Madonas novada ezeri un lauki
Baltie loki Madonas parkā
Meža taka Madonas apkārtnē
Cesvaine ziemā
Cesvaines pils
Reklāma — × 150 px

Likvidē Priekuļu tehnikuma filiāli Ērgļos

INESE ELSIŅA

Autors • 17.07.2018.

Likvidē Priekuļu tehnikuma filiāli Ērgļos
Burtu lielums

No 2015. gada vasaras sākās Ērgļu Profesionālās vidusskolas pievienošanas process Priekuļu tehnikumam, bet šobrīd izlemts, ka profesionālās izglītības mācību iestādi Ērgļos likvidēs vispār.

Ērgļu Profesionālās vidusskolas kā suverēnas vienības likvidācija tika uzsākta pirms trim gadiem, to pievienojot Izglītības un zinātnes ministrijas padotībā esošajai valsts profesionālās izglītības iestādei, kompetences centram – Priekuļu tehnikums.
Ērgļos – Priekuļu tehnikuma filiālē – vēl trīs mācību gadus tika īstenotas iepriekš apstiprinātās izglītības programmas: „Namdaris", „Jumiķis", „Guļbūves ēku celtnieks", „Būvstrādnieks", „Kokkopis/Arborists", „Motorzāģa operators", „Auklis", „Viesmīlis", „Drēbnieks" un „Bistro pakalpojuma speciālists". Diemžēl ar jauno mācību gadu darbs profesionālās izglītības jomā Ērgļos tiks pilnībā apturēts.
Pārmaiņas 2015. gadā bija saistītas ar Ministru kabineta 2013. gada 2. jūlija sēdē noteikto, ka nelielās (300 un mazāk izglītojamie) profesionālās izglītības iestādes ir nododamas pašvaldībām vai tās var nodot (pievienot) citai profesionālās izglītības iestādei – kompetences centram. Izglītības un zinātnes ministrija un skola šo attīstības ceļu redzēja kopā ar Priekuļu tehnikumu. Kopīgi tika izstrādāta kompetences centra attīstības stratēģija līdz 2020. gadam, kura paredzēja infrastruktūras uzlabošanu un izglītības programmu modernizāciju abās iestādēs. Vārdos tika plānots ieviest arī jaunas izglītības programmas energoresursu ražošanas un pārstrādes, ēku energoefektivitātes un būvniecības, vides un apkalpojošās sfēras jomās.
– Saskatām šo pārmaiņu procesu kā jaunu iespēju apvienot materiālo un intelektuālo resursu kvalitatīva mācību procesa nodrošināšanā, arī organizējot to tuvāk dzīvesvietai. Ērgļu Profesionālās vidusskolas skolotāji un darbinieki turpinās strādāt Ērgļos kā Priekuļu tehnikuma darbinieki, – pauda Priekuļu tehnikuma administrācija.
Aicināts komentēt jau tagadējo situāciju, skolas ilggadējais vadītājs Andris Spaile laikrakstam teica: – Lēmumu, ka mācības septembrī jāpārceļ uz Priekuļu tehnikumu pilnībā, pieņēma Izglītības un zinātnes ministrija, un tas skaidri parāda, ka Ērgļu skola jālikvidē. 2012. gadā mēs renovējām viesnīcu kā pirmo pasīvo ēku Latvijā, ideju par koka ēku un zemes enerģijas ēku būvniecību neviens tomēr nav uztvēris, un programma „Guļbūves" Priekuļos netiks turpināta. Iespējams, būs programma „Namdaris", varbūt „Jumiķa" programma, bet kādam pie tā jāstrādā, jāveido, jābūt programmas vadītājam, kas to ieviestu tālāk.
Jautāts par skolas pedagogiem, Andris Spaile atklāja, ka skolotāji ir atraduši iespēju darboties privātuzņēmēju jomā, kāds strādās cita vadītā uzņēmumā, būs arī daļa, kas brauks uz Priekuļu tehnikumu, turpinās darbu tur. „Pats došos uz Bulduriem, lai Bulduru Dārzkopības vidusskolā palīdzētu ieviest Arboristu programmu. Dzīvošu Ērgļos, bet divas trīs dienas braukšu strādāt uz turieni."
Andris Spaile Ērgļu Profesionāli tehnisko vidusskolu vadīja kopš 1989. gada. Viņš neslēpj un apzinās, ka apmēram sešas programmas, kas līdz tam profesionāli tehniskās izglītības jomā Latvijā nebija, Ērgļos arī tapa: – Vēlāk tās pārņēma un mācīja arī citi, kas, protams, ir apsveicami. Audzēkņu skaits mums nekad nav bijis liels – 200, 280 jaunieši, un tādas mazas skolas nekad plānotājiem nav patikušas. Reforma tās nesaudzē.
Plašāk par situāciju stāstīsim arī kādā no nākamajiem „Stara" numuriem.

18.07.2018.

Atbalsti kvalitatīvu žurnālistiku

Abonē eStars.lv un lasi vairāk

Ar digitālo abonementu no 1,99 €/mēn. tu piekļūsti visiem portāla eStars.lv rakstiem. Vēlies vairāk? Izvēlies E-avīzi vai drukāto laikrakstu.

Pievienojies sarunai

Pievieno komentāru

Komentēt vari arī anonīmi — pietiek norādīt vārdu.

Reklāma — × 150 px