Cesvaines pils
Meža taka Madonas apkārtnē
Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Cesvaine ziemā
Reklāma — × 150 px

Miera skrējiens cauri Madonai

ZANE BIKOVSKA

Autors • 17.07.2018.

Miera skrējiens cauri Madonai
Burtu lielums

2018. gada februārī Eiropā, Bulgārijas galvaspilsētā Sofijā, oficiāli tika iedegta Miera lāpa. Tagad tā dodas cauri 46 Eiropas valstīm, tai skaitā arī Latvijai, lai oktobrī pēc vairāk nekā 24 000 km gara ceļa finišētu Portugāles galvaspilsētā Lisabonā.

Miera skrējiena simbols – lāpa – pirmoreiz tika iedegta pirms 30 gadiem, 1987. gada 27. aprīlī pie ANO mītnes Ņujorkā. To iededza šī skrējiena idejas autors, Gandija miera prēmijas un UNESCO Miera balvas laureāts, filozofs, sportists, mūziķis un mākslinieks Šri Činmojs.  Šo trīsdesmit gadu laikā skrējiens ir noritējis 146 valstīs, pavisam kopā noskrieti vairāk nekā 630 000 km. Miera lāpa ir ceļojusi visos kontinentos, pacēlusies pasaules augstākā kalna virsotnē un pabijusi pat kosmosā.
Latvijā Miera skrējiens pirmoreiz viesojās 1993. gadā. Kopš tā laika Latvija šajā labas gribas akcijā ir piedalījusies jau vairāk kā piecpadsmit reizes. Šogad Starptautiskā Miera skrējiena Eiropas posma ietvaros no 11. līdz 15. jūlijam lāpa mēroja 460 km garu ceļa posmu cauri Latvijai.
Miera lāpu nesa starptautiskas komandas dalībnieki no Anglijas, Čehijas, Bosnijas un Hercegovinas, Portugāles, Kazahstānas, Austrijas, Serbijas, Horvātijas, Polijas. Miera lāpas nesējiem pa Latvijas ceļiem līdzi kādu gabaliņu pēc saviem ieskatiem vai spējām varēja paskriet ikviens – gan liels, gan mazs, jo šis bija skrējiens no sirds uz sirdi – tā tika ziņots oficiālajā mājas lapā www.peacerun.org/lv.
Latvijā skrējiens virzījās cauri Daugavpilij, Preiļiem, Varakļāniem, Madonai, Vecpiebalgai, Priekuļiem, Cēsīm, Valmierai, Dikļiem, Limbažiem, Alojai, Staicelei, Salacgrīvai, līdz Ainažu-Iklas robežpunktā sasniedza Igauniju. Šajās 5 dienās skrējiena laikā Miera lapas nesēji satikās ar daudzu pašvaldību pārstāvjiem, pilsētu iedzīvotājiem un vietējiem sporta entuziastiem. 
Madonā Miera lāpa nonāca 12. jūlija pievakarē, un Saieta laukumā ikviens interesents varēja vērot skrējiena sagaidīšanas ceremoniju. Par to sīkāku ieskatu sniedza Madonas novada domes priekšsēdētājs Agris Lungevičs:
– Miera skrējiens Madonā nenotika pirmo reizi, lāpa tai cauri nesta arī agrāk. Lāpas sagaidīšana notika ļoti gaiši, mierīgi un pozitīvi. Kā jau teicu savā uzrunā pasākuma dienā, cilvēkiem jāpateicas par jebkādu aktivitāti, kas pasaulē rada mieru. Cilvēkiem primārais ir veselība, taču jāatceras, ka miers ir tam ļoti tuvu, lai kvalitatīvi dzīvotu un darītu savas lietas. Ja ir spēki, kas mieru rada un par to iestājas, tas ir ļoti, ļoti apsveicami.
Agris Lungevičs uzskata, ka par tik svarīgiem un aktuāliem tematiem/pasākumiem jāsniedz informācija krietnu laiku pirms tam, lai klāt būtu pēc iespējas vairāk cilvēku, lai viņi to sajūt un saredz.
Skrējēji sagaidīti uz novada robežas, kur viņiem pievienojās vēl daži Miera lāpas nesēji. Cauri Barkavai lāpa atceļoja uz Madonu. Pie Lazdonas luterāņu baznīcas skrējējus sagaidīja draudzes locekļi. Tas bijis ļoti iedvesmojošs un skaists mirklis.
– Paldies Madonas draudzei par skaistajiem vārdiem, tie uzmundrināja. Notika arī pavisam mazs koncertiņš. Nekādas aktivitātes nenorisinājās, tā kā skrējējiem mērojams ļoti tāls ceļš, teju 100 km dienā, viņi ieturēja vakariņas un devās pie miera, lai nākamajā rītā turpinātu skrējienu. Pasākumā piedalījās arī mūsu novada sportisti. Daudzi no mums pārliecinājās, ka Miera lāpas nesēji nemaz neskrien tik lēni. Pasākumā piedalījās arī vairāku ārvalstu pārstāvji, tostarp Lielbritānijas. Viņi sirsnīgi pateicās visām pilsētām, kas skrējējus sagaida, ļoti priecājas par Latviju un latviešiem. Cilvēkus sajūsmina tas, ka esam tik gaiši un viesmīlīgi ļaudis. Mani ļoti priecē labās atsauksmes un vārdi, kas izskanēja Saieta laukumā, – gandarījumu neslēpa Madonas novada domes priekšsēdētājs.
Kā pastāstīja A. Lungevičs, pirms pasākuma netika rīkotas ne tikšanās, ne arī kādas citas aktivitātes. Slēgta noruna ar policijas darbiniekiem par skrējēju pavadīšanu ar dienesta mašīnām, saskaņots maršruts, informēta televīzija, lai notikušo iemūžinātu un parādītu visai valstij. Diemžēl pilsētu skaistākās vietas lāpas nesēji nepaspēj apskatīt. Viņiem jāturas pie konkrētā maršruta, lai sasniegtu galamērķi, un, tā kā dienā jānoskrien tāls ceļš, laika atliek vien paēšanai un naktsmieram.
– Neraugoties uz to, ka lāpas nesēji nepagūst aplūkot pilsētu un pagastu skaistākās vietas, Miera lāpa ir redzējusi tik daudz. Tas ir apbrīnojami, esmu par to patīkami pārsteigts. Novēlu ikvienam cilvēkam Latvijā un citur pasaulē novērtēt katru dienu, kas tiek pavadīta savā valstī, dzīvojot mierā un saticībā, un nesūkstīties par lietām, par kurām nebūtu jāsūkstās. Lāpas nesējiem novēlu spēku un izturību šo lāpu nest un nonākt galapunktā, gaišas sirdis, ko es viņos visos arī redzēju, – smaidot novēlēja Madonas novada domes priekšsēdētājs.
Ņemot vērā, ka par šī Eiropas mēroga Miera skrējiena dalībvalsti Latvija kļūst katru otro gadu, zīmīgi, ka šoreiz Miera lāpa pie mums tika atnesta Latvijas simtgades gadā. To var uzskatīt par labu dāvanu valstij, kuras mērķis ir cilvēku vienošana pēc miera un harmoniskas līdzāspastāvēšanas.

18.07.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px