Cesvaine ziemā
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Bez auto tiesībām paliks uzturlīdzekļu parādnieki

LAURA KOVTUNA

Autors • 23.07.2018.

Burtu lielums

Aptuveni gadu ilgušais draudēšanas un brīdinājumu laiks ir beidzies, un jau augustā bez autovadīšanas tiesībām paliks pirmie alimentu nemaksātāji, liecina pieejamā informācija LETA.

Jūnija vidū fonda administrācija pieņēmusi pirmo lēmumu reāli uzlikt liegumu tiesībām vadīt spēkratu. Tā kā lēmumi tiek pieņemti teju katru dienu, to skaits sasniedzis jau vairākus desmitus.
„Lēmumi tika nosūtīti, tas nozīmē, ka nemaksātāji ir informēti. Mēneša laikā ir apstrīdēšanas termiņš. Tiklīdz sāks iestāties pirmie termiņi, iestādes vadītājs reģistrā varēs atzīmēt, ka liegums būs piemērots jau realitātē," stāsta administrācijas juridiskās nodaļas vadītāja Linda Sparāne.
Administrācija kā pirmos plāno sodīt lielākos parādniekus. Šobrīd vislielākais parāds par ilgstošu alimentu nemaksāšanu par vairākiem bērniem pārsniedz 60 000 eiro. Tomēr lēmumu skaits pieaugs, jo jau šobrīd aptuveni 100 paziņojumi nosūtīti parādniekiem, kuri 20 dienu laikā gan vēl var sniegt savus paskaidrojumus. Ja tie nebūs pārliecinoši, sekos lēmuma pieņemšanas un izpildes process. Kopumā bez tiesībām palikušo parādnieku skaits laika gaitā var pārsniegt četrus vai pat piecus tūkstošus.
Ar likumu uzlikt liegumu autovadīšanas tiesībām politiķi ļāva jau kopš pagājušā gada aprīļa, tomēr tad sākās gandrīz gadu ilgs brīdināšanas periods. Tas neesot bijis saistīts ar likuma nepilnībām, bet gan ar mērķi aizsargāt bērna intereses un veicināt uzturlīdzekļu maksāšanu, nevis vienkārši sodīt, skaidroja administrācijā. Un mērķis ir attaisnojies, jo parādnieku skaits ar derīgām vadītāja apliecībām gada laikā mazinājies no 8410 līdz 5128 šā gada februārī. Tātad vairāk nekā 3000 parādnieki sākuši maksāt uzturlīdzekļus, un vēl 315 parādnieki noslēguši vienošanos par parāda segšanu.
Tomēr šī ir tikai daļa no parādniekiem, kuru kopējais skaits vairāku gadu laikā izveidojies liels un pārsniedz 38 000. Viņu vietā garantiju fonds otram bērna vecākam līdz šim kopumā izmaksājis 264 miljonus eiro. Lai turpinātu palielināt no parādniekiem atgūtās summas, Tieslietu ministrija (TM) plāno piemērot arvien jaunus instrumentus, liegumus un ierobežojumus uzturlīdzekļu parādniekiem. Darba grupa, kurā strādā deputāti un nozares eksperti, šobrīd galdā likusi desmit jaunus priekšlikumus, tomēr tie vēl jāizanalizē un tiks atklāti vēlāk.
„Būtībā tas ir nožēlojami, ja kāds nemaksā par savu bērnu izglītošanu, ka jāiesaistās valstij un ar visādām metodēm un represijām jāsāk piedzīt šie parādi," uzskata TM valsts sekretārs Raivis Kronbergs.
Uzturlīdzekļu garantiju fonds līdz šim kopumā pielietojis vairākas parādu atgūšanas metodes, tai skaitā publisku parādnieku kaunināšanu. Pēdējos gados fondam izdevies palielināt atgūto līdzekļu apjomu. Pērn pieaugums bija 30%, kopumā pārsniedzot 5,5 miljonus eiro. Līdzīga tendence turpinās arī šogad.

24.07.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px