būs tiesas process un pašvaldība zaudēs un maksās.

Iesniedzu prasību tiesā

Savulaik es dzīvoju Valdemāra bulvārī 14 un biju mājas apsaimniekotājs. Mājas 1. stāvā atradās spēļu zāle SIA „Portuns", vēlāk „Joker LTd", kuras diennakts darbība radīja nepanesamus dzīves apstākļus mājas iedzīvotājiem, traucējot mājas iedzīvotājiem naktsmieru. Es nolēmu vērsties pret Madonas pilsētas domi ar prasību aizliegt daudzdzīvokļu mājā darboties azartspēlēm nakts stundās. Tad augsta Madonas policijas amatpersona man teica, ka pazīstot mani kā prasīgu, mērķtiecīgu cilvēku, bet „Jokeram" esot naudas kā spaļu, viņi kārtīgi samaksāšot advokātiem, piemēram, A. Grūtupam, un mani centieni būšot vējā. Es nepadevos, iesniedzu prasību Administratīvajā rajona tiesā, tad Administratīvajā apgabaltiesā, tad vēlreiz Administratīvajā rajona tiesā un panācu rezultātu, ka tiek pieņemts lēmums par spēļu zāles Valdemāra bulvāri 14 aizvēršanu. Šobrīd ir palikušas tikai divas. Dome nedrīkst pieļaut, ka sākas pretējs virziens un atdzimst šis, manā skatījumā, krāpnieciskais, iedzīvotājiem nevajadzīgais bizness.
Taču azartspēļu rīkotāji, sevišķi "Joker Ltd", nebija samierinājušies un 2012. gada rudenī griezās pašvaldībā ar lūgumu atļaut organizēt azartspēles jaunā vietā – Saules ielā 14. Dome konceptuāli piekrita spēļu zāles atvēršanai (konceptuāli nozīmē apsolīt nākotnē spēļu zāles darbību). „Joker Ltd" mēneša laikā nokārtoja dokumentus un iesniedz domē, kura jau novembrī (2012. g.) ar savu lēmumu izsniedza atļauju spēļu zāles atvēršanai Saules ielā 14.
Šis lēmums, manā skatījumā, ir no paša sākuma prettiesisks, jo netika ievērotas Azartspēļu un izložu likuma prasības, t.i., informēt sabiedrību un veikt sabiedrisko apspriešanu un pēc to rezultātiem pieņemt lēmumu.
Domes loģiskai rīcībai bija jābūt noslēgt ar „Joker Ltd" nodoma protokolu (ja tāda steiga bija nepieciešama) un, kad telpas ēkā Saules ielā 14 būtu gatavas un nodotas ekspluatācijā (tas būtu 2018. g.), izlemt jautājumu par spēļu vietas atļaujas izsniegšanu.
Man ir arī citi jautājumi. 1. Kā varēja izsniegt atļauju spēļu zāles darbībai telpās, kuras 2012. gadā dabā nepastāvēja? Bija tikai mājas karkass, no blokiem saliktas sienas.
2. Kā varēja izsniegt atļauju par telpām, kuras nebija nodotas ekspluatācijā? Pēc būvniecības normatīvajiem aktiem, ja būve (māja) nav nodota ekspluatācijā, saimnieciskā un uzņēmējdarbībā šajās telpās ir aizliegta.
2018. gada pavasarī (apmēram aprīlī) Saules ielā 14 sākās rosība: uz mājas sienas karkasa parādījās liels plakāts: „Te nākotnē būs sporta bārs." Ceru, ka šo plakātu redzēja arī pašvaldības amatpersonas. Par to, ka šinī vietā jau pieņemts lēmums par atļaujas izsniegšanu spēļu zāles atvēršanai un azartspēļu organizēšanai – ne vārda. Tiek turēts slepenībā. Manā skatījumā, tā ir bezatbildīga sabiedrības maldināšana un patiesības slēpšana. Kāpēc tas tiek darīts? Varbūt tajā vietā nebūs azartspēļu, jo likums to aizliedz?
Azartspēļu un izložu likuma 41. pants 2. punkts nosaka, ka azartspēles nav atļautas bāros un kafejnīcās (minēts kā 8. ierobežojums, pavisam uzskaitītas 10 vietas, kurās nedrīkst notikt azartspēles).
2017. gada 31. augustā domes sēdē tika izskatīts jautājums par atļauju organizēt totalizatoru un derības Saules ielā 14, un tā tika dota. Atkārtoti citēju Azartspēļu un izložu likuma 41. panta 2. punktu: „Azartspēles nav atļauts organizēt bāros un kafejnīcās, izņemot totalizatoru un derības.
Informācijā par domes sēdi 2017. gada 31. augustā („Stars", 2017. g. 5. septembris) ir rakstīts: „Ņemot vērā to, ka jautājums par spēļu zāles darbību gan sabiedrības, gan arī domes deputātu vidū tiek vērtēts lielākoties negatīvās nokrāsās, deputāti 31. augusta domes sēdē arī vienojās par tālāko rīcību, kā, nenonākot pretrunās ar likumu, rīkoties līdzīgās situācijās." Mani ļoti interesē, par kādu rīcību deputāti vienosies, jo tāds brīdis ir pienācis.

Priekšlikums domei

Mans kā Madonas pamatiedzīvotāja, vēlētāja priekšlikums domes deputātiem ir uzlikt par pienākumu izpildinstitūcijām izstrādāt saistošos noteikumus „Par Madonas pilsētas vēsturiskā (administratīvā) centra aizsardzību", jo vēsturiski ir tā, ka pilsētas centrs skaitās no vietas, kur atrodas dzelzceļa stacija, autoosta un pasts, no šīm vietām tiek uzskaitīti attālumi uz citām pilsētām un objektiem. Saistošajos noteikumos iekļaut jautājumus par publisko pasākumu organizēšanas kārtību, transporta plūsmu, nekustamā īpašuma (māju) un zaļās vides uzturēšanu, koku stādīšanu un veco likvidēšanu, kā arī citus. Varētu būt kādi 20-30 punkti, tai skaitā viens ļoti svarīgs – par azartspēļu„ „dzertuvju" aizliegumu pilsētas vēsturiskajā centrā. Noteikumus varētu izstrādāt līdz 2018. gada beigām, pēc tam līdz 2021. gadam (trīs gadu laikā) azartspēļu vietas pilsētas centrā slēgt. Tad 2021. gada pašvaldības vēlēšanās pilsētas iedzīvotāji teiktu lielu paldies.
Nobeigumā es atvainojos lasītājiem, pašvaldības darbiniekiem un deputātiem, ja esmu pieļāvis kļūdas vai neprecizitātes, jo tā es šodien redzu situāciju azartspēļu biznesā un risinājumus no amatpersonu puses Madonas pilsētā.

25.07.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px